רז שכניק

נפרדים מיהונתן גפן

בעקבותו לכתו של המשורר והפזמונאי הדגול, רז שכניק שוחח עם חבריו ושותפיו של גפן מקריירתו הענפה אשר ספדו לו • בלעדי לדיגיטל של 103fm


אתמול (ד') הלך לעולמו יהונתן גפן בגיל 76, אשר יצירותיו ומילותיו נחקקו לעד בתרבות הישראלית בקרב ילדים ומבוגרים כאחד. רז שכניק הקדיש לזכרו את התוכנית, ושוחח עם חבריו ושותפיו לדרך אשר סיפרו על חוויתם האישית לצדו של גפן וספדו לו. זאת לצד ריאיונות מהעבר על שיתופי פעולה רבים שידע גפן לאורך הקריירה.

באתמחתו של גפן שירים רבים שהפכו לנכסי צאן ברזל בפסקול הארץ ישראלי, אך אחד השירים המזוהים ביותר עם גפן הוא לא אחר מאשר 'יונתן סע הביתה', אותו ביצע הזמר אושיק לוי. "זה עשה לי שוק. הייתי בארוחת צהריים, מצלצלים אליי 'אושיק שמעת את השמועה? יהונתן גפן נפטר'. הייתי בהלם. מטורף. משתיים בצהריים כל התחנות, העיתונים, טלפונים, וזה ממשיך עד עכשיו", שיחזר לוי את הרגע בו נודע לו על מותו של גפן. "הקשר שלנו התחיל מזה שאסי דיין ז"ל היה חבר מאוד טוב שלי, ואז יהונתן שהוא בן דודו, והכרתי אותו אז. הטקסט הראשון היה 'יונתן סע הביתה', נסעתי אז ללונדון, ובתקופה ההיא בלונדון כל הזמן ירד גשם ויונתן כתב את הטקסט הזה. השיר הזה בן חמישים שנה, זה לא ייאמן. מקבל עוד משמעות".

הזמר והיוצר מיקי גבריאלוב סיפר על היכרותו עם גפן: "אני נפגשתי את יהונתן ז"ל כשעבדתי עם אריק ב־74' כשיצרנו את האלבום 'סע לאט'. זו פעם ראשונה שבעצם ראיתי אותו ושהלחנתי שיר שלו. אני חושב שהוא משורר טוב מאוד, כתב שירים יפים מאוד, והתמזל לי שאחר כך, כשהורדנו את המופע, הוא עבד אז עם ליטני על מופע שנקרא 'זה הכול בינתיים, בינתיים זה הכול'. יהונתן פנה אליי ואמר לי שהוא מעלה מופע חדש וביקש ממני שאצטרף אליהם ואנגן בס".

"במהלך החזרות הוא גם ביקש ממני שאני אעשה חיקויים וגם אמר לי 'כתבתי מערכון בשם כיפה אדומה והייתי רוצה שתשיר אותה', אמרתי לו 'אני לא שר', אז הוא אמר 'אז תתחיל לשיר'. זו פעם ראשונה שאני בעצם שר על הבמה מול קהל", חשף גבריאלוב, והוסיף: "שר פעם ראשונה בנאיביות ותום של ילד. הוא היה קצת ילד בנשמה שלו, תמים שנשאר עם אותן דעות שלרוב לילדים יש. הוא היה אינטלקטואל, בן אדם אינטילגנט, משכיל, יודע, מוכשר".

שירו של גפן לבתו שירה כבש את לבבות הקהל, והפך לאחד השירים האהובים במדינה. מי שזכתה לבצע את הלהיט 'שיר לשירה' הייתה קורין אלאל, שספדה: "פגשתי אותו אחרי הצבא, באתי אליו הבייתה, ראיתי את שירה והוא נתן לי את השיר. הוא נתן לי להלחין, זה היה בשבילי 'ואו', כל כך שמחתי שהוא נתן לי את זה". עוד שיתפה כי "היום כשאתה שומע עליו מה הוא עבר, אני לא ידעתי את כל ההיסטוריה שלו. עכשיו אני מבינה את הפחד שלו עוד יותר. אהבה גדולה, בתוך העצמות, אי אפשר בכלל לתאר אותה".

"לפני כמה חודשים היה לי איתו משהו שלא הבנתי ועכשיו אני מבינה, הוא התקשר אליי וביקש את הכתובת שלי של הבית. זה היה מאוד לא רגיל. נתתי לו ואחרי כמה זמן קיבלתי מהדואר לבוא לקחת, וזה היה ספר שירים של ילדים שהוא כתב. הוא כתב לי שהוא אוהב אותי, וזהו", סיפרה אלאל בכאב. 

הזמרת ריקי גל שיתפה גם היא על תחילת שיתוף הפעולה עם גפן: "אני הכרתי את יהונתן לפני 52 שנה, כשאני הייתי בת 20, הוא היה בן 24. זה היה במסגרת המפגשים השבועיים שלנו בימי שישי עם חבורה גדולה שכללה את אורי זוהר, אריק אינשטיין, אסי דיין, אושיק לוי ועוד רבים אחרים. הייתי הכי צעירה שם, אבל אחרי היה יהונתן. אני זוכרת את דמותו השובבה מאוד, הדעתנית, המצחיקה, המשתחלת. אדם חסר פילטרים בלשון שלו, מאוד אהבתי את זה. 

על השיר 'מקום לדאגה', אותו כתב גפן, סיפרה גל כי "זה היה השיר הראשון שהקלטתי, שקובי אושרת הלחין בהפקתו של פולי. ככה באמת התחילה העבודה, ידעתי תמיד שהוא הכותב הכי טוב, הכי מרתק והכי רציתי להגיע אליו בכל זמן מלפני 52 שנה ועד היום - כל הזמן רציתי להגיע אליו כדי לקבל ממנו שיר. בדרך הוא כתב לי כמה שירים נפלאים כמו 'אמצע בלוז', ששם שאלתי אותו 'איך אתה כותב כל כך יפה על נשים?', אז הוא מיד הסתכל עליי ואמר 'מה זאת אומרת? אני אישה'. אני מגדירה אותו הילד המודאג, הילד שמפחד לאבד".

"אני חושבת שהוא מתאים לכל זמן, ואם אנחנו מתייחסים לילד הדואג והמפחד לאבד, אפילו רק בגלל העובדה הפשוטה שאמו התאבדה כשהיה ילד צעיר, הדאגה שלו קיומית בסיסית. הוא רצה גם לשמור על כל מי שקרוב אליו, מי שהוא אהב, כולל ילדיו, כולל כל מי שהיה קרוב אליו. היה לו קשה לחשוב על לאבד משהו", הודתה. "הוא כל כך נשם אותנו, את הארץ הזו, בכל הרבדים שלה. הוא התייחס לזה, שלא לדבר על איזה חוש הומור נפלא היה לו וכמה מטאפורות גדולות היו לו על כל כך הרבה דברים. שלא נדבר על יצירה ענקית".

בלכתו, ולאחר למעלה מחמישה עשורים של קריירה, הותיר אחריו יהונתן גפן יצירות רבות ומגוונות שיהוו לעד חלק בלתי נפרד ממנגינת חיינו. רז שכניק שב לריאיונות עבר עם יוצרים נוספים שהפיחו חיים בטקסטים הייחודים של גפן. ביניהם: יעל לוי, דויד ברוזה, יהודה פוליקר, צביקה פיק ז"ל ויצחק קלפטר ז"ל. 

עריכה: שני רומנו

20/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יהונתן גפן עם ילדיו - ארכיון
יהונתן גפן עם ילדיו - ארכיון  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה!
Paris