גבי: "יצחק תשובה, אם לא תחזיר את הכסף המשמעות תהיה של חורבן בית שלישי!"

גבי פונה בדברים לתשובה ומסביר לו מהו המעשה הסימבולי שהוא עושה ומדוע אי החזרת הכסף משמעותה חורבן בית שלישי - "ערבות הדדית בין יהודים היא דבר קדוש"


פינת תשובה

שלום מר תשובה, מה שלומך בתשעה באב? מה קורה איתך היום? האם ידעת, מר תשובה, בטח אתה יודע, אתה איש גדול ואינטליגנטי, שבית ראשון חרב בשל גילוי עריות, שפיכות דמים ועבודה זרה? הלך הבית הראשון. הבית השני, אומרים חז"ל, חרב בעיקר בגלל שנאת חינם. שמעת על זה, תשובה?

יצחק תשובה

אה, למה אני מדבר איתך היום? כי שלושה בספטמבר הולך ומתקרב ואנחנו מחכים שתחזיר לנו את הכסף בשלושה בספטמבר. אתה מתארגן לזה? אז תשמע, אם בית ראשון חרב בגלל עבודה זרה, שפיכות דמים וגילוי עריות, אז אי אפשר להגיד שיש לנו היום עבודה זרה, גילוי עריות יש קצת, שפיכות דמים יש טיפה יותר, שנאת חינם יש מלא אצלנו. אבל כל הדברים לא קשורים אליך, אתה יודע למה? כי אם יחרב בית שלישי, ויש סימנים לכך שהבית השלישי בסכנה, למרות שאין לנו בית מקדש, אבל יש לנו בית לאומי, תשובה, והבית הלאומי שלנו יכול להיחרב. ואז, בעוד מאתיים, אלף, אלפיים שנה כשצאצאיך, צאצאינו וצאצאי צאצאינו יעשו תכניות ברדיו, בטלוויזיה ובעיתונים וידברו למה חרב בית שלישי, הם יגידו שהוא חרב בגלל תאוות הבצע של אנשים כמוך. כי אתה תחריב את הבית השלישי אם לא תחזיר את הכסף. אתה לא מבין, תשובה, כנראה כמה הדבר הזה הוא סימבולי.


אתה לא מבין שזה לא ה-300 מיליון שקל המחורבנים שלך שאתה חייב לציבור, סליחה שאני אומר בתשעה באב את הביטוי הזה, אבל יסלחו לי אבני הכותל, לצורך העניין הזה. אתה מבין, תשובה, שה-300 מיליון שקל שאתה חייב למשקיעים, ואתה לא רוצה לשלם להם בשלב הזה, ואתה תשלם להם, מה זה תשלם להם, בעבועבוע תשלם להם, הם סימבול. דווקא ביום הקדוש הזה שבו אנחנו מתאבלים על בתי מקדשנו הוא היום שבו כל יהודי, יהודי כמוך, יהודי מסורתי עד כמה שאני יודע, צריך לעשות חשבון נפש ולהבין מה היו נקודות השבר של עם ישראל. הראשונה, השנייה, הייתה עוד נקודת שבר שלא קשורה - השואה, שגם לזה אתה לא קשור, אבל אתה תהיה קשור בסופו של דבר. אתה וחבריך הטייקונים שלא תחזירו כסף בזמן ואלה שלא החזירו את הכסף בזמן, או שעשו את ה'תספורת' המפורסמת הידועה לכולנו, אתה לוקח על עצמך אחריות כבדה מאוד להרוס את הבית השלישי שלנו, שבנינו אותו בעמל רב. אתה לוקח על עצמך אחריות כבדה כי אתה הולך לעשות מעשה סימבולי קשה ורע מאוד. אתה בא לעשות מעשה שהוא לא מחויב המציאות.

יצחק תשובהזה לא שאין לך את הכסף הזה. אתה מבין, אם היית בא אליי עכשיו, נכנס לאולפן עם חשבונות הבנקים שלך והיית מראה לי שאין לך את הכסף הזה בשום מקום - לא בחברה הבעייתית 'דלק נדל"ן', ולא בחברות האחרות, ולא בבית, ולא בחתונה של הבן שלך, ולא בפנטהאוזים שאתם גרים בהם, והיית מראה לי שמכרת הכל, הכל  ואין לכם יותר כלום, כי אני חושב, תשובה, שגם אם אני גר, ואני לא גר בפנטהאוז, אבל נגיד שהייתי גר בפנטהאוז, והיית חייב לי מיליון שקל, אין לי בעיה עם זה שהיית הופך לדר רחוב, להומלס, כי היית צריך למכור את הדירה שלך ולהחזיר לי את הכסף. כי ערבות הדדית בין יהודים היא הדבר הכי קדוש בעולם, ואם אין בינך לביני ערבות הדדית ואמונה שכסף שניתן יוחזר, אז אנחנו מאבדים פה את אחת מנקודות שיווי המשקל העדינות ביותר של החיים שלנו.


