רז שכניק

רון ביטון? מיליון דולר

המלחין והמפיק המוזיקלי חזר ללהיטים הרבים שלקח בהם חלק והסעירו מדינה שלמה • וסיפר על הרגעים מאחורי הקלעים שיצרו אותם • חלק ב'


המפיק והמלחין רון ביטון אחראי על להיטים רבים שמנוגנים בלי סוף ברדיו הישראלי, ביניהם: 'מיליון דולר', 'זוט עני', 'דיבור נגוע', 'מועבט', 'בית משוגעים', 'טרילילי טרללה', 'אנא מג'נונה', ורבים טובים אחרים. רז שכניק אירח אותו באולפנו שב־103fm ושמע ממקור ראשון את הסיפורים מאחורי הלהיטים הגדולים.

תחילה, סיפר ביטון על הלהיט הגדול 'מיליון דולר' ששרה נועה קירל, וההתרגשות שהייתה לפני שיצא. "אין איבר בגוף שלא רעד לנו עם השיר הזה, כי עשינו להיט כל כך גדול שנקרא 'פאוץ'', ואז מה עושים בלהיט השני? אז צריך לאסוף את כל הכוחות שיש לך ואת כל התאים במוח שעוד עובדים ולהגיד 'איזה קונספט מספיק חזק ומספיק טוב כדי לבוא ולשבור את המדינה בפעם השנייה ולעשות את זה עוד הפעם ולהכות שנית?'"

עם זאת הודה כי מדובר גם ב"הרבה מזל, חשיבה ואומץ גם". אז איך הגיע הרעיון לשיר? "הייתי במועדון ושמעתי איזה ביט של רגאטון אפל כזה ופתאום התחלתי לשיר 'איך אני נראית? מיליון דולר' והקלטתי את זה בטלפון", הסביר ביטון, והוסיף: "לזכות נועה, חייב להגיד, היא פשוט התעקשה על השיר הזה".

להיט נוסף שביטון אחראי עליו הוא 'זוט עני' ששרה אלה לי להב. "בהתחלה עשינו בכלל שיר אחר לגמרי, ופשוט הבנו שזה לא ה־DNA של אלה לי ולא מה שהיא אוהבת", סיפר, והוסיף כי אחד מהחלקים של שיר הגיע אליו בכלל במקרה. "ממש יצא לי בפריסטייל 'בא לי בא לי בא לי, כן אחד פנומנלי שאקח אותו איתי לעמק ונראה את הוואלי, לא יגיד לי מה נראה לי, לא יגיד לי מה נסגר, כי אני ילדה של טבע, אל תיקח אותי לבר'", שיתף.

ביטון אחראי על אינספור שירים שכולנו שרים, ביניהם גם: 'טרילילי טרללה' ששרים נועה קירל ואילן פלד. "ביום שאני ואילן נפגשנו, אמרנו 'בואו נעשה שיר על איזו מישהי שבא לה להתפוצץ על החיים, וכל השיר הזה כשמו כן הוא, טרילילי טרללה אחד גדול", הסביר.

ומה לגבי השיר 'מועבט' ששרה עדן בן זקן? "נסעתי לעדן הביתה, וישבתי אצלה בבית ושאלתי אותה 'בא לך לעשות משהו טכנו שהוא יותר רציני או יותר מצחיק?' אז היא אמרה לי 'נראה לי משהו יותר מצחיק'", סיפר. ביטון גם חשף כי תחילה הייתה לבן זקן בעיה עם השורה 'אני לא שותה וודקה, אני לא שותה רד בול, רק ג'ין טוניק ומועבט'.

"לקחתי את הזמרת הכי עממית במדינת ישראל ונתתי לה להגיד את המשפט שבעיניי הוא הכי מתנשא שיש", אמר, והוסיף: "כשהיא הביאה את הטייק הנכון, אמרתי 'זה משפט אייקוני'". לדבריו, "זה שינה המון דברים במוזיקה. בזכות זה גם הוזמנתי לכנס של האקדמיה ללשון העברית".

ביטון גם הגיב ללהיט נוסף עליו הוא אחראי, שיצא לאחרונה ועורר הרבה רעש - 'יותר חזק מה'. "אני לא המצאתי פה שום דבר", אמר, והדגיש כי זה התחיל מטרנד בהופעות של בוחבוט, כאשר ביקשה מהקהל לצעוק את הפזמון, ואמרה להם 'יותר חזק מה?' בעקבות כך, משתמשים בטיקטוק התחילו לחקות את המשפט ואמרו אותו בצורות שונות. "רכבתי על הטרנד ואמרתי לאגם 'אני עושה פה שיר שיחזיק מעמד חודש-חודשיים'. זה שיר שהוא טרנדי ויעשה המון באזז'", סיפר ביטון.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי.

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

03/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רז שכניק ורון ביטון באולפן 103fm
רז שכניק ורון ביטון באולפן 103fm  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris