רז שכניק

"לא קיבלו אותנו באופן טבעי בהתחלה"

זאב נחמה ותמיר קליסקי, חברי להקת אתניקס, צללו עם רז שכניק אל נבכי אלבומו הרביעי של אייל גולן 'חייל של אהבה', אותו כתבו ועיבדו


זאב נחמה ותמיר קליסקי, האבות המייסדים של להקת אתניקס שחזרה השנה לפעילות ענפה, היו מזוהים יותר מכל עם המוזיקה הנפלאה שיצרו יחדיו. אך מלבד הלהיטים שכולנו מכירים, לרבות 'תותים', 'ציפור מדבר', 'כתם הפרי' ו'BMW שחורה', היו השניים כותבים מוכשרים, שהיו אחראים על רוב אלבומו של אייל גולן 'חייל של אהבה'.

הערב, אירח רז שכניק את השניים בתוכניתו 'אלבומי מופת', ויחד שוחחו על שירי האלבום שהפכו לסנסציה, על העבודה לצד אייל בתחילת דרכו, ועל ההבנה שעליהם לצאת לדרך חדשה כלהקה ולמצוא שוב את האפיק המוזיקלי בו הם מרגישים בבית.

"מהר מאוד הבנו שהמצאנו משהו שכן מתגלגל"

"הרף עצום, אבל הביטחון לעשות זאת היה הרבה יותר גדול", הודה נחמה באשר לניצני שיתוף הפעולה עם גולן. "באלבום הראשון לקחנו שירים מכותבים אחרים כי פחות סמכנו על עצמנו להיות בז'אנר שלא נגענו בו. מהר מאוד הבנו שהמצאנו בתוכנו משהו שהוא כן מתגלגל. שם ידענו שאנו מסגולים לעשות זאת לבד. באלבום השני יענו שאייל שוחה לבד בתוך זמר, שהוא לא צריך שיראו אותנו על העטיפה, הוא התחיל להיות יותר מאיתנו בפופולריות שלו. בזמן אמת, אני לא חושב שהתענגנו על ההצלחה. לא קיבלו אותנו באופן טבעי בהתחלה". 

אחד השירים המזוהים עם האלבום יותר מכל הוא ללא ספק 'יפה שלי', שזכה ועודו זוכה לאהדה רבה מקהלים רבים לאורך השנים. "על יפה שלי ספציפית יש סיפור מצחיק", סיפר. "כל שיר שהקלטנו עבר תמיד אקדמיה, שרנו בעברית נכונה. אחרי זה אמרנו לו בצחוק שהוספנו תיקונים, במשך שעתיים הוא שר אחרת והתגלגלנו מצחוק". קליסקי הוסיף: "אייל אמר שיצחקו אליו עם ההגייה הנכונה של 'היי לי לכלה'. עצרנו את זה כשלא נותרו לנו דמעות מרוב צחוק". 

בניגוד לשירי האלבום, שרובם הצליחו להקפיץ ולהרים את האווירה, השיר 'דמעות' היה שונה בתכלית. על המקור לכתיבו, סיפר זאב: "הפזמון של השיר נכתב בתקופה שנפרדתי מאבי. אייל אמר לי שהשיר שלו, ושאשנה את זה כאילו הוא שר לבחורה. חשבתי שלאבא שלי אני צריך לכתוב שיר שמח, אך המילים היו כל כך מדויקות. בתגובה, השיב תמיר: "שאלתי את זאב מי ירצה להקשיב לשיר בגלל המילים הקשות, ובגלל זה אני חושב שזה השיר האחרון שהוקלט. זה ביצוע וירטאוזי, אייל עשה ביצוע של פעם בחיים, וגם את המילים הקשות הללו הוא הצליח להעביר כל כך טוב". 

אז איך זה לעבוד לצד אייל גולן, במציאות בה הפך לפופולרי יותר מיום ליום? "בהופעות משותפות הוא פשוט עבר אותנו, ובאלבום השלישי הרגשנו שהפכנו להיות הכותבים שלו", תיאר נחמה, "חצי מהאנרגיה הלכה רק אליו, והבנו שאנחנו מאבדים את הקטע שלנו. בנינו משהו שהפך להיות יותר גדול מהבסיס שלנו. לקחנו החלטה לחדול מכל מה שעשינו לפני כאתניקס וללכת לעשות אלבום שידענו שלא ימכור. אני שמח שעשינו אותו". "בהופעות עם אייל, גם בשמיים היה קהל", חיזק קליסקי את דבריו. 

"זה שיר על זכות בסיסית להעניק אושר לאחר"

כשמדברים על 'חייל של אהבה', כמעט בלתי נמנע להזכיר את 'יהלום', שהפך גם הוא למן סמל והמנון למוזיקה הים תיכונית של פעם, בזמנים פשוטים יותר. "השיר הזה, איך שאני מבין אותו, הוא על זכות בסיסית של אדם להעניק אושר לאדם אחר", אמר, "זה נכתב על רקע התחזקות מעמד הביניים, והרצון הזה שלכל אחד מגיעים חיים טובים". בתגובה ציטט נחמה את אביו: "זה שיר מעמד פועלים קלאסי, הוא התחיל ממשפט שאבי אמר לי פעם 'אם אין לחם, לא תהיה לך אהבה'". 

עריכה: מיכל קדוש

02/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אתניקס באולפן
אתניקס באולפן  |  צילום: 103fm
Paris