לכן אתה מבין למה אני מעיק עליך מדי בוקר? ואני אמשיך לעשות את זה לא רק עד השלושה בספטמבר, אלא גם אחר כך. בשלושה בספטמבר זה יהפוך להיות קצת יותר קשה כי זהו היום שבו אני מצפה שתוציא צ'ק ותרשום. אם תבוא ותגיד שאין לך את הכסף הזה, אני אגיד לך - סליחה מר תשובה, אני לא מאמין לך. תמכור את הפנטהאוזים של הילדים שלך, תמכור את כל המכוניות, אני לא יודע אם יש לך מטוס פרטי, נדמה לי שיש לך - תמכור גם אותו, תמכור את התכשיטים, תמכור את תכשירי האיפור של אשתך.

אמריקאים עושים 'Back yard sale' כזה, מכירת חצר. אנשים שפושטים רגל בארצות הברית שמים במדשאה את כל הרכוש שלהם החל ממקציף הביצים וכלה בטלוויזיה של הסבתא, והם מוכרים הכל למרבה במחיר. אם לא יהיו לך 310 מיליון שקלים בשלושה בספטמבר, אתה צריך לעשות מכירת חצר - להוציא למכירה את כל מיטלטליך, עד האחרון שבהם, כולל את החליפות שלך. מצידי, תישאר בשלושה בספטמבר עם נעלי אצבע, בגד ים וטי-שרט. תלך ללשכת העבודה ותבקש עבודה אם לא תהיה לך עבודה. תמכור את כל החברות שלך, תמכור את כל הבתים שלך, תמכור הכל, ה-כ-ל אבל תחזיר את הכסף. כי עם ישראל, שהאג"חים שלך נמצאים בקופות הגמל שלו ובפנסיה שלו רוצה גם הוא, לא לחיות כמוך, בטירות פאר, לא לקנות בתי מלון בניו יורק, רוצה לקום בבוקר בגיל 75 ולדעת שיש לו 80,40,20 אלף שקל כדי להעביר את ימי הזיקנה.


אתה פוגע בפנסיה שלנו, תשובה. עכשיו אתה תבוא ותגיד לי, אתה לא תבוא ותגיד לי כי אתה לא תתראיין בתכנית הזאת הרי לעולם, כי אנחנו לא מתחנפים אליך ולא מלקקים לך את האשכים כמו תכניות אחרות, אבל אתה תבוא ותגיד לי שאין לך ואתה תחזיר בסוף - לא בספטמבר, בינואר; לא בינואר, במרץ. לא, לא, לא, לא, לא תשובה - אתה לא תחזיר בינואר. ינואר זה מאוחר מדי. אנחנו רוצים את הכסף בדיוק ביום שהבטחת לנו. כאשר אתה הגעת לרשות לניירות ערך, לפני כמה שנים, והגשת את התשקיף שלך לרשות לניירות ערך של הנפקת אגרות החוב שלך, אתה הבטחת והתחייבת שבשלושה בספטמבר 2011 אתה תחזיר את הכסף. מה קרה להתחייבות שלך? פעם היית איש של כבוד, פתאום נהיית איש של אי כבוד?


איפה אנחנו עומדים היום? בתשיעי לחודש. עד השלישי נשארו לנו 24 ימים. 24 ימים בשביל טייקון כמוך זה המון זמן לקושש 300 מיליון שקל. שלא תעיז לחלום אפילו לא להחזיר את כל הכסף ולא להשאיר 20, 30 שקל בצד - הכל, עד השקל האחרון. כולל ריבית, כולל הצמדה כולל כל מה שצריך. להתראות מחר, מר תשובה. מחר תקבל מסר חדש. מחר כבר לא יהיה תשעה באב, אז אנחנו לא נהיה עדינים כמו היום כי מורא בית המקדש עומד מעל לראשנו ומונע מאיתנו להיות חריפים קצת יותר.

09/08/2011

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


Paris