רז שכניק

אלבום צובר זכרונות

אברהם טל, שפרץ אל חיינו ב־2008, חזר עם רז שכניק לאלבומו הראשון, שהוציא אותו ממשבר והפך אותו לזמר מוערך


שנים רבות חלפו מאז שהחליט אברהם טל, אז חלק מלהקת 'שוטי הנבואה', לפצוח בקריירת סולו; זו הייתה שנת 2008, שנה של תהפוכות מדיניות ופוליטיות רבות, ולתוכה יצק טל את אלבומו הראשון הנושא את שמו. ברגע, הפך האלבום הזה לסנסציה ושינה את פני התרבות הישראלית. 

היום, אירח רז שכניק את טל לשעה שלמה של שיחה מרתקת אל תוך צלילי האלבום הראשון, והאזין בשקיקה לרגעים שהפכו את טל למוזיקאי נודע, מצליח ומרגש. על הרגע שחתם את ימי 'שוטי הנבואה' והוביל אותו אל קריירה עצמאית, סיפר: "זו הייתה תקופה מאוד קשה והייתי צריך להרים את עצמי מחדש מכל הבחינות. הפירוק די נכפה על כולנו, חשבתי ש'שוטי הנבואה' זה לנצח ושאף פעם לא נתפרק. זה התפוצץ לי בפנים מצאתי את עצמי עם שני ילדים, כשאני לא עושה שקל חצי שנה. כמעט עזבתי את המוזיקה. זה הגיע לריב גדול, אף אחד לא ציפה לזה. ברור שהיה קשה כמו לכל קבוצה. היינו כולנו מפיקים, כותבים וזמרים. בגלל זה הסיפור עבד". 

"אני מת על האנרגיה של האלבום הזה"

על אחד השירים המפורסמים מהאלבום, 'הזמן עושה את שלו' שנותר רלוונטי מאין כמותו, שיתף: "הקהל צועק את המילים, כל קהל, כל ערב. 13 שנה, וואו, הזמן טס בלי קשר לשיר. השיר נולד בחדר החזרות. הבנתי שיש כיף בשיר, ויש גרוב כשדבר כזה קורה זה כמו להרגיש משיכה טובה בחכה. אני מת על האנרגיה של האלבום הזה, כיף להסתכל אחורה ולהבין שנהניתי עם החברים שלי, אני איתם יותר זמן מ'שוטי הנבואה', זה כבר גלגול חדש". 

ואיך אפשר לא להזכיר באותה נשימה את השיר 'אדם צובר זכרונות' של דורית ראובני, שזכה לעדנה מחודשת על ידי טל ובעצם קיבל שינוי תדמית חסר תקדים: "השיר משנה חיים, זה קרה במקרה לגמרי. זה היה בתקופה שהקלטתי את האלבום, ולאף אחד לא היה מושג מי זה אברהם טל. הייתי אז אנונימי לגמרי. לא הכרתי את השיר, והכנתי לו סקיצה. בהתחלה לא אהבו אותה כי אמרו שלקחתי את השיר רחוק מדי מהמקור, אבל יומיים אחרי חזרו אליי בטענה שיש שם משהו. הייתי בהלם שהשיר יצא כסינגל. פתאום הוא נכנס לפלייליסטים, ואז הגיע למקום הראשון במצעדים. אתה מרגיש לפעמים, שהחיים נותנים לך רוח גבית. תודה לאל". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

                           

עריכה: מיכל קדוש

02/12/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אברהם טל
אברהם טל  |  צילום: מתוך עטיפת האלבום מ־2008
Paris