רז שכניק

"בא לי לומר 'זו לא אני, מי זאת המשוגעת הזאת?'"

ירדנה ארזי שוחחה עם רז שכניק על אלבום הסולו הראשון הנושא את שמה, שהפך אותה לאחת מנכסי צאן הברזל של המוזיקה הישראלית


הייתה זו שנת 1982, כשהחליטה ירדנה ארזי, שליש דאז מצמד 'שוקולד מנטה מסטיק', ומנחת אירוויזיון 1979, לצאת באופן רשמי באלבום הבכורה הראשון שהוא לגמרי שלה. מאז, איך נוהגים לומר, השאר היסטוריה, והאלבום הראשון הפך לסנונית בקריירת סולו ענפה ומעוררת השראה. רז שכניק אירח את ארזי לשעה של צלילה היסטורית לימים של האלבום שהיה אבן דרך בנוף המוזיקה הישראלית. 

"מסע במנהרת הזמן", תיארה. "זה היה מופע שהוא סוג של מהפך בחיים שלי. אז עוד לא הייתי זמרת סולנית והייתי בדרך כלל בהרכבים, הנחיתי אירוויזיון. כאן, אני בת 31, מתחילה לראשונה, אין יותר צמות, יש פוני. 'מוזיקה נשארת' זה השיר איתו אני מתחילה קריירה של זמרת סולנית. עזבתי את 'שוקולד מנטה מסטיק' לשום דבר, עשיתי מלא תוכניות טלוויזיה אבל לא באמת היו לי שירים משלי. אני בת 31 עם ניסיון בימתי אדיר, אבל אין לי אפילו שיר אחד משלי. אני זוכרת שכבר לא הייתה ברירה ואמרו לי שאני צריכה להתחיל להופיע". 

עוד הוסיפה, כי "בתקליט הזה שהוא מאוד בוסרי, עדיין לא הבנתי את העניין שנקרא 'איפה הקול שלך נמצא', והוא הולך לסולמות גבוהים מדי. לכן כשאני שומעת את זה היום, אני חושבת שזה סוג של פספוס. גם בלהקת הנח"ל לא יכולתי ללכת ברחוב, הייתי זו עם הצמות, בגלל הטלוויזיה. לדבר הזה הייתי רגילה, רק הווליום של זה עלה. זה תהליך ארוך להפוך ל'זמרת של המדינה'".   

1982, לצד היותה שנת יציאת האלבום, סימנה גם את תחילתה של מלחמת לבנון הראשונה, שצבעה את כל המתרחש באותה שנה בצבעים קודרים למדי. "אני לא זוכרת את ההקבלה בין האלבום למלחמה, מפני שאני חושבת שהוא יצא לפני", טענה ארזי במהלך שיחתה עם שכניק, "לאורך השנים, הדברים כן נפגשו. שרתי לחיילים את 'שיר לשלום', הייתי בלהקת הנח"ל כשהקלטנו את השיר. נגמרו לנו כל השירים, החיילים רצו עוד, ומצאתי את עצמי שרה את השיר, כשמאות חיילים בתוך לבנון שואגים אותו איתי".

על השיר 'אני לא גרטה גרבו' המופיע באלבום, אמרה ארזי: "פשוט צחקנו והשתוללנו באולפן, לא הבנו את העניין הזה של קשר עם קהל. היינו שקועים בתוך עצמנו, וכך נשמע התקליט. בא לי לומר 'זאת לא אני, מי זאת המשוגעת הזאת?'. הלכנו עם זה עד הסוף". 

בסיום דבריה, סיפרה ירדנה ארזי על תהליך העבודה על שירה 'שיר צועני', והבהירה: "מבחינתי, הייתה לי כמיהה לדבר הזה. כמעט כל שנה התחפשתי לצוענייה כילדה. לי היה מאוד טבעי לעשות אלבום צועני, הרגשתי כמו דג במים. אני בתוך השיר מבחינת ההגשה והעיבוד, אני שם לגמרי".  

ירדנה ארזי באולפן של רז שכניק // צילום: מאירה פרץ/103fm

כיצד הצליחה ארזי להתמודד עם ההצלחה הכבירה שהביא עמו האלבום החדש? "זה משהו שכנראה קשור לסוג של מבנה אישיות", הודתה. "אני קמה בבוקר לעבוד, וזה לא באמת מגיע אליי, זה אף פעם לא באמת חלחל. זה משהו בסיסי בתוכי, כנראה של דור שני, שלא מקבל את הדברים הטובים כמובנים מאליהם. זה שומר עליי. בסוף כולם נפגשים בסופרמרקט, אין באמת כוכבים בארץ". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: מיכל קדוש

21/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עטיפת האלבום 'מישהו בא ואמר'
Paris