רז שכניק

"לא ראיתי את הילדים שלי גדלים"

הזמר והמלחין אבי טולדנו התארח באולפנו של רז שכניק • יחד, שבו אל הקשיים שליוו את הקריירה הענפה מרובת ההישגים והלהיטים • חלק ב'


עוד לפני שהתגייס לצה"ל שמו של אבי טולדנו היה מוכר בקרב רבים, זאת כאשר התפרסם בתוכניות הרדיו האהובה 'תשואות ראשונות'. את אלבומו הראשון חבק השחקן והמלחין במהלך שירותו הצבאי ומאז ועד היום כבש טולדנו פסגות מרהיבות. כחלק מפרויקט אלבומי המופת, התארח טולדנו באולפנו של רז שכניק ב־103fm. יחד, שבו השניים אל הסיפורים הגדולים מאמצע דרכו המוזיקלית. וגם, האם אכן להיטו של טולדנו הציל את הד ארצי ממשבר כלכלי?

בין מגוון רחב של שירים הנמצאים באמתחתו של טולדנו, נמצאים שירי הילדים שהפכו ללהיטי ענק. אחד הבולטים מביניהם הוא לא אחר מהשיר 'מה חשוב היום', אותו הלחין בעצמו ועוזי חיטמן ז"ל כתב את המילים. "פגשתי את עוזי באמצע מלחמת ההתשה, אני זוכר שנפגשנו בסיני ואמרתי לו 'שמע יש לי שיר שבדיוק התחלתי להלחין, יש לי קצת מהפזמון אבל חסר לי מילים'. הוא אמר לי 'בוא תן לי אני אנסה להשלים'. הלך לחצי שעה הצידה וחזר עם הטקסט הנפלא שלו", שחזר טולדנו את רגע היוולדות השיר".

"אריה גור, חבר משפחה של גרושתי ליאורה, היה אמריקאי שחי באמריקה, היה בארץ והשמיע לי שני אקורדים ראשונים של התחלת שיר, הוא חתום יחד איתי על הלחן", הוסיף המלחין, וסיפר: "אני זוכר שעשינו טריק שיווקי נחמד, הדפסנו את המילים של הפזמון ועל כל לוחות המודעות של כל עיר גדולה בארץ היה פזמון. כולם חשבו שזו איזו מפלגה שמעודדת את העם אם להמשיך לרצות יסתדר הכול, וכשהשיר יצא כולם זמזמו את השיר כי הם קראו את המילים בלוחות המודעות. שבוע לפני שהוא יצא לרדיו עשיתי הסכם עם שתי חנויות פרחים, אחת בירושלים ואחת בתל אביב, כל עורכת ברדיו קיבלה ורד עם סרט שכתוב 'מסתם בן אדם'. ואז התקליט יצא והן קישרו את העניין".

"אמרתי לעצמי שכשהבכור יגיע לכיתה א' אני רוצה להיות בבית וזה מה שקרה"

זו הייתה אולי אחת התקופות העמוסות בחייו של טולדנו, זאת בעקבות ריבוי ההופעות ברחבי הארץ ובעולם. "באותם ימים עשיתי 30־20 הופעות בחודש, לא ראיתי את הילדים שלי גדלים. עשיתי הופעות בכל הארץ, בכל אולם ובכל מקום היו הופעות, היו פסטיבלים והיו עדלאידעות. התפרנסתי לא רע בכלל, הייתי חייל מסודר. התחתנתי ב־1971 ומאז עד 1980 היו שתי נסיעות לפריז, שנה אחת בלונדון, כמעט שנה באמריקה, וכל זה עם ילד אחד או שניים. אמרתי לעצמי שכשהבן שלי הבכור יגיע לכיתה א' אני רוצה להיות בבית וזה מה שקרה. מאז לא עזבנו", שיתף טולדנו.

לאור בחירתו, תהה רז שכניק האם הוא חושב כי ההחלטה לשוב ארצה פגעה לו בקריירה הבינלאומית, וטולדנו הסכים עם דבריו אך הסביר: "היו שלי שתי אהבות ואני קשור אליהן עד עצם היום הזה - אחת מהן זה לחיות בארץ ישראל. אני ציוני שרוף ואני ער לעובדה ולפריווילגיה העצומה שנפלה בחלקי לבחור לחיות בארץ ישראל. כשבחרתי ממקום טוב שהיה לי כייף עם משפחה נורמטיבית וחמה, אני מרגיש שאני חלק מההיסטוריה של תקומת המולדת ואני חלק מזה, אני גאה מאוד בדבר הזה".

"'עד רדת היום' זה אחד שהשירים שלא חשבתי שיגיע לתודעה כזו גבוהה"

בהמשך, שמעו השניים יחד את הלהיט הגדול 'עם רדת היום', וטולדנו שחזר: "אני זוכר שהקלטנו את זה בתל אביב ואני זוכר שהיה המון אקו, ואמרתי ליוחנן למה יש כל כך הרבה אקו. הוא אמר לי שהוא אוהב את האווירה הזו, זה היה מעין מעורפל, משהו מיסטי כזה. השיר מאוד הצליח. זה אחד השירים שלא חשבתי שיגיע לתודעה כזו גבוהה".

כמו כן, מאז פרסום השיר 'למה ככה', בביצועם של אבי טולדנו ועירית ענבי, רצה שמועה כי הצלחתו הצילה את חברת הד ארצי ממשבר כלכלי קשה עד מאוד. טולדנו, ששמע לראשונה את הסיפור, טען: "אני אגיד לך למה זה לא מסתדר, זו אגדה מוטעת. בעל הבית של הפסטיבל היה אבשלום רובין שהחזיק בחזרת התקליטים בשם 'ישראל ישראל'. הם הוציאו את כל התקליטים של כל הפסטיבלים, ככה שזה לא קשור להד ארצי. הוחתמתי על ידי הד ארצי בשנות ה־80 והסיפור הזה לא מסתדר".

"אי אפשר להתווכח עם זה שהקהל רוצה לשמוע את השירים שהוא אוהב ומכיר, אבל האמן גם צריך לחיות באיזשהו מקום ולרצות את עצמו קצת. מתי לשיר יש לגיטימציה מלאה והוא מתקבל חזק? כשהרדיו מטרטר אותו והקהל בהופעות רוצה לשמוע את השיר הזה גם אם הוא חדש. אבל אני מצאתי פיתרון אחר, אני חושב שאם אתה בא עם סיפור מאחורי השיר ואתה מספר לקהל, אתה כבר מסקרן אותו ויש לך תשומת לב גבוהה. אני כמו קוסם שמספר על הטריקים שלו", סיכם טולדנו.

רז שכניק ואבי טולדנו באולפן רז שכניק ואבי טולדנו באולפן//צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

21/04/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אבי טולדנו
אבי טולדנו  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris