רז שכניק

פשוט אמנות

המשורר יהונתן גפן הלך לעולמו והשאיר שורה של יצירות • חזרנו לשיחה שניהל שכניק עם שלמה גרוניך, שלמה יידוב ושם טוב לוי על הטקסטים המיוחדים שלו


יהונתן גפן, אחד מגדולי המשוררים הישראלים, הלך לעולמו היום (ד') בגיל 76. לפני מספר שנים אירח רז שכניק בתוכניתו את שלמה גרוניך, שלמה יידוב ושם טוב לוי, שהרכיבו את להקת 'קצת אחרת'. בשיחה, סיפרו על ההתרגשות מהטקסטים יוצאי הדופן שכתב גפן. 

תחילה, סיפרו השלושה על השיר 'שיר בין ערביים' אותו כתב גפן. "השיר הזה עושה לי צמרמורות מטורפות. שיר נצחי, מופתי, באמת אחד הגדולים והיפים. הזמן עושה לו רק טוב. זו מן תכונה של דברים מופתיים שהם משתפרים עם השנים ונהיים עוד יותר מופתיים. זה שיר מדהים", סיפר גרוניך.

קלאסיקה נוספת מהאלבום שגם את מילותיה חיבר יהונתן גפן הוא השיר 'הנסיך הקטן', שהלחין ושר לוי. "את הטקסט מצאתי בעיתון 'מעריב' בדרך להופעת מילואים", סיפר לוי, והוסיף: "יהונתן גפן כתב שם כל שבוע. כמעט כל הטקסט הולחן תוך כדי נסיעה ואחר כך באתי הביתה והושבתי אותו סופית על הפסנתר. זה מאוד ריגש אותי כי נסעתי להופעה בסיני וזה התקשר לי לנעדרים. באותה תקופה גם קראתי את הספר 'הנסיך הקטן' של סנט אכזופרי והכול התקשר לי. כל השורות מהשיר לקוחות מהספר של סנט אכזופרי, חוץ מהשורה 'הנסיך הקטן מפלוגה ב''. יהונתן גפן אסף אותן מתוך הספר ופשוט ערך אותן לצורה כזאת של שיר".

19/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יהונתן גפן
יהונתן גפן  |  צילום מסך: מתוך עמוד היוטיוב reshettv
Paris