רז שכניק

"ניגשתי לאלבום הזה בגישה שאני בהופעה"

חברי כנסיית השכל, יורם חזן ועמי רייס, נזכרו יחד עם רז שכניק באלבום המיוחד - 'אוטוביוגרפיה' • וגם: חזן גילה על השיר שהגיע אליו בחלום בלילה


חברי כנסיית השכל יורם חזן ועמי רייס הגיעו להתארח באולפן של רז שכניק ב־103fm, ושוחחו איתו על אלבומם 'אוטוביוגרפיה' שיצא ב־2007, וכלל חידושים ללהיטי ענק של הלהקה, ביניהם: 'היינו עושים אהבה', 'תגידי שטוב' ועוד רבים וטובים.

תחילה, הסביר חזן, איך עלה הרעיון ליצור אלבום שמלא בעיבודים חדשים לשירים. "חזרנו לאלבום הראשון להופעה בבארבי וצירפנו אליו רביעיית מיתר. שאול (בעלי הבארבי) הציע לקחת מכל הרפרטואר שלנו 26 שירים ולעבד אותם מחדש, להקליט אותם מחדש", סיפר. 

"בהתחלה פתחנו עיניים, לא הבנו מה הוא רוצה, אבל זו הייתה הרפתקה מאוד מעניינת ומרתקת, והשקענו באלבום הזה לא פחות מכל האלבומים שעשינו, אם לא יותר", הדגיש.  

"ניגשתי לאלבום הזה בגישה שאני בהופעה. להקליט את זה מחדש, זה באמת מוזר. אפילו דאגנו להשאיר כל מיני צעקות שאני צועק תוך כדי טייקים, השארנו מלא דברים שזו תהיה תחושה של הופעה חיה", הסביר חזן. 

רייס הוסיף: "הדבר שהפחיד אותי זה שאנשים התייחסו לכל האלבום הזה בתור אוסף, ולא בתור אלבום שהוקלט מחדש. תמיד אמרתי ליורם, שאם אנשים יתעלמו מזה שהשירים יצאו ויקשיבו רק למוזיקה, אז זה יתפוצץ בקטע טוב, וכשזה יצא - זה התפוצץ". חזן טען: "אנשים ממש התייחסו לזה כאל אלבום חדש". השיר שפותח את האלבום הוא ל'מיה יש אקדח'. לדברי חזן, הסיפור מאחורי השיר הוא אמיתי. "זו אקסית שרן (אלמליח) כתב עליה את השיר. באמת היו לה שמלות מיד שנייה והיא הייתה מסתובבת עם אקדחים של פורים בין הברים בתל אביב", סיפר. 

להיט נוסף שהלהקה הוסיפה לאלבום הוא 'תגידי שטוב' בעיבוד חדש. "המטרה הייתה לקחת את המקום הערבי שגם ככה נמצא בשיר וקצת להקצין אותו יותר. יש פה עוד, כינור ערבי, מיתרים, בלגן טוב", הסביר רייס.

חזן גילה כי הופתע מהצלחת השיר. "כשאתה כותב ומקליט, אתה לא יודע שזה הולך להיות להיט. אהבנו מאוד לבצע אותו ולהקליט אותו באולפן, אבל לא ידענו שהוא יהיה כזה להיט. זה שיר שאפילו אין לו פזמון", אמר. 

"חלמתי בלילה את המילים והלחן"

בהמשך שיתף חזן בשיר שהגיע אליו בחלום - 'איך זה מרגיש'. "אני זוכר שרן (אלמליח) דיבר איתי בטלפון, היה לו רק את הבית, בלי הפזמון, בלי מילים גם לפזמון. באותו הלילה חלמתי את הפזמון, גם את המילים וגם את הלחן", סיפר. 

הוא הוסיף: "קמתי בבוקר, היה לי את זה בראש, ושלחתי את זה לרן ואחרי כמה ימים תפרנו את השיר. הלכתי על האנשים שיותר שורדים את היום, פחות חולמים חלומות".

אחד מהלהיטים הגדולים של כנסיית השכל הוא 'היינו עושים אהבה', שגם הוא, חודש באלבום המדובר. רייס דווקא טען, "זה העיבוד הכי גרוע באלבום, בלי ספק. אני זוכר שבאולפן אמרתי להם, 'טוב, אז שיר אחד יצא על הפנים', והם קיבלו את זה סבבה". חזן חשב קצת אחרת: "זה לא על הפנים, כי השיר הוא לא על הפנים. קשה להרוס שיר כזה, אבל בסדר, לא צריך להבריק בהכול, בכל זאת - 26 שירים". 

הוא גם נזכר ביצירה המקורית של השיר, וסיפר: "זה מסוג השירים שפשוט התפוצצנו עליו בחדר. אני זוכר שהוא התחיל מאיזה אלתור על אקוסטית, ששרתי באנגלית - 'There was a girl, all the men around her', ורן לקח את זה ופשוט הפך את זה לשיר". חזן שיתף כי עד היום רן (אלמליח) לא חשף על מי זה נכתב. 

הלהקה תופיע ב־1 ביוני בקיסריה, כחלק מסדרת המופעים המיוחדים-"האלבומים", והפעם יתמקדו באלבום 'אוטוביוגרפיה'. להזמנת כרטיסים: לחצו כאן.

18/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יורם חזן ועמי רייס באולפן של רז שכניק
יורם חזן ועמי רייס באולפן של רז שכניק  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris