רז שכניק

"הייתי כנערה מאוהבת ביורם גאון"

ירדנה ארזי, הזמרת עם הקול הענוג, התארחה באולפנו של רז שכניק • יחד שבו לסיפורים ולדואט שיישאר בליבה מאלבומה - 'עוד יום אחד' • חלק ב'


עם קריירה מפוארת ושלל להיטים, ירדנה ארזי הינה חלק בלתי נפרד מהפסקול הישראלי. עוד כשהייתה רק בת 17 פרטה על מיתרי לבבות המאזינים כאשר ביצעה את השיר 'בואי אמא', וגם היום בכל פעם שהיא פוצחת את פיה. ארזי הגיעה להתארח באולפנו של רז שכניק ושבה יחד עמו לסיפורים הגדולים מאחורי אחד מאלבומיה המצליחים ביותר - 'עוד יום אחד', אשר יצא בשנת 1988 והיווה נקודת אור בין הטירוף שהתחולל בארץ. 

"אחד האלבומים שאני יותר אוהבת, הוא אומנם לא אלבום קונספט אבל השירים נבחרו בקפידה. הם תוצאה של פעילות מאוד רחבה", הודתה ארזי בפתח דבריה, וסיפרה על שירה 'עגילי תמר' שכנתב לכבודה של שושנה דמארי: "זה היה יום העצמאות ה־40 למדינה ולא היה נהוג אז, טקס פרס ישראל היה דבר מאוד רשמי ומעונב, בלי הרבה הומור וגברי פשוט המציא משהו. שושנה דמארי הייתה הזמרת הראשונה שקיבלה את פרס ישראל והוא פשוט החליט שיהיה שיר לכבודה".

"גברי הצליח לשכנע את ההנהלה של פרס ישראל שבמעמד הזה יהיה שיר שיוקדש לשושנה בשידור חי. כתבו שיר שנכתב עליה, ואני זוכרת את עצמי עומדת על הבמה וכולי רועדת מהמעמד, והיא יושבת על הבמה ואני אפילו לא ניגשתי אליה. כל כך התרגשתי שאפילו לא ניגשתי לברך אותה. עד היום השיר הזה בכל הופעה והקהל שר אותו איתי, זה באמת מה שיפה - אחרי כל כך הרבה שנים השיר נשאר. אני באמת חושבת שיש כאן באמת כוונה ויש גם פשוט נטו שיר יפה. היא חלק מהפסקול של כל אחד מאיתנו", אמרה.

בין שלל הופעותיה, ייצגה ירדנה ארזי את מדינת ישראל באירוויזיון שנערך בשנת 1988 יחד עם שירה 'בן אדם'. כמו כן, גם על מילות השיר הנבחר היה אחראי אהוד מנור, שהרבה לעבוד עם ארזי. "אהוד מנור מושפע מתפילת יום הכיפורים ואני חושבת שהמעטפת השמחה והצוענית לא מבליטה את זה אבל פה באמת מה שגנב אותי היה הטקסט", שיתפה הזמרת האהובה, והוסיפה: "בגלל ההופעה, בגלל החולצה, אני זוכרת שאחר כך מכרו את הבגדים, והעמדה וכל העניין הצועני גנב את תשומת הלב. הגענו למקום השביעי ואני חושבת שהדיי מכובד. מה שזכור לי שהיינו משלחת ענקית, הייתה חוויה חברתית נהדרת. זה מה שאני זוכרת, מהבחינה הזו".

עוד התייחסה לשיר נוסף שהיה אחד מהמועמדים לייצג אותנו באירוויזיון - 'היא רוקדת': "זה השיר שרציתי שיזכה. זה השיר שחשבתי שהכי מתאים לאירוויזיון והקהל חשב אחרת. המון שירים הגיעו אליי כולל השיר 'כאן' של עוזי חיטמן ולא יכולתי להתחבר לטקסט. הפטריוטיות הזו כשיש מלחמת לבנון ברקע, פשוט לא יכולתי וב'היא רוקדת' גם בו יש תפילה".

כשמדברים על ירדנה ארזי ועל אלבומה 'עוד יום אחד', לא ניתן להתעלם מהדואט שכבש את המדינה - 'אדם אחר' עם יורם גאון. במהלך שיחתה עם שכניק, חשפה ארזי כי "אני הייתי כנערה אשכרה מאוהבת ביורם גאון ואז אפי נצר לקח אותי יום אחד לתל אביב לחזרה לבלדה לחובש ואני לא האמנתי שאני רואה את יורם גאון מקרוב. הוא היה פשוט אליל וכל הזמרים אז חיקו אותו ופתאום לשיר איתו ביחד במופע משותף, חולקים במה, זה באמת ניסים ונפלאות. העבודה איתו הייתה מאוד נעימה, עשינו 40 הופעות יחד, עברנו מיישוב ליישוב. אני באמת שומרת לו פינה חמה בלב על הדבר הזה, באמת מאוד נהנתי".

בהמשך, שבו השניים לסיפורים מאחורי להיטים נוספים שראו אור באלבומה המצליח ונזכרו ברגעים שהתרחשו מאחורי הקלעים והשפיעו על בחירותיה השונות.

רז שכניק וירדנה ארזי באולפן//צילום:מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

'

09/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ירדנה ארזי
ירדנה ארזי  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90
Paris