רז שכניק

משה פרץ חוגג 40

לכבוד יום הולדתו של הזמר והיוצר, שללא ספק חלק בלתי נפרד מהפסקול הישראלי, חזרנו למפגשו עם רז שכניק על אלבומו המצליח ורווי הלהיטים 'בחור חדש'


הזמר והיוצר משה פרץ חוגג 40 וזו בהחלט סיבה למסיבה. לכבוד מאורע מרגש זה, שבנו לשיחתם של פרץ ורז שכניק אשר יחד שבו לצלילים האהובים מאלבומו 'בחור חדש', אותו חבק בשנת 2017. 

בפתח המפגש בין השניים, סיפר פרץ על האלבום הכולל בתוכו חלק מלהיטיו הגדולים. "זה נכתב לאחר שנה שכמעט ולא כתבתי והלחנתי, הייתי כבוי", שיתף פרץ, והוסיף: "הייתי רווי מכל החומרים שהוצאתי והשירים שהיו, אמרתי 'בשירים הבאים אני אביא משהו אחר, משהו חדש, משהו לטיני', והתחלתי לשבת ועשיתי חיבורים גם עם אבי אוחיון ודורון מדלי. כתבתי הרבה מהטקסטים לבד, לאט לאט זה השתחרר ופתאום יצאו הממתקים האלה".

אחד מהשירים שזכו להצלחה הרבה ביותר מהאלבום היה לא אחר מאשר 'קרמלה', אשר הביא סגנון מוזיקלי ייחודי. "אני זוכר שרציתי לעשות משהו לטיני, דיברתי עם מדלי כי הוא מאוד קשור לעולם הלטיני, גם דובר ספרדית, ואבי אוחיון שקראו לו פעם אבי סלסה", אמר פרץ, וציין: "אני גם באתי מהעולם הלטיני".

הוסיף פרץ והמשיך לספר על תהליך היצירה של השיר: "נפגשנו ערב אחד, קראתי לכולם, ישבנו - ומדלי אמר שיש לו משהו להשמיע, אז הוא ישב על הפסנתר ושר 'אני לא זוכר, איך מתחיל לו השיר היפה שאת כל כך אוהבת', אבי נכנס עם הבית ואני הפצצתי בפזמון. היה קסם עם השיר הזה".

בהמשך, התייחס לאפשרות כי יפתח קריירה בינלאומית. "אני פחות מעוניין, אני אוהב את הבית, את הארץ שלי, את העברית", והסביר: "אני חושב שכל פעם זה אתגר חדש לבוא ולהצליח מחדש אחרי כל כך הרבה להיטים, כיף לפצח את זה".

לדבריו, "בסוף יש מתיקות אם אתה שובר את השיא של עצמך. אחרי 'אש', אמרתי 'מה אני אביא אחר כך?', ואז בא 'אלייך', 'מהשמיים', 'שתיים בלילה'. המוזיקה זה דבר אינסופי, תמיד אתה יכול לחדש. יש לי אלבום עכשיו שאני הולך להוציא ואני מקווה שהוא יהיה מתוק כמו 'קרמלה'".

"אחרי תקופה זה היה השיר הראשון שכתבתי"

השניים המשיכו לדון באלבום 'בחור חדש', כשהפעם פרץ הסביר על השיר 'כוס של יין'. "אחרי תקופה, זה היה השיר הראשון שכתבתי. זה היה בקטע של ויכוח עם ירדן אשתי, ירדתי לאולפן, עליתי ואמרתי לה 'תרימי כוס של יין', ובסוף הפזמון אני אומר 'אל תשכחי שפעם אהבנו ממש'. כל הזמן אני ממליץ לזוגות שרבים לזכור את היום הראשון שהייתה אהבה שם", אמר. 

באשר לקליפ, סיפר פרץ כי "צילמתי את זה בעצמי, באולפן שלי. אני זוכר שהייתי צריך עשן במקום ולא ידעתי מאיפה לייצר, קראתי לשכן שלי עם נרגילה", והוסיף: "השיר חזק מאוד, זה כאילו השירים האלו לא נגמרים. אני חושב שהכי מתוק בלהיט שהוא נשאר להרבה זמן, שהוא לא 'מת'. אני שר את רוב שיריי, הישנים והחדשים, ועדיין לא פג תוקפם".

כמו כן, במהלך השיחה הזמר המצליח הסביר על דרך יצירת שיר הנושא של האלבום - 'בחור חדש': "הרגשתי שאני מביא משהו אחר, עברתי תהליך בשנה הזו. לא רציתי לעצור, היה נמאס לי ממה שעשיתי עד שהפסקתי לעשות את זה", סיפר.

עוד הודה כי "לקח לי שנה להתגבש ולראות מה אני רוצה לעשות, יצאתי עם מופע חדש שהוא חצי אלקטרוני וחצי אקוסטי. אני מאוד אוהב מוזיקה אלקטרונית ורציתי להביא משהו חדש, השיר הזה הביא את זה. הרגשתי שאני בחור חדש, שיניתי את כל התפאורה שלי, באתי אחר".

כמו כן, לאורך קריירתו המוזיקלית שיתף פרץ פעולה עם אמנים שונים. ביניהם חנן בן ארי, איתו הקליט דואט שנקרא 'על משכבי' אשר גם הואנכלל באלבום 'בחור חדש'. "אני דוגל בלעשות דברים חדשים. אהבתי את השירה שלו, הוא הביא משהו בקול שלו, משהו סול במקביל לחזני. מאוד התחברתי לקול שלו, לאמת שלו ולהגשה שלו. אני מת על השיר הזה", אמר. 

"שנה שעברה אירחתי את חנן, ידעתי שהוא יפרוץ", שיתף. "כבר אז אחרי הפעם הראשונה שהכרנו נהיינו חברים טובים. שמעתי את 'ויקיפדיה' ו'תותים' ואמרתי לו שהם להיטים. אני שמח שזה קרה".

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

10/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה פרץ, מזל טוב
משה פרץ, מזל טוב  |  צילום: פלאש90
Paris