רז שכניק

"היינו צעירים, לא שאלנו שאלות, פשוט שרנו"

חברי 'הכול עובר חביבי' - שלומית אהרון, יובל דור, עמי מנדלמן וקיקי רוטשטיין - התארחו באולפנו של שכניק ונזכרו ברגעים החשובים בקריירה המפוארת


באמצע שנות ה־70, פרצה לחיינו להקת 'הכול עובר חביבי' עם חבריה המוכשרים שלומית אהרון, יובל דור, עמי מנדלמן וקיקי רוטשטיין. מה שהתחיל כמופע שירים, הפך במהרה לצימוד קבוע עם לו"ז הופעות וקהל מעריצים שמילאו את האולמות. חברי הלהקה האהובים והמוערכים התארחו באולפנו של רז שכניק ב־103fm ונזכרו יחד ברגעים המכוננים שסימנו את הקריירה המפוארת, 12 שנים אחרי המופע המשותף האחרון. 

"אהוד מנור הביא את השיר של יפה ירקוני 'הכול עובר חביבי' והציע לקרוא ללהקה על שמה. באותה התקופה לקחנו שירים ישראלים ולועזיים ועשינו עליהם סוג של פרודיות עם מבט מחויך. היה לנו את המזל שאהוד הוביל אותנו - אנחנו היינו נורא שונים אחד מהשני, כל אחד בא ממקום אחר. אם היינו צריכים לנהל את עצמנו, לא יודעת אם הייתה להקה. אז היו המון אנשים נפלאים שהלכנו אחריהם", סיפרה אהרון.

"אנחנו היינו שלישייה ומאוד הערכנו את שלומית כזמרת, אבל לא חשבנו ליצור להקה - לאט לאט נוצרה להקה, אבל לא מכוונה. פשוט אהבנו לשיר ביחד", שיתף דור. "ליווינו את כולם, את שלמה ארצי את גידי גוב, אבל אנחנו רצינו להיות בפרונט. למחרת קמנו ואמרנו 'אנחנו הולכים קדימה, לא יכול להיות שזה יקרה, וזה קרה'", הוסיף מנדלמן. "כשברנזון שמע את ההרמוניות שלנו, הוא אמר 'בואו נעשה משהו חדש - בואו נרביץ נוסטלגיה אמריקנית ובריטית'. אנחנו אמרנו שנעשה גם נוסטלגיה עברית וגם נוסטלגיה עולמית", ציין רוטשטיין.        

"אני התאהבתי בהרמוניות שלהם ובקולות שלהם", אמרה שלומית והסבירה: "מדובר בשילוב של מוזיקליות ואינטליגנציה גדולה בשירה". בהמשך, עוד שיתפו חברי הלהקה כי "עשינו הכול, שרנו הכול, הופענו במועדוני לילה ושרנו שירים של אלתרמן. היינו מפורסמים מאוד ופנו אלינו ורצו אותנו לכל מיני מקומות. היינו צעירים, לא שאלנו שאלות, פשוט עשינו ועשינו ועשינו. גם אהבנו להופיע מול ילדים, אבל תמיד היה מתח בין מה שאנחנו, האמנים, רצינו - לבין מה שהקהל רוצה. הקהל רוצה שתישאר כמו שתמיד הייתה, שלא תשתנה לו אף פעם, כי ככה הוא אוהב, כשאמן רוצה להשתנות ולהתפתח".        

שלומית עוד התייחסה לשיר המצליח 'הלילה', איתו הם הופיעו על במת האירוויזיון, וסיפרה: "אני זוכרת את החוויה כי הייתי בהריון. קודם כל הייתי צריכה להתאים שמלה רחבה, הייתי כבר בחודש השביעי, אבל כל זה הרגיע אותי, כי זה נתן לי פרופורציות לכל הרעש שהיה שם". כשנשאלו מדוע הם ויתרו על השיר האגדי 'הללויה', מנדלמן השיב: "כשאין הסכמות בין בעל ואישה, תמיד שואלים מי האשם, אבל זה תמיד שניהם. גם במקרה הזה, לכל אחד מאיתנו היה חלק במה שקרה. לא ידענו להתנהג נכון בתוכנו. זה לא שלא רצינו את 'הללויה' - אנחנו יצרנו את השיר הזה וכל מי שאומר משהו אחר מתעלם מהמציאות. כשהשיר נוצר ושלחנו אותו לקדם האירוויזיון, השיר נפסל". 

אהרון הבהירה: "בגוגל כתוב שאני לא רציתי את השיר הזה, אבל זו טעות. בן אדם לא קם יום אחד ואומר 'לא', היו כמה סיבות. הייתה לי שם כנראה זעקה שהייתי צריכה לזעוק והיא באמת ניערה את הכול ואני חושבת שבזכות זה המשכנו להופיע יחד עוד שנים רבות". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: דוד זבולוני

04/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חברי להקת 'הכול עובר חביבי' באולפן 103fm
חברי להקת 'הכול עובר חביבי' באולפן 103fm  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris