רז שכניק

ציפור קטנה, עדיין בלב

בשיחה עם שכניק, סיפרה אלמנתו של המוזיקאי האגדי יגאל בשן ז"ל על הזיכרונות והגעגוע: "רק אחרי מותו גיליתי כמה שירי אהבה הקדיש לי" • החלק הראשון


בחודש דצמבר 2018 הלך לעולמו המוזיקאי יגאל בשן ז"ל כאשר הוא בן 68 בלבד. בסגנונו הרבגוני ובכישרונו יוצא הדופן, חתום בשן על כמה מהקלאסיקות הגדולות בפסקול הישראלי, בין אם כיוצר ובין אם כמבצע, ביניהם: 'יש לי ציפור קטנה בלב', 'הופה היי', 'תן לי' (את היום הזה), 'סיון', 'בואי נעשה לנו חג', 'לקראת שבת', 'יהיה פעם טוב', 'קפה אצל ברטה', 'מכת שמש', 'לקראת שבת', 'אין לי יותר מה לומר', 'מתוק, מתוק', 'שמיים' ועוד.

בתוכניתו, שוחח רז שכניק עם אלמנתו מיקה בשן על הזיכרונות ועל המורשת הגדולה שהותיר הזמר והיוצר האהוב אחריו. לדבריה, "הכרנו בשירות הצבאי שלנו, כשהוא וחבריו באו לראות את החזרה שלנו, של להקת פיקוד מרכז, בבית החייל. בפעם השנייה יגאל כבר החזיר אותי הביתה וביקש לעלות אליי כדי להתקשר לאמו. הוא שאל אותה אם היא צריכה שהוא יקנה לה משהו בדרך הביתה, וכשאמא שלי שמעה את זה - היא אמרה לי 'אם הוא מתנהג ככה לאמא שלו, הוא יתנהג כך גם איתך', אבל זה לא היה בכלל בתכנון ומיד נפרדנו. כמה שנים לאחר מכן נפגשנו שוב בלונדון, תחת הגשם, ושם הבנתי שזהו - זה הוא". 

בהמשך, סיפרה מיקה כי "הדינמיקה בינינו הייתה אחרת - הייתי עדה ליצירתו, תמיד אמרתי לו אם אני אוהבת או לא אוהבת את השירים שלו, אבל אף פעם לא ירדתי לעומקם של הטקסטים כדי להבין על מי הוא חשב בזמן הכתיבה. רק אחרי מותו, גיליתי כמה שירי אהבה הקדיש לי. חייתי עם אדם כזה רומנטי ומדהים. הוא לא היה קונה מתנות, אבל הוא תמיד כתב לי שיר ליום ההולדת ושם אותו על השולחן עם שושנה שגנב מהשכנים. הייתה לי זכות גדולה, ממש".   

"יגאל היה איש של סודה ופלאפל"

על היום שאחרי מותו, שיתפה בכאב: "תמיד פונות אליי חברות פרסום שרוצות להשתמש בשירים שלו, ואני דוחה את ההצעות על הסף. אני רוצה שתהיה כמה שפחות זילות לטקסטים של יגאל. אז תלוי באיזו חברה מדובר ובאיזה שיר. קשה מאוד להחליט בשמו". בהמשך, שיתפה בקשר המיוחד של המוזיקאי ואיש סודה עם הנגנים שלו, ונזכרה: "הוא תמיד נהג לתת את הקרדיט הנכון בקדמת הבמה לכל הנגנים, הוא תמיד פרגן להם - זה היה יגאל". 

מיקה בשן ורז שכניק

באשר להתמודדות עם אהבת הקהל, חשפה: "הוא הכי לא היה דיווה, גם אם הוא היה חתיך הורס. הוא היה איש של סודה ופלאפל, זה אף פעם לא עלה לו לראש. עם זאת, בכל פעם שהוא נכנס לחדר, הייתה הילה סביבו - אבל זה קרה לבד, כי האישיות שלו הייתה קורנת". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: דוד זבולוני

03/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יגאל בשן ז"ל
יגאל בשן ז"ל  |  צילום: יח"צ
Paris