רז שכניק

"מעבר לכישרון ולהתמדה - צריך ביטחון"

אחינועם ניני, הזמרת והיוצרת בעלת הקול הצלול והענוג, התארחה באולפנו של רז שכניק • יחד שבו אל הקלאסיקות הגדולות מראשית הקריירה


כבר למעלה משני עשורים שאחינועם ניני מייצגת אותנו בגאווה מעבר לים. הזמרת, היוצרת והמלחינה החלה את דרכה כאשר שירתה בלהקת פיקוד הצפון, ולאחר מכן התקבלה ללימודים בבית הספר למוזיקה 'רימון', שם פגשה את שותפה המוזיקלי לעתיד גיל דור. מאז, הוציאה שלל שירים ואלבומים, חלקם זכו להצלחה בינלאומית ניכרת. במסגרת 'אלבומי המופת', התארחה ניני באולפנו של רז שכניק וביחד צללו אל תחילת הקריירה, אל השירים הגדולים ואל הסיפורים הכי מרתקים מאותה תקופה.

בשנת 1990 הוציאה יחד עם גיל דור את אלבומם הראשון והמשותף - 'אחינועם ניני וגיל דור בהופעה חיה'. על השיר 'פרנויה', שנכלל באלבום, סיפרה ניני: "השיר היה תרגיל בשיעור הלחנת שירים של יהודה עדר ב'רימון'. הוא ביקש לכתוב שיר שמתבסס על קו אחד בבס. אחרי זה פיתחתי אותו עם רון מזרחי, שהיה המורה שלי לגיטרה, ועם גיל דור, שהיה המורה שלי והשותף שלי עד היום".

"לא תמיד החיים מתנהגים כפי שאנחנו רוצים"

'בעיניה', שיר נוסף מתוך האלבום, הולחן על ידי ניני ונכתב על ידי דור. "הרעיון היה לכתוב על בחורה שמסתכלת על מדבר ורואה נחל אכזב מתמלא, אבל בעצם הכול קורה בעיניה, זה לא קורה באמת, זה קורה בעיני רוחה", נזכרה ניני, וחשפה כי "על שם השיר הזה קראתי את בתי. רציתי להעניק לה את התכונה הזו, כי לא תמיד החיים מתנהגים כפי שאנחנו רוצים. השם הזה לא קיים, הוא נדיר".

בהמשך שבה ניני אל השיר 'עקרה' של רחל המשוררת, אותו הלחינה וביצעה מחדש בשנת 1991. "אני אוהבת לחשוב על המילים האחרונות - 'אחכה לו', שהן פתח של תקווה", סיפרה, "פעם חשבתי על זה שרחל הייתה עקרה ולא היו לה ילדים, אבל כל השירים שלה בעצם נשארו כמו ילדים שלה, לחיי נצח, זה דבר מדהים שיש בו המון יופי. אני לא שרה את השיר בצורה סנטימנטלית, בשבילי זה שיר של תקווה".

במהלך השעה, חזרו השניים גם אל השירים הגדולים: 'מזמור לילה', 'בואי כלה', 'Beautiful That Way' ו'ננוע'. בקרוב, תעלה ניני מופע חגיגי לציון 30 שנה לאלבום 'רחל ולאה' ועשור לאלבום 'ארץ שיר', שייערך ב-27.1 בהיכל התרבות בתל אביב וב-19.2 בקיבוץ יפעת.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

        

עריכה: מאור ראטה

30/12/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אחינועם ניני
אחינועם ניני  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris