רז שכניק

'אם יש גן עדן': "ההתחלה האמיתית שלי ככותב שירים"

בשני עשורים כבש דורון מדלי פסגה אחר פסגה עם כישרון רב • רז שכניק שב עמו לרגעים שהולידו את הלהיטים הגדולים שנחקקו בתרבות הישראלית • חלק א'


קצרה היריעה מלהכיל את רשימת הפזמונים, הלחנים והלהיטים עליהם אחראי דורון מדלי. אין עוררין על כך שכישרונו המוזיקלי של מדלי הוא נכס לתרבות המוזיקה בישראל. עם שירים כמו 'טוי', 'בראשית עולם', 'מהפכה של שמחה', 'אם יש גן עדן', 'לוקו', 'לעוף', 'פאוץ'', ורבים טובים אחרים - סלל מדלי את דרכו המוצלחת. רז שכניק אירח אותו באולפנו שב־103fm ושמע ממקור ראשון את הסיפורים מאחורי הלהיטים הגדולים.

את הקריירה המשגשגת החל מדלי עם השיר 'לעוף', שנבחר גם לשיר הילדים האהוב ביותר, אותו ביצע הראל סקעת בפסטיגל שהתקיים בשנת 2004. כאמור, לפני כן עבד מדלי בתוכנית המוזיקה 'כוכב נולד', שם היה בתפקיד מנהל הפקה ומנהל מתמודדים. דבר שבדיעבד היה מה שהוביל את מדלי לקחת את המילים לידיים. 

"מהעבודה איתם על בחירת השירים הבנו שאנחנו מייצרים זמרים מבצעים ענקיים, כמו נינט, שירי מימון והראל סקעת, אנשים שלא כותבים את שיריהם", סיפר מדלי, והוסיף: "בשנות ה־90 ישראל הייתה מדינה של אנשים שכותבים את שיריהם ושרים. זה היה מאוד נדיר. כשהם יצאו לעולם נתקלנו במצוקה אדירה שאנחנו לא מוצאים להם שירים, ומי בכלל מעוניין לכתוב לבני 20־19? כל ההתעסקות בזמר העברי ובמוזיקה ישראלית, בכלל כוכב נולד הפכה את התרבות הישראלית. מתוך הדבר הזה נבע בי מחדש היצירה".

עוד הודה כי "אף פעם לא חשבתי שאני יודע להלחין, לכתוב כתבתי. אז כשהראל הגיע עם משימת הפסטיגל הוא סיפר לי שהוא קיבל את דמותו של פיטר פן, ולירון לב וסקעת היו יחד בכוכב נולד. כולנו היינו חברים מאוד טובים, ולב הראה לי טקסט מאוד דיכאוני שנקרא לעוף. מהמקום המדכא שלו, אפילו חצי אובדני, בלי לחן, אמרתי לו 'זה יותר מדי קשה, מצד שני יש פה כמה דברים מאוד מעניינים ואני יכול לשנות את הטקסט, לתת להראל', וככה נוצר השיר הראשון שיצא החוצה שאני שותף ליצירה שלו וגם השיר הראשון שאני המנהל האומנותי שלו - אני הנדסתי את החיבור".

אחד הלהיטים הבולטים במיוחד באמתחתו של מדלי הוא לא אחר מאשר 'אם יש גן עדן', בביצועו של איל גולן. לטענתו של הפזמונאי והמלחין, זאת גם הייתה נקודת המפנה בקריירתו. "אייל פתח את השידור וכל המתמודדים של 'כוכב נולד 4' היו מאחוריו, הוא לבש חולצת ב' של צה"ל", נזכר מדלי, והכריז: "'לעוף' זו התחלה אחת של הקריירה, בעיניי ההתחלה האמיתית שלי ככותב שירים היא הרגע הזה. זה היה מוצאי תשעה באב, צדי צרפתי ניגש אליי ותפס חזק את היד, הוא היה כל כך נרגש ולא הבנתי מה הוא רוצה, כי אני מפיק תוכנית. אבל צדי ידע להגיד לי חזון כזה, ובאמת זה מה שקרה. אתה כותב שיר, הוא יוצא לעולם, מחובר למלחמה כל כך קשה, וכל כך הרבה חיילים נהרגו ומצאו אצלם את הספר 'אם יש גן עדן'".

באשר להשתלשלות האירועים שהולידה את השיר, שיתף: "ראיתי שהולכים לעשות סרט מהספר, הייתי מדריך חובשים מהצבא, זה בשנייה פתח לי את הלב וכתבתי את השיר תוך שעה על הפסנתר. הראשון ששידר את השיר הזה הוא דידי הררי, והשיר הזה הפך להיות אחד השירים המזוהים עם המלחמה. הוא גם פתח את האלבום המדהים 'בשבילך נוצרתי'. הכול קרה בבת אחת, כתבתי את זה בשעה על הפסנתר. זה הראשון הראשון הוא מילים ולחן דורון מדלי, שיצא החוצה. עד היום אני לא יכול להגיד לך שזה הדבר שאני עושה".

