רז שכניק

"כל הזמן יש התרגשויות - אני חיה את זה"

הזמרת דורית ראובני שבה לאולפנו של רז שכניק לשעה נוספת על הרגעים המרגשים מאחורי שירייה האהובים • עוד חשפה כי היא ודודו זכאי חוזרים לשתף פעולה


עוד מימי שירותה הצבאי בלהקת פיקוד מרכז מלווה הזמרת דורית ראובני עולם המוזיקה הישראלית. ראובני, שאחראית על עשרות להיטים שנחקקו כחלק בלתי נפרד מפסקול חיינו, התארחה לשעה נוספת באולפנו של רז שכניק, ויחד עמו שבה אל מאחורי הקלעים של הלהיטים הגדולים.

אחד השירים היותר מזוהים עם כישרונה של ראובני הוא לא אחר מאשר 'אדם צובר זיכרונות', שבמלוא השנים חודש על ידי אברהם טל וזכה להצלחה נוספת. "אני תמיד אומרת שכל הזמן יש התרגשויות, ואני חיה את זה. כל האלבום הזה הוא אלבום שאחרי הרבה שנים שלא הקלטתי, החזיר אותי חזרה לפריים. הפכתי להיות אישה ואמא, והקדשתי יותר לכל ילד שנולד אז פחות הקלטתי", הודתה הזמרת, וסיפרה על חידושו של טל: "אברהם טל הביא את זה, היופי באברהם שהוא חבר, כל הזמן היינו בקשר בעקבות השיר הזה. אפילו הופענו יחד, הוא נתן לי כבוד. זה חימם את ליבי, זה לא מובן מאליו".

באשר לשירה 'לכל אחד ירושלים', אשר נחשב לאחד מעמודי התווך של המוזיקה הישראלית, אמרה: "היום זה כבר לא ככה, רוב המבצעים של השירים הם הכותבים שלהם, אני תמיד אמרתי שאני זמרת מבצעת, כתבתי אולי שיר וחצי רק מילים כי אני אוהבת מילים. בזמננו, המלחין או הכותב היו מביאים לנו את השירים, ואז או שאתה מתחבר או שלא, ואם אתה מתחבר אז זה עובד".

עוד שיתפה על ביצועה של רוחמה רז לשירה: "רוחמה רז, חברה טובה אני מאוד אוהבת אותה, למרות שאז זה קצת פגע בי. זה היה דיי טרי, אז איך? רק הקלטתי, לא עבר זמן, מוני עבד עם הלהקה של רוחמה והופ היא קיבלה את השיר. היום שומעים אותנו בצורה דו סיטרית, ואפילו כשיש הופעות תמיד מבקשים שנשיר ביחד, ואנחנו שרות יחד".

לאורך קריירתה המוזיקלית חבקה ראובני שירים רבים שהפכו ללהיטים במדינתנו הקטנטונת, ביניהם 'הללויה', בו שיתפה פעולה עם להקת הגבעטרון. "בגלל שאנחנו קיבוצניקים, היה ערב שהיה ניחוחי חציר, שזה האומנים הקיבוציים, שם הכרתי את דודו ושם התחברנו עם הגבעטרון. הקלטנו את השיר", שיחזרה, "אז התחתנתי עם יעקב מנדל, ונסענו לירח דבש והופעות בדרום אמריקה. חזרנו, היינו חודש ימים בחוץ, ו'הללויה' מקום ראשון. אני לא ידעתי בכלל. זה הפתיע, זאת הייתה הקלטה קיבוצית".

על שירה 'לילות', אותו ביצעה בדואט עם דודו זכאי, חשפה ראובני כי "השיר הזה הוא מתוך תוכנית שעשיתי אחרי המפגש עם דודו זכאי בניחוחי חציר, החלטנו שנעשה מופע משותף, יורם טהרלב כתב את כל השירים וקטעי המעבר. אחרי התוכנית הזו נולד הבן שלי טל, ואת המילה 'טל, יש המון בשירים של יורם, גם בשיר הספציפי הזה. לפני כמה חודשים דודו ואני החלטנו אחרי 45 שנה להעלות מחדש את התוכנית. עשינו ערב במועדון הגריי ביהוד, זה היה מדהים, אנחנו נחזור לזה. אף פעם לא מאוחר לשחזר, אחרי שכל אחד מאיתנו יש לו את השירים שלו, אז אנחנו גם שרים לחוד וגם ביחד. הקהל התמוגג, וגם אנחנו. זה עובד, אנשים מתגעגעים".

בהמשך, חלקה ראובני חוויות וסיפורים נוספים מאחורי השירים הגדולים, שלעד יהוו נכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית, והשתתפותה בקדם האירווזיון.

עריכה: שני רומנו 

17/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דורית ראובני
דורית ראובני  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris