רז שכניק

עכשיו התור לאהבה וגעגוע

לפני 4 שנים הלך לעולמו אחד המוזיקאים הגדולים - יגאל בשן ז"ל • אלמנתו מיקה בשן שיתפה: "אני מוקפת בבית בתמונות שלו - הוא חסר לי" • החלק השני


לפני 4 שנים, בשנת 2018, הלך לעולמו המוזיקאי יגאל בשן ז"ל כאשר היה בן 68 בלבד. באמתחתו נמצאות מספר לא מבוטל של קלאסיקות ישראליות שהפכו לנכסי צאן ברזל בפסקול העברי, הן כיוצר והן כמבצע. 'יש לי ציפור קטנה בלב', 'הופה היי', 'תן לי' (את היום הזה), 'סיון', 'בואי נעשה לנו חג' ו'לקראת שבת' הם רק חלק מהלהיטים שאיתם כבש בשן את לבבות המאזינים. לכבודו ולזיכרו, רז שכניק אירח ב־103fm את אלמנתו מיקה בשן אשר שיתפה ברגעים מאחורי השירים הגדולים ועל המורשת הגדולה שנותרה לאחר לכתו של הזמר והיוצר האהוב.

אחד השירים היותר מזוהים עם בשן הוא לא אחר מאשר 'סיון', המהווה גם את שמו של האלבום המצליח. תחילה הושק השיר באנגלית כאשר שמו היה 'My Suzane' אך לאחר שבשן חזר לארץ נוצר השיר כפי שהוא מוכר היום. "להקת ברוש דווקא לא אהבה את השיר, הם לא רצו אותו", נזכרה מיקה, "כשיגאל החליט לחזור לארץ אז הוא שינה את השם לסיוון. החבר'ה לא כל כך אהבו אותו ויגאל התעקש, מאותו הרגע זה שלאגר. הם קנו את זה, ניגנו את זה ו־4 שעות אחר כך זה היה שלאגר גדול".

בעקבות השיר האהוב רבים תהו מי היא אותה סיון שכבשה את ליבו של יגאל. בשן חשפה כי "אין סיון אמיתית, הם רצו משהו שישמע כמו סוזן והכי קרוב זה סיון". 

אחד משיתופי הפעולה של בשן אשר נחלו הצלחה רבה היה חיבורו עם יורם טהרלב ז"ל, שהלך לעולמו לפני זמן קצר. "היינו חברים טובים עם יורם, הוא גם גר מעל מקום העבודה שלי", סיפרה מיקה, והוסיפה: "בספסל הקבוע שלו בכיכר המדינה היינו פותחים את הבוקר בכל יום, גם יומיים לפני מותו. ניסיתי לתת לו כוח למופע שהיה צריך להיות ביום שישי אחרי זה. ראינו שלא היה לו את הכוחות למופע הזה, לא היה לו כוח לשרוד. ראו שהוא נפרד מהחיים. השמעתי לו שיר חדש שגיליתי של יגאל והוא מאוד מאוד אהב. באלבום הזה יש שיתוף פעולה גדול עם יורם".

ההשפעות המוזיקליות שספג בשן עיצבו את דמותו המוזיקאית של בשן ואף ניתן לראות לאורך שיריו את התהליך שעבר בעצמו. משיר לשיר כבש בשן עוד ועוד לבבות בקרב המאזינים אך תמיד דאג לסיים את הופעתיו בשיר האופטימי ביותר שלו - 'תן לי'. "זה שיר שנכנס למערכת החינוך ושומעים אותו המון, גם בגני ילדים וגם בבתי ספר. אני כל הזמן מקבלת מקהלות של בתי ספר וגנים שמתעדים את הילדים שרים 'תן לי', ואני אומרת איפה יגאל להראות לו את זה. כל דבר העברתי ליורם טהרלב שהתענג, הוא מאוד אהב את השיר הזה", שיחזרה בשן, "זה שיר שכולו קצב ושמחה. השיר נכתב לקדם אירוויזיון ואני תפרתי במו ידי את המכנסיים של התאומות שליוו את יגאל בשיר הזה". 

"הוא חסר לי בכל שנייה. אני מוקפת בבית בתמונות שלו ואני חיה אותו. אם יש לי רגע פנוי אני פותחת את היוטיוב ויש לי אותו, הוא חסר לי כל הזמן ובכל יום", שיתפה מיקה בשן בכאב רב.

מיקה בשן ורז שכניקמיקה בשן, אלמנתו של יגאל בשן ז"ל, באולפנו של רז שכניק // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

07/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יגאל בשן ז"ל
יגאל בשן ז"ל  |  צילום: יח"צ
Paris