רז שכניק

שהשמש תעבור עלינו

הזמרת המוערכת ירדנה ארזי סיפרה על הקשר המיוחד עם המשורר יורם טהרלב ז"ל • לצד רז שכניק, שבו השניים לשירים הגדולים שהשאיר לנו הפזמונאי הנצחי


בשבוע שעבר הלך לעולמו בגיל 84 יורם טהרלב ז"ל - סופר, משורר, פזמונאי, יוצר שחרט בתרבות הישראלית שירי נצח שאי אפשר בלעדיהם. רז שכניק החליט להקדיש את תוכניתו לזכרו של טהרלב, בשיחה מרגשת וחשופה עם הזמרת האהובה ירדנה ארזי, אשר סיפרה על הקשר המיוחד עם הפזמונאי האגדי ועל שיתופי הפעולה ההיסטורים - ביניהם 'אתה לי ארץ', 'שהשמש תעבור עליי' ו'שוקולד מנטה מסטיק'.

"הצלחתו של יורם היא מורכבת מהרבה דברים - היא תלויית תקופה ותלויית מדינה, אבל היא מתחילה ונגמרת בכישרון", טענה הזמרת והסבירה: "יורם נולד עם מתנה גדולה, אבל צריך לזכור גם את האישיות שלו, את ההומור שלו, את החיבור החברתי שלו ואת החיבור למקורות. למרות שהוא היה חילוני, הוא היה איש רוחני מאוד. כל זה ביחד הפך את האדם הזה, ליוצר עם עומק שמחבר אותנו אל משהו ישראלי מאוד שבתוכנו". 

לדבריה של ארזי, "כשאתה מקליט שיר, אין לך מושג מה יהיה גורלו. בפרספקטיבה של שנים, אני רואה את הדרך היפה שהשיר 'אתה לי ארץ' עשה. אני רואה בכמה לבבות הוא נגע. אני קיבלתי מיורם מתנה לחיים, ממש. אני זוכרת את היום שבו השמיעו לי את השיר הזה ב-84' ורצו שאקליט אותו ליום העצמאות, לא יכולתי שלא להתחבר אליו - כי זה שיר אהבה. עד היום, כשאני שרה אותו, אני מתייחסת אל היצירה הזאת כאל משהו אוניברסלי". 

בין השירים המזוהים ביותר עם ירדנה ארזי, ישנו גם את 'שהשמש תעבור עליי' - אשר יצר עבורה טהרלב ב-86'. "כששמעתי את הטקסט של השיר הזה - אני לא יודעת למה, אבל דמעות מיד זלגו מעיניי", היא סיפרה לרז שכניק. "אני גדלתי בבית חילוני מאוד, של יוצאי קיבוץ, אבל השיר הזה נגע במקום מאוד רוחני שלי. אולי כי מדובר בתפילה של ממש, כמו הרבה שירים אחרים שלי". 

"יורם טהרלב ידע לשמור על הילד שבתוכו"

עוד להיט ענק שכבש את המדינה בסוף שנות ה-70' הוא 'שוקולד מנטה מסטיק', ששרו ירדנה ארזי, לאה לופטין ורותי הולצמן. "עדיין שואלים אותנו מי זאת המנטה, מי המסטיק ומי השוקולד - אבל אנחנו החלטנו שאף פעם לא נגלה", שיתפה הזמרת. בהמשך, עוד הסבירה מדוע טהרלב ידע לגעת בכל כך הרבה עולמות - מהרוחניים יותר של 'שהשמש תעבור עליי' ועד הקלילים יותר של 'שוקולד מנטה מסטיק'. לדבריה, "מעבר לאינטליגנציה הגדולה והראייה הרחבה - יורם ידע לשמור על הילד שבתוכו. זה מה שהופך אותו לקופירייטר אמיתי". 

לסיכום, חשפה ירדנה ארזי כי "השיר 'חלקת אלוהים' שיורם כתב - היה אמור להיות שלי, אבל בסוף נתנו אותו לרבקה זהר. אכלתי על זה את הלב הרבה מאוד שנים. אני בן אדם שהולך קדימה ויודע לשחרר, אבל הפעם היה מדובר באמת בשיר מקסים". 
 

ירדנה ארזי באולפן של רז שכניק // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: דוד זבולוני

13/01/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יורם טהרלב ז"ל
יורם טהרלב ז"ל  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris