רז שכניק

"אני לא מתכננת שירים - הם מגיעים לבד"

ריטה, הזמרת בעלת הקול הייחודי, התארחה באולפנו של רז שכניק • יחד, שבו השניים לרגעים שהולידו את הלהיטים הגדולים מאלבומה החמישי - 'תפתח חלון'


ריטה, או בשמה המלא ריטה יהאן פרוז, היא אחת הזמרות המוכרות והאהובות המדינת ישראל.  זה כבר מעל 40 שנה שקולה הממיס פורט על מיתרי ליבנו והשנה היא נבחרה להשיא משואה בטקס המשואות הממלכתי לשנת 2022. רז שכניק אירח את הזמרת המופלאה בתוכניתו, ויחד צללו השניים ללהיטים הגדולים מתוך אלבומה החמישי, שנחשב גם לאחד האלבומים הישראלים הנמכרים ביותר בכל הזמנים - 'תפתח חלון'.

בפתח השעה, האזינו השניים לשיר 'תפתח חלון', הנושא את שם האלבום, אותו כתבה ריטה בעצמה. "לפעמים זה מרגיז אותי כי יש שירים שחושבים שאחרים כתבו ודיי, צריך להגיד איזה שירים כתבתי", טענה הזמרת האהובה, "בדרך כלל שירים שאני כותבת אני לא מתכננת אותם, הם מגיעים לבד מעצמם".

על הרגע בו כתבה את מילות השיר המצליח, סיפרה: "רמי ואני טסנו לתאילנד והיה לילה שפשוט לא נרדמתי, סוג של לילה לבן. יצאתי החוצה להסתכל על המים, זה היה אמצע הלילה, זה היה רגע נצחי עם עצמי, עם הטבע ועם אלוהים. כל הזמן שמעתי 'תפתח חלון', משהו ברחש. כל הזמן הייתי מבקשת מרמי 'תפתח חלון'. אצלי בבית כל הזמן, גם בחורף, החלון פתוח. אולי יש לי איזו קלסטרופוביה קלה".

עוד שיחזרה את אותם רגעים מול הים, בהם נחתה עליה ההשראה לשיר: "הרגשתי שאני צריכה לכתוב משהו, אמרתי שאם אני נכנסת לחדר ואני עושה רעש, רמי מתעורר והלך הדבר הזה. ממש על קצות האצבעות איכשהו לקחתי עט ונייר ופשוט בחושך היד כתבה את מה שכתבה, את כל השיר. בדרך כלל מה שקורה זה שאני כותבת קצת יותר פרוע, אבל זה הבסיס של השיר. אני זוכרת שהלכתי לישון, רמי קם והוא הסתכל על מה שכתבתי ואמר 'מה זה', אפילו לא זכרתי בדיוק מה. חזרנו לארץ והוא הלחין את זה וזה יצא כל כך יפה. זה יצא שיר סוג של הירואי גדול".

להפתעתו של שכניק, ורבים ממעריציה, הסיפור מאחורי הלהיט הגדול הרבה יותר גדול ממה שהיה נדמה. "בדרך כלל מפגש שלי עם השיר בהתחלה כשאני צריכה לשיר את זה, אני כל כך בחרדת קודש ובהלה, וזה היה במיוחד בשיר הזה. בפעם הראשונה שרציתי לשיר אותו נהייתי חולה, נהייתה לי דלקת גרון ושבועיים ביטלנו את ההקלטות בגלל זה. אני חושבת שעד שהמיתרים שלי, הגוף שלי והנשמה שלי מתחברים לשיר. ידעתי שזה שיר מאוד מיוחד וכנראה מההתרגשות. זה קורה לי בכל פעם שאני רוצה לשיר שיר חדש כשאני ממש מבוהלת, עד שהוא נהיה שלי. אבל לא כל פעם אני נהיית חולה, פה אני לגמרי זוכרת את הרגע הזה", שיתפה.

