רז שכניק

"על 'לפעמים' הציעו לנו 250 ש', הכסף הלך והשיר נשאר"

לרגל יום הולדתו ה־60 של הזמר והיוצר ארקדי דוכין, אירח אותו רז שכניק לשעה מרתקת על יצירה, חברות, ואיך לא, אהבה • בלעדי לדיגיטל של 103fm


ארקדי דוכן. זמר, יוצר, פזמונאי, מלחין ומפיק מוזיקלי, עם קול עמוק שנכנס ישירות לנשמה. כבר שנים מלווה אותנו ארקדי עם שיריו הרבים, שיתופי פעולה מוזיקליים מרהיבים וצלילים שאי אפשר להתבלבל עם אף אחד אחר כשמאזינים להם. לרגל יום הולדתו השישים של דוכין, אירח אותו רז שכניק בתוכניתו 'אלבומי מופת', ויחד צללו אל נכבי הקריירה המפוארת, מראשיתה לצד 'החברים של נטאשה', דרך קריירת הסולו, ועד היום. 

"חגיגות זו מילה גדולה, אני לא מהחוגגים אבל זורם עם זה", סיפר על תחושותיו בעקבות פתיחת העשור השביעי לחייו. "בפנים אני אינפנטיל, עם עוד חלומות ותשוקה ענקית לעשות מוזיקה. בכל פעם שאני יכול לחשוף את היצירה שלי לדור חדש זו סיבה לחיים. יש משהו טיפה מעליב להישאר נוסטלגיה". "אם אני לא כותב חמישה שירים ביום, מגרד לי בגוף", הודה. "אבי תמיד אמר לי: 'מוזיקאי בחיים לא ייצא ממך'". 

אין ספק שאחד השירים המבטאים יותר מכל את ראשית הדרך המוזיקלית הוא 'לפעמים' של רון שובל, שראה אור לראשונה בשנת 1988, זאת כשהלחין ארקדי את המילים שכתב שותפו לדרך מיכה שטרית. "הסתובבנו בין חיפה ותל אביב, היינו עם 'החברים של נטאשה' ולא היה הרבה כסף. קיבלנו פנייה לגבי ילד שמחפש שירים, ומישהו אמר לנו: 'תכתבו לו שיר, יש לי 250 שקל'. חשבתי שהסכום יעזור לנו לשכר דירה לחודש, אז חטפנו את זה בשתי ידיים ותוך יום שלחנו את השיר", תיאר. "לא מכרנו את הזכויות, ולמעשה 250 השקלים הפכו לקצת יותר. לי ולמיכה לא הייתה אפילו מכונת כתיבה, אתה יושב בבית קפה על מפית. מקליטים על ווקמן ומחכים הרבה זמן לכסף. הכסף הזה נעלם מהר, אבל השיר נשאר". 

ואם כבר מדברים על תל אביב, הרי ידוע שלוקח מעט זמן להתרגל לעיר שלא נרדמת לעולם. כך בדיוק החל השיר 'לפעמים' של 'החברים של נטאשה' לקרום עור וגידים. "השיר מסמן תקופה של הלם מתל אביב", שיתף דוכין. "הגענו עם זיכרון של נהריה והקריות, העיר הביאה לנו זפטה. עבדתי בצורפות, ובסוף זלגתי לשטוף כלים במסעדה בעיר. כשהייתי באוטובוס למסעדה בזמן שהולחן השיר, אני זוכר שחייכתי לעצמי - נולד לי שיר שהוא סמל. הוא נכתב בצורה מוזרה, הוספנו עוד ועוד מילים. התקשורת אז הייתה משונה. מאחורי הגב נסעו להוריי, צילמו אותם, שניהם לא היו הכי בריאים אך הם לא רצו לבייש אותי אז אמרו שהם בסדר, ובכותרת בעיתון אמרו ששיקרתי באשר למצבם במילות השיר". 

'יש בי אהבה', שכתב והלחין ארקדי דוכין עבור אריק איינשטיין, נחשב גם הוא לשיר המהווה נכס צאן ברזל חשוב בציבוריות הישראלית. "אריק הביך אותי, תמיד שהייתי שולח לו סקיצות הוא היה אומר לי 'אני לא יכול לשיר כמוך'", חשף את הסוד מאחורי היצירה הנהדרת. "אמרתי לשלומי שבת שהבאתי לו שיר, דמיינתי שהוא יכול להיות טורקי. הוא אמר לי שלא התחבר, שכחתי מהשיר לשלוש-ארבע שנים, והגיע שם טוב לוי ושאל אם יש לי משהו לאריק". 

"הכנסתי עם השיר הרבה זוגות לחופה"

ואיך אפשר בלי 'מי אוהב אותך יותר ממני', שהצליח למצב את עצמו כאחד משירי האהבה הפופולריים ביותר בישראל. בסיום שיחתו עם רז שכניק, תיאר הזמר והיוצר ארקדי דוכין: "אני חושב שהשיר הזה מסמל יותר מכל את הקשר שלי למיכה. מיכה כתב חמישה שירים כדי לעשות מחזמר על אנשים פשוטים, והשיר הזה במקור הוא שיר למולדת. מי שעדיין לא מכיר את הסיפור, כל ילד שהכיר את השיר הקדיש אאותו לילדה, אבל זה למולדת. לצערי זה חרוט גם בבתי עלמין, ולהבדיל, הכנסתי הרבה זוגות לחופה עם השיר. גם עם 'היא לא דומה'". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: מיכל קדוש

01/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ארקדי דוכין ורז שכניק
ארקדי דוכין ורז שכניק  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris