רז שכניק

"האלבום הזה נכתב ממעמקי הנפש"

בשנת 1997 יצא אלבום הבכורה של הזמר והיוצר דודי לוי, והשאר היסטוריה • בשיחה עם רז שכניק צללו השניים אל הסיפורים הגדולים שמאחורי השירים


למעלה מ־35 שנה עברו מאז שהתוודענו ליכולותיו המופלאות של הזמר והיוצר דודי לוי. לוי לקח חלק פעיל ב'נוער שוליים', אחת הלהקות המצליחות בישראל. כשהלהקה החליטה להתפרק הוא חזר לאולפן כמפיק מוזיקלי, הצליח להפיק כמה אלבומים ישראליים מצוינים של 'מופע הארנבות של דוקטור קספר', ושרון חזיז. משם, הדרך לאלבום סולו ראשון, הייתה קצרה מאוד. לוי התארח באולפן של רז שכניק, וגולל את סיפור יצאת אלבום הבכורה שלו שיצא בשנת 1997.

בראש ובראשונה נשאל לוי על העבודה עם 'נוער שוליים'. שכן, למרות שהלהקה לא פעלה זמן רב היא הצליחה לייצר סביבה הרבה מאוד עניין, ולהשאיר חותם בהיסטוריה של המוזיקה הישראלית. מה עמד מאחורי הרצון שלו לעבור לקריירת סולו? לדבריו, מיד שהלהקה התפרקה הוא הבין שהוא רוצה להיות מפיק. "זה היה מאוד אינטנסיבי. לפעמים יותר משתיים או שלוש הופעות ביום. אני יכול להעיד על עצמי שלא הבנתי מה קורה, ומצאתי את עצמי עומד על במות ומסביבי מלא ילדים. לא הבנתי את הקשר בין מה שקורה על הבמה לבין מה שקורה בחוץ. במבט לאחור, אני רואה שזו הסתכלות קצת ילדותית", הודה לוי.

בהמשך הסביר שאחרי פירוק הלהקה הוא ביקש להיות בסטודיו. "הפקתי כי זו הייתה השאיפה שלי. האלבומים שהפקתי עבדו ממש יפה עד שאחרי שנתיים של עבודה התחילו, בהגזמה, לקרוא לי מפיק על. אני הרגשתי שיש פה איזה חוסר פרופורציות", סיפר הזמר והיוצר. בו זמנית, הבין לוי שהולך ומתבשל לו אלבום סולו ראשון. "הייתה איזו התכנסות פנימה והתחילו לצאת לי טקסטים שרק אני יכול לשיר. זה לא שירים שאני יכול לתת כי אלו טקסטים שנכתבו בעקבות פרידה שכאבה לי. נוצרה קבוצת שירים עם עמוד שדרה חזק שהרגשתי שזה אני צריך לבצע".

לדבריו, זה היה מספיק רחוק מ'נוער שוליים', ולכן היה חשוב לו לתת את טביעת האצבע שלו. כאדם שגדל והתפתח בתוך להקות, ומורגל לעבודת צוות מגיל צעיר, סיפר לוי שהרגיש שהוא לא יודע למה הוא נכנס. למזלנו, האלבום הזה הפך לאלבום מופת לא בכדי, ורבים מצליחים למצוא את עצמם בין המילים והצלילים המתנגנים באלבום.

"זה טקסט שהסתובב איתי כמה שנים עד שהוא יצא"

הסינגל הראשון של אלבום הסולו נקרא 'מלאך', וכצפוי הוא הצליח בקלות לכבוש את תחנות הרדיו בישראל. לוי סיפר שמדובר בטקסט שהגיע אליו כשעוד עבד עם להקת 'נוער שולים' על האלבום, אבל הוא לא נכנס. "הוא המשיך איתי הלאה עד לאלבום שלי. זה טקסט שהסתובב איתי כמה שנים עד שהוא יצא", הסביר.

האיש מאחורי המילים הוא לא אחר מאשר מאיר גולדברג, פזמונאי ואיש תקשורת ישראלי. שעומד מאחורי כמה מהטקסטים היפים ביותר שנכתבו בישראל. ביניהם, 'זן נדיר', 'ארץ קטנה עם שפם', 'אימפריות נופלות לאט', 'קח אותי לשם', ועוד רבים וטובים. "לא יצא לי ולמאיר לשבת ולנתח את הטקסטים שאנחנו שרים", ביקש לוי לספר. "מלאך עבר אצלי איזשהו תהליך של כמה שנים שפתאום אני הבנתי על מה הוא נכתב", הודה.

לוי מאמין שיותר חשוב איך האדם ששומע את הטקסט מתנגן מגיב אליו ומקבל אותו, מאשר הנסיבות בו הוא נכתב. "אני רואה את השיר כמערכת יחסים בין כוכב למלאך שמתפרקת, ואז שניהם מגלים שהשבר הגדול הוא לא בזה שאיבדו אחד את השני, אלא שנוצר עולם משותף - וזה הדבר שקשה לאבד. יש עולם בין שני אנשים, והוא מורכב משמות חיבה, משפטים שמצחיקים אותם".

"הייתה הרגשה שחסר להיט מאוד גדול"

סינגל נוסף שהובא לדיון בין השניים הוא 'כל הזמן שבעולם'. לוי, שהפיק את כל האלבום בעצמו, סיפר שהאלבום היה סגור, אבל חברת התקליטים הייתה זקוקה לעוד להיט שיעטר את האלבום. "הייתה הרגשה שחסר איזה להיט מאוד גדול. הם כאילו אמרו 'אנחנו רוצים שלאגר', והייתה מחשבה לעשות עוד שירים נוספים", הסביר. "שלחתי את הלחן למאיר, ונולד שיר. משה לוי נורא נדלק על השיר. חברת התקליטים אמרה 'נהדר, אבל אין לנו כסף להשקיע'. אז הוא אומר לי 'עזוב, נעשה את זה לבד', וזה מה שקרה. ביקשנו טובות מאנשים, ועשינו את זה".

על העבודה המשותפת עם אהוד בנאי סיפר לוי: "בגלל שאהוד ואני עבדנו המון שנים יחד - היה רעיון להביא אותו לאולפן ולראות מה יהיה. הוא שר קצת, ניגן קצת, והמשיך הלאה, וזה מה שיצא. מהיום שזה יצא - בערב זה כבר היה ברדיו. מהרגע הראשון כאילו חיבקו את השיר הזה".

"הכנסתם את המילה אינטרנט כשהוא עוד היה בחיתוליו", ביקש שכניק לציין. לוי האזין לדברים ברוב קשב, ואמר: "פה אני חייב לתת קרדיט גדול למאיר גולדברג. אמרנו לו 'אתה מכניס מילה סתם לשיר בגלל שהיא אופנתית, אבל עזוב, היא לא תישאר, אז תתקדם'. הוא אמר 'חברים, אין לכם מושג'. הלכנו איתו, והוא צדק".

לכתוב מתוך געגועים

שיר נוסף אליו התייחסו השניים הוא 'געגועים' שהצליח גם הוא לקבל חיבוק חם מהקהל, כמו שאר שירי האלבום. לוי הזכיר שהשיר נכתב על הכאב שאחרי הפרידה, והגעגועים שמלווים אותך. "זה אלבום שמתעסק בגעגועים, באהבה נכזבת, במרחק שנוצר בלי שאתה רוצה. זו פשוט התכנסות. האלבום הזה נכתב ממעמקי הנפש, הוא מאוד רגשי. קהל מזהה אמת, אבל אני לא חושב שאתה חייב כיוצר, לרדת לתהומות בכדי להביא משהו טוב".

בהמשך ביקש להדגיש: "האלבום הזה ממקום כואב, אבל למשל 'דוד אוהב אותך' זה לחן שהולחן כלאחר יד - לא תמיד חייבים לחפור. כאומן יוצר שמתבגר ורוצה להמשיך ליצור, אני כל הזמן מחפש מקורות השראה חדשים - זה לא תמיד נמצא בלכלוך של הנפש. אתה לא צריך לרדת עד לפח האשפה של הנפש בכדי להוציא יהלום. זה גם כואב".

כולם רוצים שירים קצרים

הדיון המרתק בין השניים הלך והעמיק, ואי אפשר להמשיך לדבר על האלבום מבלי להתייחס לשיר 'אם ארצה'. לוי הסביר שמדובר בשיר של קצת יותר מדקה, ואמר: "יש לי תחביב ומי שעוקב אחרי העשייה שלי יראה שכמעט בכל אלבום בו הייתי שותף יש שירים קצרים. אני נורא אוהב את הפילרים האלה. זה לא בהכרח דאחקה, אבל זה יוצר איזה עניין. אני מאוד אוהב את זה. הקלטתי את השיר הזה בבית, היום זה טריוויאלי כי כולנו מקליטים בבית. אגב, אני מאוד אהבתי רוק מתקדם - הרצון לייצר איזשהי חבילה שהרצועות נושקות אחת לשנייה זה קיים אצלי תמיד".

"העולם הבא נמצא פה"

שיר נוסף מהאלבום שקיבל במה הוא 'העולם הבא'. "זה שיר שמספר על בחור שמת ומגלה שבעולם הבא שכולם סיפרו לנו עליו, הכל אותו הדבר. יש לו חשבונות חשמל לשלם, שכן שמעצבן אותו. בפועל מה זה אומר? העולם הבא נמצא פה".

רגע לפני סיום ביקש שכניק להפתיע עם סינגל מתוך אלבומו השלישי של לוי 'דוד אוהב אותך'. לוי התייחס לטקסט של מאיר גולדברג, שכתב אותו בהתאם ללחן שלו. "בהתחלה הפזמון היה 'את התרופה שלי', ואמרתי למאיר שאני לא צריך תרופה. אחרי כמה חודשים הוא החזיר לי את הטקסט עם המילים 'דוד אוהב אותך', ואמרתי לעצמי איך הוא כותב את זה עליי? כששרתי לו את זה וזה עבד אמרתי לו אם הוא כתב את זה עליי כי קוראים לי דוד בתעודת הזהות, והוא אמר לי 'האא שכחתי שקוראים לך דוד, כשכתבתי את זה חשבתי דווקא על דוד המלך, ועל בת שבע'", הסביר.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: עדן בן ארי

09/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דודי לוי ורז שכניק באולפן
דודי לוי ורז שכניק באולפן  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris