רז שכניק

עולה ומעולה

רז שכניק אירח באולפן את הזמר יזהר כהן, ויחד חזרו השניים לאלבומו 'ההבטחה' עם הבטחה חגיגית במיוחד ומופע חדש שבדרך • אין ספק שיש לנו למה לצפות


יזהר כהן, אחד מהזמרים הגדולים של שנות ה־80 והישראלי הראשון שהביא למדינת ישראל זכייה מכובדת בתחרות האירוויזיון הגיע להתארח באולפנו של רז שכניק, ולשוחח על אלבומו השני 'ההבטחה' שיצא בשנת 1985. האלבום כולל כמה וכמה להיטים גדולים, וביניהם: 'עולה עולה', 'ים בלילה ים ביום', 'ציפור מטורפת', ועוד רבים וטובים.

בתחילה התייחס כהן ללהיט הגדול 'עולה עולה', ולסיפור הפנומנאלי שעומד מאחוריו. לדבריו, השיר היה אמור להשתתף בפסטיגל, אבל הוא הצליח לשחרר אותו ולהשתמש בו לקדם האירווזיון. "עברתי משבר גדול אחרי 'אבניבי'. מיקי פלד, מפיק הפסטיגל באותה התקופה, הכיר אותי מאז שהייתי ילד וניגן עם ההורים שלי. הוא הבין כמה חשוב היה לי לשחרר את השיר הזה, וברוב טובו עשה זאת", סיפר.

עוד הוסיף: "השיר 'עולה עולה' היה בכדי לסוגר את המעגל, ולחצות את הבוקר. זה חיזק אותי ועזר לי להתמודד עם החרדה הגדולה. אם היו כדורים פעם המשבר שלי היה נגמר אחרי שבועיים וזה, אבל לא היו כדורים. הייתי צריך להתמודד עם החרדות וזה היה חלק מהתהליך".

"זה חוצה דורות השיר הזה"

כשנשאל איך היו התחושות כששב לאירופה עם שיר נוסף לתחרות האירוויזיון אמר כהן שהם הובילו בכל האתרים בטוטו אירוויזיון, "כשהגעתי שאלו אותי איך זה להיות זוכה שוב, והבנו שיש כאן איזו שריפה שצריך לכבות כי לא כולם אוהבים את זה. במהלך המופע היו הרבה מאוד פאשלות טכניות ולא יכולנו להגיד אם זה היה בכוונה או לא. הגענו למקום החמישי, וכשחזרנו ארצה שמנו לב שהשיר הזה הפך להיות קאלט גם באירופה - למרות שהגנו עם השיר רק למקום החמישי ולא זכינו. עד היום שולחים לי הקלטות של ילדים בני שנתיים ושלוש ששרים את עולה עולה. זה חוצה דורות השיר הזה".

שיר נוסף שכיכב באותה התקופה היה 'ים בלילה ים ביום', שבוצע במחזמר מיוחד שהוצג בדולפינריום. כהן סיפר על התקופה העמוסה מבחינה מקצועית, ואמר: "הייתי עולה להופיע, עושה ארבע הופעות כל יום כנסיך הים. תאר לך כמה מאוד אלפי ילדים ראיתי. זו הייתה במה ענקית על המים, עם הדולפינים, ומהבוקר הייתי עושה כל יום ארבע הצגות, ואז הולך להופיע בערב ומקליט. עברתי קריירה מתישה".

כהן ידוע כזמר שמגיע להופעות פרטיות של ועדי עובדים, וכבר שנים לא פתח הופעות לקהל הרחב. נתון זה עומד בקרוב להשתנות. בימים אלו ממש הוא עובד על מופע משלו שיפרוס בפניי מאזיניו את סיפור חייו המרתק באמצעות המוזיקה, אבל לא רק. "אני הולך לספר את החיים שלי דרך השירים, זה יהפוך למופע גדול. אתה לא יודע, אבל אני מצחיקן גדול אז זה הולך להיות מופע מוזיקלי יחד עם סטנדאפ. כל הדרמות ורגעי השיא, והכל בהומור, מהמקום שאני עומד. זה מופע שיתאים גם לבני דורי, אבל גם לצעירים יותר", אמר.

כהן על נועה קירל: "היא פרסונה שיודעת לעמוד על הבמה"

כשנשאל מה דעתו על השתתפותה של הזמרת נועה קירל באירוויזיון הבא אמר שהוא אינו יכול להביע את דעתו עד שלא ישמע את השיר, אבל לא שכח לפרגן לה כי לדעתו "היא פרסונה שיודעת לעמוד על הבמה. היא פרפורמרית, ולכן צריך להתאים לה את השיר הנכון. עצת זהב לנועה? לחשוב על השיר עצמו. חייבת להיות לה מלודיה חזקה. בשנה שעברה היה מתמודד טוב, אבל לא היה פזמון, לא היה משהו שאפשר לחזור עליו".

מנועה קירל קפצו כהן ושכניק לאילנה אביטל, זמרת ענקית בזכות עצמה, שביצעה עם כהן את הדואט 'בזכות ימים כאלה'. אז איך הייתה העבודה המשותפת עם אביטל? "אילנה ואני מאוד התחברנו. אני אפילו עשיתי לה בדיקת היריון עם בנה הראשון. היא זמרת אדירה, אבל היא גם אדם שהצחיק אותי כל כך הרבה. אנחנו הופענו המון עם השיר הזה, ויש לו גם קליפ מהמם כשאנחנו על סוס ועגלה".

נכון להיום?

כשנשאל מה דעתו על המוזיקה הפופולרית היום טען כי אין בה שום דבר ישראלי. "אני שומע את הטקסטים וחושב 'אלוהים, לאן הגענו?'. אין שום דבר ישראלי בטקסטים, אין טקסטים על המדינה, אין שום דבר שמחובר לכולם. זה לא רק ברמה של הטקסטים, אלא ברמה הרעיונית. הכל זה אותו הדבר - 'אני מת עלייך', אני אוהב אותך', 'תבואי אליי'. מה עם קצת תחכום?", שאל בכאב. "כשאני הייתי מקליט שיר בזמנו הייתי עובר לראות שכל הטקסט נכתב בעברית תקינה".

אחד השירים האהובים מאלבומו של כהן הוא 'ציפור מטורפת'. לדבריו, מדובר בשיר קשה לביצוע, אבל עבורו הוא לא קשה להקלטה. כהן, שידוע בתור זמר שמקליט שיר בטייק אחד או מקסימום שניים. הגיע לאולפן לפני שקובי אושרת, המעבד המוזיקלי, הגיע. כשביקש לשמוע את הפלייבאק הקליט את השיר בנשימה אחת, והשאר היסטוריה. "שרתי אותו פעם אחת וזו הסקיצה הראשונית. לפעמים ההתחברות הראשונית היא חשובה והיא נותנת משהו". על נחום היימן, אחד מהאנשים שעמדו מאחורי השיר, סיפר בהתרגשות, ואמר: "אנחנו עובדים יחד המון. הוא מהטייקונים של הזמר הישראלי".

"יצא לי לבלות עם צביקה פיק לא מעט"

לפני כמה חודשים איבדנו את צביקה פיק זכרונו לברכה, חבר קרוב של כהן. כשנשאל על טיב היחסים שלהם סיפר שפגש את פיק יומיים לפני מותו. "אני זוכר הרבה תקופות שלו. בכלל, אנחנו היינו משפחה של אומנים, חיינו יחד וזה גרם למגעים חברתיים, אבל גם ליצירה מאוד גדולה. זה היה מדליק אותנו לבלות כולם יחד - היו לנו כל מיני רעיונות, וממש הרגשנו כמו אחים בנשמה. יצא לי לבלות עם צביקה פיק לא מעט, אפילו יש לי הקלטה שאני מבצע את השיר שלו נאסף תשרי, והוא נורא אהב אותה".

עידן הדיסקו

שיר נוסף שהתנגן בתוכנית היה 'כמו כוכב', אותו הלחינה אילנה אביטל. "זה היה שיר דיסקו מטורף, להיט במועדונים באותה התקופה. שרנו בגבהים אחרים לגמרי". בהמשך סיפר כי מי שהיה אמון על העיבוד המוזיקלי של השיר היה לא אחר מקובי אושרת, ואמר: "עבדתי איתו המון שנים, אפילו שרתי לו לפני שבוע וחצי באירוע פרטי. הוא איש גדול".

עריכה: עדן בן ארי 

10/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יזהר כהן באולפן של רז שכניק
יזהר כהן באולפן של רז שכניק  |  צילום: 103fm
Paris