רז שכניק

"התקליט כולו נכתבו בחודשיים בבית קפה"

'חום יולי אוגוסט' חוגג 30 שנה: חזרנו לשיחה המרתקת של שלמה ארצי עם רז שכניק על האלבום • "בתקליט הזה חשבתי כל הזמן על דיויד בואי", סיפר ארצי


לרגל 30 שנה לאלבום המופת 'חום יולי אוגוסט': חזרנו לשיחה שניהל שלמה ארצי עם רז שכניק בספטמבר 2016, ובו סיפר על האלבום שנחשב לאבן דרך במוזיקה הישראלית, ובתוכו להיטים רבים, ביניהם: 'ארץ חדשה', 'תחת שמי ים התיכון', 'נבראתי לך', וכמובן, 'חום יולי אוגוסט'. 

"התקליט כולו נכתבו בחודשיים, במחברת, בבית קפה אקסודוס", סיפר, והוסיף: "הייתי בא כל בוקר ב־8:00, יושב שם עד 15:00-14:00 וכותב, וזה נשפך לי. בחיים לא כתבתי כל כך מהר, כל כך בהתרגשות, וכשסיימתי ידעתי שיש לי תקליט".

לדבריו, "אני לא מדבר על השיר 'חום יולי אוגוסט' שהוא באמת איזו יציאה, אלא על השירים שקשורים לאבא שלי ולאימא שלי, הם פשוט נשפכו ממני. כיום אני לא שומע את השירים שלי כמו שאני לא מסתכל על תמונות ישנות. זה לא שאין בי נוסטלגיה. אולי אני מתעמר בה. אולי אני כועס על הזמן שעובר".

לגבי שיר הנושא של האלבום, אמר: "השיר הזה נכתב בהשראת הסרט 'פלאטון' (הפלוגה) של אוליבר סטון, שעסק במלחמת וייטנאם, בפלוגת חי"ר שכולם נהרגים בסוף. כשחזרתי ממנו הייתי בהלם, רציתי לכתוב דבר כזה, ואז באמת כתבתי ככה. בהתחלה קראתי לשיר 'הפלוגה'. באתי ללואי (המפיק לואי להב) ונכנסתי להקלטה שלו כשהוא עבד עם גידי (גוב) על 'דרך ארץ', הוצאתי אותו מההקלטה ואמרתי לו 'תראה איזה טקסט כתבתי'. עוד לא השמעתי לו את המנגינה. הוא אמר לי שזה לא מספיק טוב. זה היה באמצע השבוע ובשבת חזרתי אחרי שעשיתי את התיקון וכבר הייתה לי מנגינה".

במהלך השיחה, התייחס גם לשירו המצליח 'טלפני, טלפני', שנכתבו על בתו שירי, וסיפר על הסיבה לכתיבתו. "אני חושב שלאורךכל האוטוביוגרפיה המוזיקלית שלי אני מתייחס למה שקורה לי בגיל באותו זמן. זה השלב הראשון שהתחלתי להיות מוטרד מההתבגרות שלה. אתה מכיר את הנקודה שפתאום הם (הילדים) יוצאים מהידיים שלך ואתה לא בשליטה עליהם, והיא הייתה בחורה, שחוזרת בלילה ואתה לא יודע לאן היא הולכת ומה היא עושה. זה הביטוי של התחושה הזאת של האבא והאימא שרוצים שהיא תלך בדרך הנכונה ודואגים לה". הוא ציין כי "זה נחשב במשפחה שלנו לשיר האהבה האולטימטיבי של אבא לבת שלו".

"אולי השיר הכי משמעותי שלי חוץ מ'ירח'"

במהלך השיחה, סיפר ארצי כי "בתקליט הזה חשבתי כל הזמן על דיויד בואי. חשבתי שאני צריך להיות קול. זה התקליט הראשון שבו אני קול, אני לא משתתף בדרמה".

המשיך וציין: "אני רגשי, אבל איפשהו קול, נותן לפלייבק לעשות את העבודה שלו. נותן למילים לעשות את העבודה שלהן ואני נשאר 'קול'. היום אני פחות. היום, אני פחות, בהופעות אני יותר משתתף".

ארצי הסכים לטענה שנחשף אישית בתקליט, ושהכניס את המאזין למשפחת ארצי, עם שירים שדיברו גם על הוריו. "איפה שהיה באמת קשה, זה היה עם אימא שלי ואבא שלי, איש מדהים. הוא חסר לי, ואני רק חושב כמה הוא השפיע על חיי", שיתף ארצי.

"לא הצלחתי מעולם לעשות אלבום כזה", סיכם ארצי. 

11/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום עטיפת האלבום 'חום יולי אוגוסט'
Paris