אחד השירים הזכורים ביותר מתוך אלבומה המצליח הוא לא אחר מאשר 'זמן', אותו כתבה אסתר שמיר וריטה ביצעה אותו בדורט מי שהיה בן זוגה באותם ימים, רמי קלינשטיין.  "פנינו אליה אם יש לה טקסטים. יש לי שני טקסטים מאסתר שמיר, 'תחנות בזמן' ו'זמן', שניהם עוסקים בזמן. הם עוסקים במקום העמוק של המשמעות של זמן".

"אסתר הציעה את הטקסט הזה כדואט, אנחנו לא חשבנו", חשפה ריטה, והוסיפה: "אנחנו באמת הקפדנו שלא יהיו יותר מדי דואטים, היה רק אחד וזה היה 'שבועה'. מעבר לזה, מאוד שמרנו על זה אבל זה באמת היה טקסט כל כך יפייפה על יחסים של זוג, שכבר נמצא כמה שנים ביחד ויש את המורכבות הזאת שכל אחד חווה דברים בצורה אחרת, יש ימים כאלו ויש ימים כאלו, יש ימים שאחד מבני הזוג מתכנס והשני לא יודע מה לעשות. יש בזה משהו מאוד יפה".

בהמשך, שוחחו שכניק וריטה על המופע המשותף שלה ושל רמי. "האמת שאנחנו לא שרנו ביחד 14 שנה, מאז שנפרדנו. אי אפשר היה לדעת, זה היה יכול להיות גם ממש לא טוב", אמרה, "המפגש הראשון בנינו, הניסיון הראשון, זה היה לבדוק בכלל מה קורה אבל הקסם של השירה ביחד הפליא והפתיע אותנו גם כן. הבנו שלא משנה, כשיש איזשהו חיבור קרמתי מוזיקלי, שמשהו הרבה יותר גבוה מאיתנו שזה הגורל ואנחנו אמורים ליצור ביחד כנראה שזה נשאר ולא לקלנו את זה בפרידה או בגירושין. באמת זה לא ייאמן מה שקורה שם בהופעות, לא רק שאנחנו מתרגשים לשיר אחד עם השני והשירים והטקסטים מקבלים משמעות הרבה יותר גדולה, זה נהיה כמו סיפור חיים כזה. השירים מדברים את החיים שלנו. גם הקהל פשוט מרגש ושר בקולי קולות את כל השירים וזה מטורף".

הכישרון עובר בגנים

לריטה ורמי שתי בנות - נועם ומשי, אשר גם שתיהן ניחנו בכישרון מוזיקלי יוצא דופן. בזמן שמשי כבר כבשה כמה פסגות במהלך קריירתה, בשנה שעבר קיבלה נועם תפקיד ראשון בקולנוע ולאחרונה גם חבקה שיר חדש - 'הבן זונה'. "נועם היא באמת אמן. היא אמנית, היא הרבה יותר עגולה מהבחינה שהיא כותבת, שרה, מנגנת, מעבדת, מפיקה. יש בה איזשהו משהו והיא לא מיינסטרים, היא לא פופ והיא לא כמו כל שאר הצעירים. היא מאוד מיוחדת ויש לה את הקו שלה, ולכן אני חושבת שהיא לא זמנית. יש פה אמן שבונה דרך והיא מודעת לזה שזה לא משהו מידיי. הקהל שבא להופעות שלה ממש שר איתה את כל השירים, יש לה גם אנשים מבוגרים שבאים אחריה", סיפרה האם הגאה.

בהמשך שבו רז שכניק וריטה לשירים נוספים מתוך אלבומה החמישי 'תפתח חלון' ואל הסיפורים מאחורי הלהיטים שלעד יהוו חלק מהפסקול הישראלי. 

ריטה ורז שכניק באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

16/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום: מתוך עטיפת האלבום 'תפתח חלון'
Paris