רז שכניק

האלבום שלא היה אמור לצאת

חברי להקת מוניקה סקס חזרו לאלבומם השלישי 'חיות מחמד' • וחשפו כי הוא לא היה מתוכנן • סובול ציין: "זה האלבום הכי מינימליסטי של מוניקה סקס"


הלהקה המיתולוגית 'מוניקה סקס' אחראית כבר עשורים על להיטים רבים בפסקול הישראלי, ביניהם: 'שנים חסומות', 'על הרצפה', 'מכה אפורה' ועוד רבים. חברי הלהקה, פיטר רוט, יהלי סובול ושחר אבן צור הגיעו לאולפן של רז שכניק ב־103fm, וחזרו לאלבומם השלישי 'חיות מחמד' שיצא ב־2003. 

תחילה, אישרו את השמועות, ואמרו כי האלבום עצמו אכן הוקלט ב־4 ימים. אבן צור חשף גם את הסיבה להוצאת האלבום, "היה לנו בעצם חוזה ב'הד ארצי' ל־3 אלבומים, והחלטנו שיש לנו את רשימת השירים שכבר התחלנו לעבוד עליה, וחשבנו, איך אנחנו עושים אלבום גם כדי לסיים את החוזה". 

במהלך השיחה, סיפר סובול על אחד מלהיטי האלבום 'שנים חסומות'. "מבחינת תוכן, השיר מבטא את המיאוס שלי מחיי הלילה ומלגמור את הלילה בבר בארבע וחצי-חמש בבוקר ולצאת כשכבר יש אור בחוץ, על זה בעצם השיר", והוסיף: "ובאמת, זמן קצר מאוד אחרי זה פגשתי את אשתי ויצאתי קצת מהאזור הזה של חיי הלילה".

לדברי השלושה, הלהיט הגדול מהאלבום הוא 'מספיק בן אדם'. סובול סיפר: "זה שיר שגדל מאוד עם השנים", והוסיף: "מבחינתי, לבוא לחתונה ולנגן את השיר הזה, זו זכות ענקית. אני מאוד אוהב את הדבר הזה, שאנשים בוחרים לרגע הזה שיר שלנו", אך הודה: "השיר לא היה מיועד להיות באלבום, ואני ממש התעקשתי שלא יהיה באלבום". 

לטענתו, "משהו ברומנטיקה פחות התחבר לי אז בתחושה שלי", והוסיף: "יזהר אשדות (המפיק המוזיקלי של האלבום), אמר לי, 'יש לי מנהג, תמיד לפני שנכנסים לאולפן, אני פונה לאומנים ושואל אותם אם יש משהו במגירה שלא השמיעו לי', והוא אמר לי, 'תפתח את המגירה ותוציא משם מה שיש ובוא ניפגש פה'". 

סובול המשיך: "הלכתי למגירה, שלפתי את 'מספיק בן אדם', ניגנתי את זה, וראיתי שהוא (אשדות) מסתכל עליי בצורה מוזרה, ואמר לי, 'תגיד, אתה נורמלי? את השיר הזה אתה לא רוצה להקליט?' איכשהו בסוף הסכמנו להוריד טייק אחד של השיר, וזה הטייק שיש באלבום".

בהמשך, סיפר שחר אבן צור על החשיבות מבחינתו של השיר 'לא רוצה לדעת'. "אח שלי אייל אבן צור, שגם היה חלק מאלבום 'חיות מחמד' עשה לזה את המיקס, וזה אחד השירים האהובים עליי באלבום, יש בו איזו צעקה שאני מתחבר אליה", אמר.

סובול הסביר: "אם הייתי צריך לסכם את השיר הזה, זו ההנאה של הצרחה. זה השיר שאולי אני מגיע בו לצרחה הכי חזקה שיש לי בכל השירים, וזה פשוט כל כך כיף לצרוח על במה, בתוך מוזיקה. צריך לעשות את זה יותר".

השלושה גם התייחסו לביקורות שפורסמו בזמנו על אותו אלבום, כשבין היתר נטען שהוא שונה מהאלבומים הקודמים. רוט אמר: "זה אלבום מאוד 'מוניקאי' אני חושב". סובול הוסיף: "באנו מהאלבום 'יחסים פתוחים', שהיה מאוד ניסיוני ועשיר מאוד בתזמורים וכלים, עם נגנים של כינורות וכלי נשיפה, וזה האלבום הכי מינימליסטי של מוניקה סקס, ללא ספק".

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: אמיתי דואק

08/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'חיות מחמד'. מוניקה סקס
'חיות מחמד'. מוניקה סקס  |  מתוך עטיפת האלבום מ־2003
Paris