רז שכניק

"האמנתי שהרבה אהבה תשנה את העולם"

מוש בן ארי חזר אל האלבום הראשון 'עד אלי' • סיפר על הדרך שהביאה אותו לקריירת סולו • החמיא לאריאל זילבר • וגם: מה גרם לו לאבד את התמימות?


מוש בן ארי, מהזמרים המובילים במדינה כבר יותר משני עשורים, החל את דרכו בלהקת 'שבע' ב-1995 ואחראי ללהיט הגדול שלה 'סלאם' (עוד יבוא שלום עלינו). ב־2002 יצא לקריירת סולו והוציא את אלבום הבכורה שלו 'עד אליי', שאת כל שיריו כתב והלחין. במסגרת פרויקט 'אלבומי המופת', חזר בן ארי עם רז שכניק אל אותו אלבום. 

בפתח השיחה, סיפר בן ארי על ההחלטה שהובילה אותו להוציא את האלבום ולצאת לקריירה עצמאית בנפרד מלהקת 'שבע': "היו לנו את החופשות מהלהקה. חלק מאיתנו, קטן מאוד, היה לו ילדים, אני הייתי אחד מהם, והחלק הגדול דאג לחופשות. איך שהיינו גומרים אלבום ועושים טור מצליח באירופה, כולם היו מתפזרים בעולם, נוסעים לטייל, ואני בדרך כלל הייתי חוזר לחיתולים, ולפרנסה ולכל הסיפור הזה", סיפר והוסיף: "וכמו כל מוזיקאי, פשוט ישבתי בבית וכתבתי והקלטתי. יוסי פיין שמע את הסקיצות שלי ואמר לי, 'אתה חייב להוציא את זה'. האמנתי בעצמי, כי רוב השירים שהצליחו ב'שבע' היו שלי ושרתי אותם".

לגבי משמעות השיר 'עד אלי' שמוביל את האלבום, אמר: "זה נכתב על הדיאלוג הזה עם עצמי. הרוקיסט שהיה בי תמיד רצה לצאת החוצה ותמיד רצה לבעוט, אז זה באמת קרה עם הרבה עזרה של חברים טובים. זה היה להרים את הידיים ולרוץ לעצמאות".

השניים גם דנו בלהיט הגדול של אריאל זילבר 'ואיך שלא', אותו חידש בן ארי אחרי אלבום הבכורה. "תמיד אהבתי את השיר, עוד כשהייתי ממש צעיר וילד. זה היה נשמע לי כמו חופשה, הכול לא ברור כזה, פתאום שונה מהנוף הישראלי, היה עוף אחר קצת - אריאל זילבר באמת היה העולם הזה. הוא אומן בנשמה, הוא מתנהג כמו אומן". 

במהלך הקריירה, בן ארי שיתף פעולה עם אומנים רבים, כמו להקת שוטי הנבואה בשיר 'ג'ה איז וואן'. "זה שיר שאני כל כך גאה להיות מאחוריו. הוא הגדיר אותי וגם קיבלתי ממנו המון בחזרה. מפיקים ג'מייקנים התקשרו אליי והם מאוד אהבו אותו ואת הסאונד. הוא נתן לי המון דרך", אמר, והוסיף איך נולד השיר: "אני זוכר שהורדתי טקסט רק בשביל שאני אוכל לעבוד על הסאונד של הגיטרות, כתבתי את ג'ה איז וואן, לא התייחסתי אליו בכלל. הייתי כל יום ממציא סיסמאות מדהימות שאמן והיו לי את הכוחות והתמימות להמציא היום". 

"האמנתי שעם הרבה אהבה תשנה את העולם"

בהמשך התוכנית, אמר בן ארי על שירו 'הנה זה בא' מהאלבום הראשון, כי "אולי לא הייתי כותב את השיר הזה בעשור הזה, כי התמימות קצת נעלמה אצלי. נכון לאז, באמת האמנתי שעם הרבה אהבה תשנה את העולם. התפכחתי מימי הפיגועים".

הזמר גם סיפר על התגובות שקיבל בתחילת הקריירה העצמאית: "הייתי מקבל מכתבי נאצה מהקהל. בא אליי הביתה פעם אחת איזה אבא שהוא היה נציג של כל החבר'ה הצעירים שבאו להופעות, והוא אמר לי 'אתה במשבר, אני מקווה שתתפכח'".

לגבי התקופה שעוברת עליו במגפת קורונה, אמר בן ארי: "בדרך כלל אני צף מעל הדברים. אני לא וירוס של חדשות, אף פעם לא הייתי", והוסיף לגבי אותה תקופה: "כתבתי המון שירים, להגיד לך שיהיו כאלה שייצאו? לא נראה לי".

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

רז שכניק ומוש בן ארי באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm

20/01/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עד אלי. מוש בן ארי
עד אלי. מוש בן ארי  |  מתוך עטיפת האלבום מ־2002
Paris