רז שכניק

מצאו את הסליל

עופר מאירי ודנה עדיני, מלהקת מטרופולין, התארחו באולפנו של רז שכניק • סיפרו על העבודה המשותפת, על הפריצה הגדולה ושיתפו בסיפורים מאחורי השירים


כשעופר מאירי החליט להקים את פרויקט האולפן המוזיקלי 'מטרופולין', הוא לא ידע כמה אהדה יקבלו יצירותיו וכי הפרויקט יהפוך ללהקה אהובה. בשנת 2005 חבקה הלהקה את אלבום הבכורה 'מטרופולין' שזכה להצלחה רבה ומכר כ־30 אלף עותקים. שנה לאחר צאתו זכה האלבום המהולל בתואר 'אלבום השנה' בטקס פרסי עמ"י של 'ערוץ 24' והצלחתו היוותה את נקודת המפנה החשובה ביותר - מפרויקט מוזיקלי ללהקה. שנתיים לאחר מכן פירסמו את אלבומם השני 'הסליל'. הזמרת דנה עדיני ומייסד הפרוייקט עופר מאירי הגיעו להתארח באולפנו של שכניק, ויחד שיחזרו את רגעי העבודה על הלהיטים הגדולים ופריצת הדרך של הלהקה.

בשנת 2007 הוציאה להקת מטרופולין את אלבומה השני - 'הסליל', שעסק בין השאר גם במדע בדיוני. "האלבום השני הוא נקודה קשה מאוד לאמנים רבים, בעיקר אחרי שהאלבום הראשון מצליח. אחד הדברים שעשינו באלבום הוא לעשות אותו אחרת לחלוטין מהאלבום הראשון. דנה הייתה מעורבת מאוד באלבום ובטקסטים", שיתף מאירי, ועדיני הוסיפה: "מבחינתי זה היה האלבום הראשון שאני עושה בתוך הפרויקט הזה. באלבום הראשון לא הייתי שותפה".

על החיבור בין השניים, שיחזר מאירי: "שמעתי אותה שרה את הדואט עם סלומון ועד היום כשאני שומע את זה ברדיו אני שואל מי זאת הזמרת הזו. זה מה שהיה". עדיני נזכרה גם היא ברגע שהיווה אבן דרך בשיתוף הפעולה בין השניים וסיפרה כי "הוא התקשר אליי ושאל אם בא לי לבוא. זה היה עניין של שניות של חיבור, כי החיבור היה כבר בטלפון".

אחד הלהיטים הגדולים שיצאו מהאלבום היה השיר 'אל תלכי'. עבור מאירי השיר היה סימן לפרק זמן מסוים בחייו. "זאת יותר תחושה ולא משהו ספציפי. זה שיר קשה, ככה אני מרגיש אותו עד היום, יש לו איזו עצבות פנימית כבדה. זו הייתה תקופה לא ברורה של האלבום, זו הייתה תקופה פסיכודאלית", סיפר.

"מצחיק לשמוע דברים מלפני 15 שנה ולהרגיש שהם עדיין רלוונטיים - זה מטורף"

בין השירים והטקסטים העוצמתיים יכלו למצוא המאזינים נקודות חיבור, כל אחד בדרכו, למסרים המועברים. הזמרת האהובה והיוצר המוכשר התייחסו לשיר 'אין לי מקום' שכבש את המצעדים ולבבות המאזינים. "זה שיר שהתפוצץ ישר ועד היום כשאני שומע אותו אני מתרגש מדנה ואיך שהיא שרה אותו. נפרדתי אז מאישתי, הדברים הם לא אחד לאחד בשיר אבל זה סוג של שיר פרידה", חשף מאירי.

עדיני, שאומנם לא הייתה שותפה לכתיבת הטקסט, הרגישה חיבור מיידי למילות השיר. בפתיחות לב, סיפרה הזמרת: "אני מאוד מתעסקת בזוגיות ורגשות, מיד התחברתי לשיר. אני עד היום מחוברת אליו, כשאני שרה אותו אני מרגישה שהוא נכתב היום. מקום זה משהו שהוא קורה בתוכך וכשאין לך אותו אנחנו באף מקום. זה מצחיק לשמוע דברים מלפני 15 שנה ולהרגיש שהם עדיין רלוונטיים, זה מטורף".

הלהקה, שהתחילה כפרויקט מוזיקלי ייחודי במינו, זכתה לאהדה רבה בקרב המאזינים הישראליים. החידוש המוזיקלי שהביאו יחד עם השירים הובילו אותם להיות חלק בלתי נפרד מהפסקול הישראלי. 

בהמשך, סיפרו מייסד הלהקה עופר מאירי והזמרת האהובה שהפכה לחלק מרכזי בהרכב דנה עדיני, על שיתוף הפעולה עם ארקדי דוכין, כיצד מאירי נתן לעדיני את המקום שלה להתבטא ועל ההופעות הקרובות.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

17/02/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עופר מאירי ודנה עדיני באולפן עם רז שכניק
עופר מאירי ודנה עדיני באולפן עם רז שכניק  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris