רז שכניק

"היינו משהו מהפכני בטיימינג נדיר"

מישהו אמר טרטע? • שכניק אירח את כוכבי הקומדי סטור לשעה נוסטלגית: "היינו העומר אדם של התקופה, לא יכולנו ללכת ברחוב" • שידור מיוחד לחג הפורים


רבים מגדולי הזמר העברי התארחו בתוכניתו של שכניק, אך מזמן לא ראינו אותו נרגש כך, ברגע שבו שחברי 'הקומדי סטור' הגיעו לכבוד חג פורים. "קשה להסביר למי שהיום, בשנת 2022, לא מכיר אתכם - מה הטירוף שאחז במדינה כשהופעתם על המסך ומה התרומה שלכם לתרבות הישראלית. יש פה מוחות מבריקים שחברו יחד למשהו שיצר היסטוריה. אני חייב להגיד שזה רגע מרגש עבורי, גדלתי עליכם", הסביר מגיש התוכנית והאורחים השיבו: "גדלת יפה".

ובכן, למי שעדיין לא מכיר או הספיק מעט לשכוח, הקומדי סטור הייתה אחת מתוכניות המערכונים המצליחות בישראל אי פעם. שלוש עונותיה שודרו במסגרת הזכיינית טלעד ב'ערוץ 2', בין השנים 1994־1997. התוכנית, שללא ספק נחשבת היום לתוכנית קאלט, כללה רצף מערכונים קצרים, פינות הומוריסטיות קבועות שלעיתים קרובות נשאו על דגלן מוטיב ומשפטי מחץ חוזרים כמו 'ערב צח, ערב זך', 'באמ, אמא שלי! מה זה החארטה הזה?' ו'הביא לי את החלסטרה בהפוכה'. 

לרגל חג הפורים, דאג רז שכניק להרבות בשמחה, כיאה לחג הפורים שהגיע אל מחוזותינו, ואירח את את צביקה הדר, איתי שגב, אסף אשתר, רובי דואניאס וגיל ססובר בצל קורצתו. יחד, הם נזכרו בימים הטובים וברגעים הגדולים של הקומדיה הישראלית. "היינו משהו מהפכני בטיימינג נדיר - הגענו למקום הנכון ברגע הנכון. הכי חשוב, היינו חברים טובים. כמו בקבוצת כדורגל, לכל אחד מאתנו היה את התפקיד שלו. גם היום, כשאנחנו יושבים כאן איתך, שום דבר לא השתנה בינינו", טען הדר. 

כשנשאלו על מאחורי הקלעים של יצירת הלהיט הענק 'שיר הטרטע' שהפך לשלאגר, שהוציאו בשיתוף פעולה עם אתניקס, חשפו חברי הקומדי סטור כי "פגשנו את זאב נחמה בהלוויה, דיברנו קצת ואמרנו 'אולי נעשה משהו ביחד?', גם אתניקס היו הדבר הכי חם של התקופה. הגענו אליהם למשרד וסתם הקלטנו את הקטע של 'הטרטע', למחרת גילינו שזאב השאיר את זה בפזמון ואחרי יומיים זה כבר הפך ללהיט. עד היום יש תקליטנים שאומרים לנו שכשרוצים להרים את המסיבה, שמים את 'שיר הטרטע'". 

"בסופו של דבר, הקומדי סטור היה סטארטאפ"

בהמשך, סיפרו כוכבי הקומדי סטור בנוסטלגיה על הקשר המיוחד שנוצר ביניהם, מאז ועד היום: "הכל קרה ב'פאן', מהכיף שלנו ביחד". באשר להצלחה המסחררת שהגיעה ללא כל התראה מוקדמת, אמרו כי "אנחנו היינו העומר אדם של אותה התקופה, לא יכולנו ללכת ברחוב. היה לנו מקרה בכיכר רבין, שבו באו אלינו כמה ילדים וביקשו חתימה, עד שפתאום קלטנו שסגר עלינו ההמון והמשטרה בא לחלץ אותנו. בסוף, הבריחו אותנו למבנה העירייה".

ולמרות זאת, לא הכל ורוד. "בתקופה שבה הייתי סלב, צביקה פיק הזמין אותי לבת מצווה של הבת שלו וביקש שאבוא לקרוע את רחבת הריקודים, אבל למה הוא לא הזמין אותי גם לחתונה שלה עם טרנטינו?", מחא שגב ושכניק הבהיר: "אגב, אתם וטרנטינו פרצתם באותו התאריך, אתם עם הקומדי והוא עם הסרט 'כלבי אשמורת'". הדר, שהשתעשע מאמירתו של המגיש, סיכם: "אבל אנחנו היינו סתם כלבים". 

אפרופו פורים, עוד סיפר הדר על התחפושת המנומרת של ז'וז'ו חלסטרה, שהפכה למודל לחיקוי חוצה גילאים. לדבריו, "הייתה תקופה שבה כל המדינה רצתה להיות ז'וז'ו, ואני הייתי בטוח שבפורים ארגיש כמו אוליגרך כשכל הילדים יהיו מחופשים לדמות שלי. פעם קראו לזה יוזמה, היום קוראים לזה סטארטאפ - אז בואו נגיד את זה ככה: הקומדי סטור היה סטארטאפ. אולי זה לא הייטק, אבל זה צחוקים - וזו הישראליות". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: דוד זבולוני

17/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הקומדי סטור
הקומדי סטור  |  מתוך עטיפת אלבום האוסף, 1995
Paris