"כל שיר זה סיפור"

את שיתופי הפעולה הרבים של מדלי עם האמנים השונים כמעט ולא ניתן לספור. שרית חדד, עומר אדם, איל גולן, נועה קירל, ליאור נרקיס הם רק חלק מאותם זמרים להם כתב ו/או הלחין שירים. אחד הבולטים שבהם הוא שלומי שבת, לו כתב גם את השיר האהוב 'אבא', שתחילה היה מכוון לשרית חדד בעקבות בקשתו של אבי גואטה. כאשר שיחזר את שהיה, נזכר מדלי כיצד שבת פיטר את מי שהייתה העוזרת שלו באותה תקופה, זאת מכיוון שהיא לא סיפרה לזמר אודות השיר. כמו כן, שרית חדד ויתרה על הלהיט כיוון שכבר חבקה לפני כן שיר המספר על אבא. 

"כל שיר זה סיפור", הודה מדלי, וסיפר: "אני ילד להורים גרושים, ובהרבה סיפורים האבא נשאר יחסית באפלה לעומת האמא, אז זה היה פחות פופולרי להתגרש. פתחתי את המחברת וכתבתי 'אבא, חבר אמר לי לכתוב שיר עליך'. מאוד מהר הבנתי את הלחן על הפסנתר, את המבנה, ואפשר לכתוב עוד בית ופזמון. לפעמים היה צריך לעצור וללכת לסיבוב בפארק, כי הבכי היה בלתי נשלט. אני מוסיף את כאבן של חברות קרובות שאצלן היה פיצוץ בבית והאבא פשוט נעלם. כיוונתי את השיר לשרית, השיר נכתב בלשון נקבה, ונזכרתי שלשרית יש גם סיפור עצוב, שהאבא יצא מהחיים בגיל מאוד צעיר. ככה נולדה הסקיצה".

עוד נזכר מדלי כי לאחר ששלח את הסקיצה לאבי גואטה, עבר סופ"ש שלם מבלי שהטלפון צלצל. "שאלתי את אבי ביום ראשון או שני אחרי מה קורה, והוא אמר שזה שיר מאוד יפה אבל יש להם שיר כבר על אבא. אני פחות הכרתי, אבל יש לה (לשרית) שיר מדהים על אבא. אז הם וויתרו על השיר. נזכרתי שראיתי סרט דוקומנטרי של משפחת שבת בטורקיה. האבא היה האיש הכי מצחיק שיש, ראיתי שם עניינים, אמרתי 'אולי אני אציע את זה לשלומי', כי הבטחתי לו. אז לא היה לשלוח סקיצות, זה לצרוב על דיסקים ולהיפגש. שלומי לקח את זה, הלך, שמע, ובדיעבד אני יודע שלאה למשל לא הייתה מסוגלת לשמוע את השיר הזה, היא נשברה מבכי באמצע והיא לא שמעה אותו עד הסוף. שלומי פתאום עלו לו דמעות תוך כדי שהוא שמע את הסקיצה, הוא אמר 'יאללה עושים את זה'. באותם זמנים לשלומי היה את המופע המבטיח ביותר בתחילת שנות ה־2000, ואמרתי לו 'יש לך קטע שם שאתה עומד לבד על הבמה, אתה יכול לבחור לשיר שיר חדש לקהל'".

כשעומר אדם שינה את כללי המשחק, לצידו של שלומי שבת

כזכור, אחד הביצועים של השיר 'אבא', שכבש את לבבותיהם של רבים בארץ, היה ביצועו של עומר אדם לשיר במהלך אודישן לתוכנית 'כוכב נולד'. "מה שהוא עשה, הוא לקח את הלחן ושינה אותו טיפה. הוא שינה שם את הלחן במילה 'דרכים', זה מה שקרה לשלומי להתקשר אליי. אני בחנתי עשרות אלפי אנשים לכוכב נולד, ומהרגע שהשיר הזה נהיה פופולרי זה הפך להיות הסיוט שלנו באודישנים. זה גם נורא מוזר, יושב בן אדם שמפיק את התוכנית, שרים שיר שהוא כתב והמתמודדים לא יודעים בכלל. זה אוזן שצריכה להתרגל, זה קול של עופר לוי קטן, זה לא דבר שהיה פופולרי באותו זמן. אני השתגעתי, הכרתי את ההורים שלו בעקיפין דרך חבר משותף, צלצלתי אליהם ואמרתי להם 'כל מה שאתם צריכים אני כאן'. יותר מזה, בהמשך התוכנית הוא היה הפייבוריט לזכייה, היה ספיישל שלומי שבת והם שרו את זה יחד", שיתף.

בהמשך, חלק הפזמונאי, המלחין והמוזיקאי דורון מדלי עם רז שכניק חוויות וסיפורים נוספים מאחורי השירים הגדולים שלעד יהוו חלק בלתי נפרד מהפסקול הישראלי.

דורון מדלי עם רז שכניק באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

01/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דורון מדלי
דורון מדלי  |  צילום: יח"צ
Paris