רז שכניק

"הזמן גרם לנו להבין שיגאל הוא עמוד השדרה"

חוזרים להרכב 'הופה היי', שכלל את יונתן מילר, עוזי חיטמן, אבי דור, אהרון פררה • שכניק בשיחה עם מיקה בשן, חברים מההרכב ומפיקם מריו אורלובסקי


דור שלם התחנך על השירים והתכנים שהפיקו חברי ההרכב 'הופה היי', הן בגרסתם המקורית כאשר חברי ההרכב היו יונתן מילר ועוזי חיטמן, והן בגרסת ההופעות עם אבי דור, אהרון פררה, ומפיק ההרכב מריו אורלובסקי. בצל המצב הסבוך במדינה, ביקש רז שכניק להתרפק על צלילי הילדות, ואירח באולפנו את מיקה בשן, אבי דור ואורלובסקי, אשר שבו לרגעי התהילה הגדולים.

תחילה שיתפה מיקה בשן כיצד 'הופה היי' החלה סדרת הטלוויזיה לרקום עור וגידים: "פנתה ליגאל מנהלת תוכניות הילדים בערוץ הראשון בשנת 1986 ואמרה לו שהיא רוצה לעשות תוכנית ילדים. הוא הציע את השיר 'הופה היי', שזה קריאה למסע לנדודים של הופה היי, כי התוכנית למעשה, מה שהם רצו לעשות, שתראה את ארץ ישראל, שתלמד את הילדים על ארץ ישראל".

"יגאל פנה לעוזי, חברו הטוב, שעוזי אמר שהוא מכיר בחור שהוא נגן כינור, יונתן מילר, וביחד זה התחיל. 9 שנים של שידורים, 63 פרקים ו־35 דקות כל פרק, ואני חושבת שזה אקטואלי עד היום. אם היה אפשר לשדר את זה שוב זה היה מחנך דור של ילדים שוב", אמרה בשן בגאווה.

תקופת הזוהר של ההרכב התחלקה לשניים - כתוכנית ילדים וכמופע. אורלובסקי, מפיק 'הופה היי', סיפר על תחילתו בהרכב וחשף כי בהתחלה יגאל היה מאוד מוטרד מהעתיד לבוא. זאת לאחר שאת מקומם של עוזי חיטמן ויונתן מילר החליפו אבי דור ואהרון פררה. "הייתה לו הצלחה מאוד גדולה עם עוזי ויונתן, והוא לא ידע מה הולך להיות עם השינוי. הלכנו על מופעי קיץ בקאנטרי, אנחנו יושבים במשרד יום אחד ואני מקבל טלפון מהמופע הראשון שהיה בעפולה, נמכרו כל הכרטיסים. דקה אחר כך טלפון שני, פתח התקווה, אין כרטיסים לשני המופעים הראשונים. יגאל היה בשוק", סיפר אורלובסקי.

"בגלל שהופה היי בגרסה הקודמת הייתה הראשונה, אז אנחנו כאילו מתחלקים תדמיתית שווה בשווה, זה לא נכון. הם היו שנתיים, אנחנו היינו 9־10 שנים", ציין אורלובסקי, ודור הוסיף: "הזמן, ואני אומר את זה בצניעות, גרם לנו להבין שיגאל בשן הוא עמוד השדרה של הדבר הזה. לא משנה את מי היו מצרפים אליו, יגאל היה כל כך אהוב ונערץ שהוא הסיבה, ואני אומר את זה באמת בצניעות, אני ופררה תרמנו באהבה, אבל הוא הסיבה שהדבר הזה היה מה שהוא היה". שכניק הוסיף: "נכון, אבל הכימיה ביניכם, פררה, ואבי, אתה עצמך, הייתה מושלמת, והקלישאה אומרת שילדים אי אפשר לרמות". מיקה בשן הכריזה כי "הייתה חברות שלא נגמרה גם אחרי ההופעה".

שיר נוסף שחקוק כאחד הלהיטים הגדולים שידע ההרכב הוא לא אחר מאשר 'אדוני ראש העיר', שהחל את דרכו בפסטיגל שעלה בחיפה. "ראש העיר היה והיה מאושר מאוד. אז הפסטיגל היה תחרות שירים. אנשים היו יוצאים בהפסקה, היו פתקי הצבעה והיו זורקים את הפתק, וכל האמנים והשיחות בהפסקה היו 'אתה ראשון, אתה שני'", שיחזר מריו, ומיקה בשן נזכרה כיצד יגאל היה לוקח את בתו לפסטיגל, גם כאשר רגלה הייתה שבורה ומגובסת.

עוד סיפר דור על העבודה לצידו של יגאל בשן ז"ל כי "לא היה אצלו טייק 2, הוא לא היה מקליט פעמיים. יגאל היה מגיע, שם את הסיגריות בצד, מקליט את הטייק והוא סיים. הוא לא היה הולך, וזו החברות. הוא היה נשאר איתנו".

כמו כן, לאחר שהאזינו יחד לשיר 'ארץ הצבר', אותו כתב והלחין עוזי חיטמן ז"ל, הודתה מיקה בשן: "עוזי באמת היה חבר יוצר של יגאל מאוד קרוב, השיר הזה כל כך עוזי, אתה שומע את עוזי". דור, שבזמן פריצת השיר טרם היה חבר ההרכב, אמר כי "זו הייתה שלישייה שהדי.אן.איי שלה היה ארץ ישראל. כל השירים הם ארץ ישראל".

בהמשך, שבו השלושה לצידו של רז שכניק ללהיטים נוספים אותם חבקו 'הופה היי', ביניהם: 'צילגלה ביגלה', 'תזמורת של ממש', 'שירי ילדות' ו'שוטרים וגנבים'. 

מיקה בשן, אבי דור ומריו אורלובסקי עם רז שכניק באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

30/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיקה בשן, מריו אורלובסקי ואבי דור
מיקה בשן, מריו אורלובסקי ואבי דור  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris