רז שכניק

חיפש, ומצא, את הדרך לליבנו

איציק קלה, שפרץ כשהיה רק בן 10 ומאז הכול היסטוריה, התארח באולפנו של רז שכניק • יחד, נזכרו ברגעים שעטפו את פריצתו ובסיפורים מאחורי הלהיטים


כשהיה רק בן 10 התגלה ילד הפלא איציק קלה בזכות כישרונו המוזיקלי. כעת, עם יותר מ־30 אלבומים, עשרות להיטים ורגע לפני שהוא חוגג את יום הולדתו ה־70, הגיע הזמר האהוב לאולפנו של רז שכניק ב־103fm. יחד צללו השניים לסיפורו המופלא של קלה, פריצתו במוזיקה והשארת חותמו בפסקול הארץ ישראלי.

בפתח השעה הראשונה, ביקש שכניק להשמיע את שירו המוכר ביותר באמתחתו של איציק קלה - 'מאמי מאמי'. "זה להיט היסטרי כבר המון המון שנים", סיפר, "במקור הוא שיר טורקי. הופעתי איתו ברומניה לפני אולי 9 שנים, אני מכיר את זה במקור ואמרתי 'זה הולך להיות שיר להיט', ואז דיברתי עם שלמה ז"ל. במשך שנים זה הפך להיות להיט היסטרי, כל זמר, כל ילד, אתה תשמע אותו שר 'מאמי מאמי'".

לפני כ־60 שנה, השתנו חייו של קלה, זאת לאחר ילדות לא קלה בלשון המעטה. "התייתמתי מאבא בגיל 3, אני לא מכיר אותו. אמא שלי גידלה 12 ילדים יתומים ועבדה חמישים שנה", שיתף, והוסיף: "באיזשהו יום, בא אליי וחבר ואמר שיש מוזיקאי גדול בבית הכנסת, הלכתי לשם והבדיקה הייתה הכי טובה, ואז הוא לקח אותי לצד, ושאל אותי איפה אני גר ואם אבא שלי בבית, אמרתי לו שכן. התביישתי, לא האמנתי שהוא רוצה לבוא אלינו הבייתה. אמא שלי פתחה את הדלת ורואה מישהו עם כינור. גדלתי בילדות מאוד קשה, אני לא מתבייש בזה. ואז הוא אמר לה 'יש לך ילד מוכשר, אני רוצה לדבר עם אבא שלו', היא התחילה לבכות ואמרה לו שאני ילד יתום".

"אומרים אין מקריות, תאמין לי שאין", הכריז קלה. "הוא הפך להיות אבא שלי. הוא לימד אותי תווים, הוא לימד הכול. הוא המנטור, הפכתי להיות הבן שלו לכל דבר. בגיל 11 עשיתי את ההקלטה הראשונה, הייתי הסולן של המקהלה שגדולים ממני ב־20 שנה, עם הזמן עברתי לאירועים".

קריירתו וכישרונו המוזיקלי של קלה לא מובנים מאליהם עבור הזמר המוכשר, זאת בעקבות מאבקו הקשה במחלת הסרטן שאיימה על מיתרי קולו. "כל חיי שמרתי שבת, היום, התחזקתי שבעתיים אחרי שעברתי את המחלה הקשה שאני לא יכול להגיד את השם שלה. חמישה חודשים לא אכלתי אוכל, כי שום דבר לא נכנס לי בגרון. הייתי 30 קילו פחות. הייתי ממש שלד ועצמות. התפללתי לבורא עולם, לא האמנתי, זה בא לי ממש סנטימטר ממיתרי הקול ולא האמנתי שאני אוכל לדבר. ישתבח שמו יש ניסים בעולם. אנחנו לפעמים אוכלים, שותים וחושבים שהכול מובן מאליו, שום דבר לא מובן מאליו".

בהמשך, סיפר קלה על אהבתו למוזיקה, ולחברו שהלך לעולמו זוהר ארגוב ז"ל. "כל הזמן השקעתי במוזיקה, לא היה לי משהו אחר. השקעתי רק במוזיקה כי זה מה שאהבתי, זה מה שאני אוהב וזה הקדוש ברוך הוא נתן לי את השליחות הזאת לשמח אחרים. מי שהיה חבר קרוב אליי היה זוהר ארגוב, הוא היה מגיע כל שבת אליי. הוא היה אדם מדהים. בהתחלה לא האמנתי שהוא יגיע לדבר הזה, הוא היה אדם נורמטיבי. לפעמים בתהילה, מסתחררים. ברוך השם הקדוש ברוך הוא עשה איתי חסר ומעולם לא הייתי בעולם הזה, אבל זוהר היה אדם מדהים. התימני הכי לארג' שפגשתי היה זוהר ארגוב".

לכל זמר ישנם מספר להיטים שהפכו לעל זמניים בפסקול הישראל, שירו של קלה 'מחפש את הדרך לליבך' הוא אחד מהם. "ברוך השם אלוהים חנן אותי עם המון להיטים אבל השיר הזה, אין ילד שלא שר את השיר הזה. זה אחד השירים שישירו אותם עוד המון המון שנים", ציין הזמר המוכשר והאהוב.

בהמשך שבו רז שכניק ואיציק קלה לשירים נוספים מתוך קריירתו הענפה, ואל הסיפורים מאחורי הלהיטים שלעד יהוו חלק מהפסקול הישראלי. 

איציק קלה עם רז שכניק באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

30/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איציק קלה באולפני 103fm
איציק קלה באולפני 103fm  |  צילום: 103fm
Paris