עתיד מזהיר
עם ניל"י גולדפיין ומלי אלקובי

אין לנו אלא אחד את השני

מפרוץ המלחמה, הבנו יותר מכל שעלינו להיזכר ביחד, כך גם בעבודה • ניל"י גולדפיין, מלי אלקובי ולימור בוזגלו מאל על על הסוגיה • פרק 30


המלחמה הקשה הצליחה לטרוף את הקלפים לגבי לא מעט דברים שחשבנו שהם מובנים מאליהם; כך, לצד הרבה מאוד נזקים בשלל תחומים, לרבות עולם העבודה, נוצרו גם הרבה הזדמנויות חדשות. אחת מהן היא היכולת להתחבר שוב, לאחר שכבר הספקנו לשכוח את חשיבות הקשר האישי. בפרק ה־30 של 'עתיד מזהיר' בהגשת ניל"י גולדפיין ומלי אלקובי על עולם העבודה החדש, אירחו באולפן את לימור בוזגלו, סמנכ"לית משאבי אנוש בחברת 'אל על' ויחד ניתחו את הסוגיה החשובה. 

"מחקר מעניין שהתפרסם עכשיו, שהוא בעצם ספר על מדינת ישראל, אומר שאנחנו הכי מאושרים בעולם", פתחה מלי עם נתון מפתיע למדי. "הוציאו אותו לאור לפני המלחמה, היא לא נכנסה לספר, אבל כן נכנסו המחאה והמשבר הפוליטי. הם אומרים שכל מה שקורה בחודשים האחרונים זה בדיוק מה שהסבירו בספר, ושבישראל אנשים נחשבים למאוד מאושרים ושתוחלת החיים גבוהה. כשמנתחים את הסוגיה, הסיבות המרכזיות לכך נעוצות בחוסן החברתי, בחיבור בין האנשים, במקום של תנועות הנוער והצבא, ובאהבת החינם שיש פה בחודשים האחרונים. אני חושבת שזה מדהים". "המלחמה הביאה לשיאים חדשים גם את הייאוש וגם את התקווה, גם את המכוער וגם את היפה", הגיבה ניל"י

"מצאנו את עצמנו בסיטואציות הזויות שלא נתקלתי בהן בעבר"

בתגובה, סיפרה בוזגלו על המשבר אליו נקלעה החברה מפרוץ המלחמה: "משבר הוא כמו שריר. אחרי שעברנו את משבר הקורונה, אנחנו כבר למודי משברים וכך נכנסים למשבר הנוכחי עם חוסן. מאז פרוץ המלחמה מצאנו את עצמנו בסיטואציות הזויות שלא נתקלתי בהן בעבר. מהרגע הראשון אנחנו מבינים שאנחנו צריכים לפעול מאוד מהר, ומוצאים את עצמנו בתפקידים שלא חשבנו שיהיו לנו, למשל לתעדף נוסעים המחזיקים בצווי שמונה, לתת מענה לקרובים של נפגעים שביקשו לשוב במהרה ארצה. בהמשך במסגרת מערך משותף עם מטה החטופים התגייסנו כדי להטיס את קרובי המשפחות למסעות הסברה בחו"ל. אל על עברה לעבוד במתכונת חירום והיה ברור שחייבים להפעיל לו"ז טיסות יחד עם טיסות חילוץ. את השמיים אנחנו חולקים עם חיל האוויר והיינו חייבים תיאום מלא בכדי שלא נהיה מדינה במצור. כל זה בשעה שעשרה אחוד מאנשינו במילואים. כך טייס יכול לתקוף בצפון או בעזה ביום אחד, ולמחרת להטיס נוסעים לבודפשט".

בהמשך התייחסה לחוסן הישראלי, שהפך כל כך נחוץ בימים טרופים אלה: "אצלנו בתוך אל על זה בילד אין. הדגל נמצא על זנב המטוס, ואנשים מבינים את השייכות האמיתית ומה הם מחפשים? משמעות. אני לא מדברת על יחסי עבודה אלא על עבודה ביחסים. זה היפוך מילים שבעצם מתמצת את תפיסת העולם על החיבור בין האנשים לארגון. ממש כמו במערכת יחסים בין אנשים, אבני היסוד הם אמון, אותנטיות ושקיפות. עכשיו, זה לעבוד בזה ביום יום. אני בהחלט מאמינה שטובת החברה וטובת האנשים חד הם".

"בקורונה מצאנו את עצמנו במלחמת הישרדות אמיתית", הודתה. "מצאנו את עצמנו יחד, אנחנו והוועדים, ואנחנו מבינים שאנחנו צריכים לעשות הכול בשביל שהחברה האהובה שלנו תשרוד. עם הביחד הזה נכנסנו מוכנים גם כעת גם במסגרת הסכמי עבודה עם כלל הוועדים באל על".

את השיחה, סיכמה גולדפיין בתקווה: "יצא לי לדבר עם הרבה מנכ"לים בחודשים האחרונים, ואחד הדברים שגרמו לי לתקווה גדולה בעולם העבודה הישראלי הוא שכולם אמרו לי 'אנשים קודם'. זו הייתה סיסמה רדודה ולא מעניינת שאנשים אומרים בכנסים, אבל פתאום התייחסו לזה ברצינות, שמערכת היחסים בין הארגון לאנשים רואה את האנשים. עובדים מחזירים חזרה לארגון כשרואים אותם".

עריכה: עדן בן ארי ומיכל קדוש 

20/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גרפיקה: אלון כץ
Paris