רז שכניק

"להופיע בקיסריה, והכול סולד אאוט? זה הקהל שלי"

איציק קלה, אחד האמנים החקוקים ביותר בזמר הישראלי בעקבות להיטיו המושמעים עד היום, שב לצידו של שכניק • יחד, צללו לרגעים נוספים מקריירתו הענפה


איציק קלה נחשב לאחד הזמרים המהווים חלק בלתי נפרד מהפסקול הישראלי, ובאמתחתו נמצאים מעל 30 אלבומים, עשרות להיטים וקהל נאמן במיוחד. השנה יחגוג הזמר האהוב את יום הולדתו ה־70, אך רגע לפני שב קלה לאולפנו של רז שכניק ב־103fm, לשעה נוספת של זכרונות וחוויות מקריירתו המוזיקלית.

והפעם, בחר שכניק לפתוח את השעה עם השיר 'אני קורא בשמך', וקלה סיפר על שירו כי "לחן יווני עממי. הקלטתי את השיר הזה בסלוניקי, בערך לפני 15 שנה. הקלטתי את השיר הזה באולפן שמקליטים בו כל זמרי העל ביוון. יש שם מוזיקאים גדולים, זה לא שכאן אין. התחלתי בחזנות, קריאה בתורה, פייטניות, ימים נוראים. אני מודה לשם יתברך שחנן אותי. במוזיקה ערבית, כשאני שר חושבים שאני ערבי. אם אני שר מוזיקה יוונית הם לא מאמינים שאני ישראלי. זה לא שאני פרופסור גדול, למדתי את זה מילדות".

אחד הלהיטים המזוהים ביותר על איציק קלה הוא לא אחר מאשר 'אישה יפה', המוכר גם בשם 'מאמי מאמי', אותו כתבה ארלט ספדיה. "היא כתבה לי המון להיטים, היא פשוט גדולה מהחיים", טען קלה על ספדיה, והוסיף: "יאמר לזכותה, שיש לה כל כך סבלנות, אנחנו לפעמים יושבים בלילות ואני אומר לה 'אולי תחליפי את המשפט'. זה משהו מדהים".

כמו כן, חשף קלה כי במהלך בחירת השירים, לרוב הוא יודע מה יהיה להיט. בנוסף, התייחס הזמר האהוב לתהליך היצירה: "יש הרבה מלחינים שאתה נותן להם טקסט, אצלי זה הפוך. אני קודם כל כותב את המנגינה ואחר כך מלביש את המילים. לכל אחד יש את הכיוון שלו. הגעתי למה שהגעתי בעשר אצבעות עם עבודה קשה. היה קשה בהתחלה להשיג את השירים האלו, הם לא הושמעו ברדיו ועדיין לא באתי בתלונות. אני חושב, לא בגלל שאני איציק קלה, אני מדבר כמוזיקאי - הרקע שלהם במוזיקה, הם צריכים ללכת ללמוד הרבה דברים (העורכים המוזיקליים). אתה יודע מי הקהל שלי? ישתבח שמו לעד, אתה יודע מה זה לבוא לקיסריה לא עם פרסום גדול והכול סולד אאוט? זה הקהל שלי".

"אני יותר בארץ ישראלי היום, שזה מאוד מתאים. אני עוד עושה דברים היום בין מוזיקה מערבית למזרחית, שזה מאוד חשוב", הדגיש קלה, והסביר: "למשל כשאני ביצעתי את 'הדרך אל הכפר', רבקה זוהר המקסימה אמרה לי 'איציק, לא שמעתי ביצוע כזה בחיים', למה? למדתי בחיים, ברקורד שלי, לשים קצת פלפל חריף וברבעי הטונים אבל לא להגזים. ואז כשאתה שומע, אתה אומר 'וואלה'. כי אם אתה עושה משהו, אם אתה לא מחדש ונותן דברים קטנים, למעשה מה עשית. ברוך השם שיש לנו את זה. גם עשיתי אלבום בערבית, כולו ערבית עם 30 נגנים. מתקשרים אליי גם מארצות ערב, שהם לא מאמינים שאני יהודי. כי אני שר את הערבית בסלנג ערבי".

בהמשך השעה, האזינו איציק קלה ורז שכניק ללהיטים נוספים וצללו לעומקם של הסיפורים שיצרו את הצלילים האהובים.

איציק קלה עם רז שכניק באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

07/07/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איציק קלה באולפני 103fm
איציק קלה באולפני 103fm  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris