רז שכניק

"כאילו מישהו לחץ על כפתור ושלושים שנה לא עברו"

חברי 'נוער שוליים' התארחו באולפנו של רז שכניק, נזכרו ביצירת האלבום הראשון, חשפו את סיבה פירוק הלהקה ושיתפו בתחושותיהם לקראת מופע האיחוד


'נוער שוליים' היא לא ספק אחת מלהקות הפופ-רוק הישראליות האהובות והמצליחות בכל הזמנים. היא הוציאה שלושה אלבומים שכבשו את המצעדים, עד שהתפרקה בשנת 1991. שלושה מששת חברי הלהקה - דודי לוי, רועי שקד וארן אמיר - התארחו באולפנו של רז שכניק ב-103fm ונזכרו יחד באלבום הבכורה שיצא לפני 35 שנב והרעיד את המדינה. 

"לא היינו בקטע של 'בואו נעשה כיף', היינו בקטע של 'בואו נעשה מוזיקה'", אמר אמיר, והוסיף: "מגיל 16 גדלנו ממש ביחד. חולון הייתה קטנה מאוד, כולם הכירו את כולם, בוודאי בכל מה שקשור למוזיקה, ומהרגע שהזרעים של 'נוער שוליים' התחברו יחד - לא הייתה לאף אחד מאיתנו את האפשרות לחזור אחורה".

בהמשך, עוד התייחסו לזמן שחלף, שקד סיפר כי הוא עדיין לא מעכל את הזמן שעבר, "אתה לא מעכל, פתאום 35 שנה אחרי, אתה מגיע לרז שכניק, יש מוזיקה ויש להקה וחזרות".דרך זה, הגיעו השלושה גם לתקופת פירוק הלהקה. "היום זה נורא חכם להסתכל בדיעבד ולהגיד שהיינו צריכים לעשות אחרת", הסביר אמיר, והוסיף: "בזמנו - זה גמר את מה שהוא יכול היה לתת. זאת אומרת, הלימון הזה, אלה הטיפות האחרונות שהיו בו. אפשר היה להגיד, 'מה היה קורה אם?' בפועל, בזמן אמת, זה היה תהליך טבעי של מה שקרה. החברים בלהקה הפסיקו להיות יחידה מוזיקלית ואם אין את הליבה של זה, אין לזה טעם. האלבום השלישי שיצא נמכר בהרבה פחות, הוא לא כל כך הצליח. היה צריך כוח עליון כדי להמשיך, ואנחנו כבר היינו עם לשון בחוץ". 

חברי הלהקה נזכרו בימי העבר המוצלחים. לוי סיפר: "היינו צריכים תשוקה, והייתה לנו המון. כשהאלבום יצא, היינו בציפיות גדולות מאוד. הדברים נכתבו בהשראת האמצע של שנות השמונים, עם הגיטרות הקודרות. עם זה הלכנו". אמיר התייחס לפריצה, והסביר: "הופענו ב'זמן אמיתי' שהיה אז מועדון חדש לגמרי, ועלינו לפני סי היימן, לחמם אותה, עם שני שירים, והקהל התפוצץ עלינו. זה היה שוק".

לקראת מופע האיחוד בזאפה, סיפרו חברי הלהקה האוהבה על העבודה המשותפת לאחר כל כך הרבה זמן מהפעם האחרונה. "זה סבל נוראי", אמר אמיר בהומור, ושיתף: "כשהדבר הזה התגבש לכדי ההופעה הזאת, נכנסנו כולנו לחדר ורצינו לבדוק את 'המים', לראות איך זה, כי שלושים שנה לא ניגנו ביחד. אני חושב שאחרי חמש דקות, לכולם היה ברור שזה זה. כאילו מישהו לחץ על כפתור ושלושים שנה לא עברו".

על כניסתו של הסולן החדש, מיכאל בן דוד, טען לוי: "הוא פשוט יהלום בעיניי. הוא גם שר נהדר והוא משתלב באופן כמעט ניסי. זה גם הסולמות, גם הצבע, גם הסטייל וגם באיזשהו אופן 'נוער שוליים' זה הרכב כזה של טיפוסים, והוא נכנס למשבצת הזאת, כאילו היה שם תמיד".

23/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חברי להקת 'נוער שוליים' באולפנו של רז שכניק
חברי להקת 'נוער שוליים' באולפנו של רז שכניק  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris