רז שכניק

"הייתה לנו את זכות הבחירה, והחלטנו להמשיך"

מייקל הרפז ואייל שחר, מחברי להקת הבנים המיתולוגית היי פייב, התארחו אצל רז שכניק • יחד נזכרו בימי התהילה וסיפרו על הגעגועים לחברם • חלק ב'


בשנת 1997 פרצו לחיינו כרוח סערה להקת הבנים 'היי פייב' כשחבריה היו אמיר פיי גוטמן ז"ל, אייל שחר, מייקל הרפז, עידן יסקין ואייל דסאו. הרפז ושחר, חברי הלהקה המיתולוגית, הגיעו להתארח באולפנו של רז שכניק ב־103fm והמשיכו את שיחתם המרתקת שהחלה כבר בשבוע שעבר ושבמסגרתה שיתפו השניים בסיפורים המשעשעים והמרתקים מימי הזהר. בהמשך, עלה לשידור גם אייל דסאו, אשר סיפר על החיים המשותפים עם חבריו ללהקה.

"החוויה הייתה כמו להיות בסוג של בועה - זו התקופה היחידה בחיי שבה עשיתי רק דבר אחד, שבה התעסקתי רק בזה", פתח דסאו את דבריו והסביר: "השקט הוא תמיד קצת מזויף, אבל בינינו הייתה כימיה מההתחלה, התחברנו מהאודישן הראשון". שחר ביקש להתייחס דווקא לשיריהם המיתולוגיים, וטען: "'כולם רוקדים עכשיו' הוא הלהיט הכי המיינסטרים שלנו, אבל השיר הכי גדול שלנו הוא 'קטן זה הכי כיף בעולם' ואחריו יש את 'עומד על צוק'". דסאו, אשר חתום על לא מעט מהלהיטים של הלהקה, הוסיף: "יש שירים שכתבתי על החברה שלי דאז, שהיום אני נשוי איתה כבר 24 שנה. כל מה שרציתי לעשות זה פשוט להביא את עצמי ואת היום-יום שלי במוזיקה, ולא הסכמתי להתפשר על כך". 

עם כל הכבוד לתהילה ולזהר, האם ההצלחה הגדולה תורגמה גם לכסף? "אנחנו יודעים שהלהקה הכניסה המון המון כסף, אבל הוא לא הגיע אלינו. בסופו של יום, כל מה שהגיע אלינו על פי חוק - התחלק לחמש. וכשכסף גדול מתחלק, הוא כבר לא גדול", טענו חברי הלהקה, אך מיהרו להבהיר: "היינו במקום שטוב לנו, לא היינו ממורמרים - הבנו שזאת הדרך ושלא יכולנו לשנות אותה. היה לנו את זכות הבחירה כל יום מחדש, ואנחנו החלטנו להמשיך".  

"לא היינו חיילים ולא בובות, היה לנו סיי"

בהמשך השיחה המרתקת והנוסטלגית עם רז שכניק, חברי להקת ההיי פייב ביקשו לעשות תיקון לעוול היסטורי ולהסביר מדוע תדמיתם הייתה שגויה לחלוטין. "לטוב ולרע, לא היינו חיילים של אף אחד - היו הרבה התנגדויות, היה לנו סיי", הסביר דסאו. "בהתחלה, היוצרים הגדולים של אותה התקופה לא רצו שייכתבו את שמם על השירים שהם יצרו עבורנו. היום הצלחה נמדדת רק בצפיות ביו-טיוב, אבל אז זו הייתה מוזיקה טהורה - ולנו הייתה ראייה רחבה. אף אחד מאיתנו לא הלך לאכול צהריים אצל המעריצות. לכן, המוזיקה שלנו נשארה רלוונטית בזמן - וזה המבחן גדול ביותר".

הרפז עוד סיפר על הרגע הקשה שבו החליט לעזוב את הלהקה, בשנת '99 - שלוש שנים בלבד לאחר הקמתה. לראשונה מאז, אייל שחר ביקש להגיב על העזיבה המפתיעה וטען: "זה פחות כאב לי מהבחינה המקצועית, אבל התבאסתי נורא כי הוא היה חבר מאוד טוב שלי. להיות בסביבה בלי מייקל, זה היה קשה". ועוד חשף: "אפילו השם של הלהקה, היי פייב, זה היה רעיון של מייקל". הרפז אישר: "בהתחלה הם לא אהבו את זה, כי זה היה באנגלית, אבל אני אמרתי להם שנלמד את המדינה להשתמש בביטוי הזה - והם הסכימו".

הרפז ושחר באולפן של רז שכניק // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: דוד זבולוני

23/12/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


היי פייב (hfive)
היי פייב (hfive)  |  מתוך עטיפת האלבום 'כולם רוקדים עכשיו'
Paris