רז שכניק

"הודינו כל יום על הזכות לעמוד על במה מול קהל"

חברי 'הכול עובר חביבי' בשיחה נוספת באולפן של רז שכניק, והפעם על 'שירים', אחד האלבומים הזכירים ביותר של חברי הלהקה • חלק ב'


'הכול עובר חביבי'. להקת הפופ שהרגישה כמו משהו מיוחד כל כך מעבר לים, אך בפועל - יציר הכפיים הישראלי ביותר שלמדינת ישראל של שנות השמונים היה להציע. הפעם, בחלק השני של 'אלבומי מופת', שוחח רז שכניק עם חברי הלהקה קיקי רוטשטיין, יובל דור, שלומית אהרון ועמי מנדלמן, הפעם על אלבומם השישי 'שירים', האחראי על חלק גדול מפסקול חייהם של ישראלים רבים.

אחד מהשירים המזוהים יותר מכל עם ההרכב, הוא כמובן 'לילה בחוף אכזיב' שכתבה והלחינה נעמי שמר, המאפשר לנו, ולו לרגע אחד, לנוח מטרדות היום. "תמיד היו סביבנו אנשים טובים שסמכנו עליהם, והם חילקו את התפקידים", העניקה שלומית הצצה לאופן בו הגיעו לביצוע המלודי של השיר. "תמיד הרגשנו נוח עם הרמוניות, יותר מהסולואים. השירים נבחרו לפני נושאי התוכניות". "אף פעם לא רבנו על שום סולו, ממש כלום", הוסיף עמי. 

"אני חושב שמה שמעניין אצל כל מיני אומנים הוא לשאול אם איזה שיר הם שלמים, אוהבים ומרגישים נוח עד היום", הוסיף יובל, שהשלים את דברי חבריו ממש כמו על הבמה. "יש דברים שעשית ואתה זז מולם באי נוחות, עם 'לילה בחוף אכזיב' לא משנה כמה שנשמע אותו, תמיד מרגישים נוח". על 'פרח הלילך' שכתב אורי אסף והלחינה נורית הירש, אמר: "זה שיר אתנחתא בתוך מחזמר". 

"לא האמנתי שפיק ייקח את השיר"

אולי לא ידעתם, אבל השיר 'רומנטיקה' של 'הכול עובר חביבי', רצה גם צביקה פיק ז"ל, שנפרדנו ממנו רק השנה לאחר שנים רבות של יצירה ענפה, עוד כשהשיר הגמור לא היה אלא מילים משורבטות על דף נייר. "עופרה חזה ובצלאל באו לביתי", שיתף מנדלמן בדרך שעבר השיר עד שהגיע למחוזותיהם. "אחי היה בקשר עם צביקה, והוא רצה את השיר. לא האמנתי שפיק ייקח את השיר. ובסוף זה הגיע אלינו". 

אז איך זה להיות חלק מלהקה בתקופה בה עולם המוזיקה הישראלית עוד לא היה בעל שורשים עבים ויציבים כמו היום? "שירה לבד היא ממקום אחר לגמרי מאשר מלהקה", סיפרה אהרון לרז שכניק, בנוכחות חבריה ליצירה. "להקה היא מן שירת רבים כזאת, כשאתה לבד אתה מביא את הקרביים שלך. כשהיינו צעירים, היה לנו לא נעים כל כך לבקש כסף, ובשנים האחרונות נתקלתי בנגנים שעומדים על כך". 

"הודינו כל יום על הזכות לעמוד על במה מקצועית מול קהל, שניקח על זה כסף?", תהה עמי, מודה על ההזדמנות להפוך את חיבתם המשותפת למוזיקה לקריירה הלכה למעשה. "עם השנים, פתאום אתה מגלה", הודה דור כשנשאל על תהליך היצירה ארוך השנים. והשאר, איך אומרים, היסטוריה. עד לחלק הבא של השיחה המרתקת. 

עריכה: מיכל קדוש 

08/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חברי 'הכול עובר חביבי'
חברי 'הכול עובר חביבי'  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris