103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

הרב פוירשטיין: "איך לעצור את האמירות האלה? אנחנו צריכים לחזור לתקופת פרעה?!"

הרב רפי פוירשטיין וח"כ ניסים זאב מביעים דעות מנוגדות בנוגע לאמירות של הרב עובדיה יוסף על הרב דוד סתיו - האזינוליאת בלכטובסקי מלכא

אתמול (א') עלה הקרב על הרבנות הראשית שלב כשהרב דוד סתיו הותקף על ידי חבורת צעירים חרדים במהלך חתונת בתו של רב הכותל. הסיבה לתקיפת הרב נובעת כנראה כתוצאה מהתבטאויותיו של הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, שבדרשה השבועית שלו כינה את הרב סתיו רשע, מסוכן ליהדות, אדם לא ראוי, והשתמש בעוד שלל ביטויים מעליבים בהתייחסו אליו. כל אלו חשפו מחלוקת עמוקה בעולם החרדי בנוגע לזהותו של הרב הראשי לישראל.

גבי גזית שוחח הבוקר עם הרב רפי פוירשטיין, חבר ועד רבני צוהר, ועם חבר הכנסת ניסים זאב מש"ס, ואלו הביעו את דעתם על הפרשה המכוערת.
הרב פוירשטיין ביקש להקדים ולציין את ההערכה שהוא רוכש לרב עובדיה, והפנה אצבע מאשימה דווקא לגורמים אחרים בסביבתו "אני חייב לומר שאני מצד אחד עומד מבולבל. הרב עובדיה יוסף הוא אחד שאני מעריך ומעריץ את פסקיו, ומן הצד השני, כמה מפתיע אנחנו עדים למתקפות ושומעים שהמועמד מטעם הציונות הדתית הוא רשע", פוירשטיין המשיך והוסיף, "אני רוצה לקוות שהחבורה של העסקנים הרדודים שמקיפה את הרב היא זו שמלעיטה אותו בשקרים".
כשנשאל פוירשטיין לגבי הגורמים שהובילו למחלוקת הגדולה בין הזרמים הוא השיב: "יש שתי גישות לעניין הזה גישת האינטרסים הכלכלים והעמדות הרבניות שחוזרות לרבנות הדתית. הציונות הדתית קוראת לעבודה משותפת בין חילונים לדתיים וליצירת זהות יהודית משותפת. אנחנו חותרים לשיתופי פעולה ולהבנה, אנחנו לא רוצים לוותר על ההלכה אלא להפוך אותם למשהו ישראלי".

חבר הכנסת ניסים זאב, שנמצא מצידו השני של המתרס, ביקש להפריד בין הרב עובדיה יוסף לנערים הפוחזים שתקפו את הרב סתיו: "קשה לי להאמין שמדובר בחסידיו או בתלמידיו של מר"ן כי הוא מאז ומעולם נגד אלימות. כולנו זוכרים שגם בהפגנות השבת ובהפגנות גיוס בני הישיבות, מר"ן לא רצה לחתום על העניין של לצאת להפגנה כדי להימנע מאלימות. מי שנוהג באלימות מצער את מר"ן ועושה דברים נגד מר"ן".
כשגבי גזית הזכיר את ההתבטאויות הבוטות של הרב עצמו זאב מיהר להגן על מנהיגו הרוחני: "לא כל אחד יכול להשתמש במילים של מר"ן, הוא גדול הדור ואמר את מה שאמר ובזה זה נגמר", זאב גם התנגד  לכך שקיימת אפשרות  לקשר כלשהו בין תקיפת הרב סתיו לדבריו של הרב עובדיה, וביקש להזכיר באותו הקשר את אויב המגזר החרדי, יאיר לפיד:  "אנחנו שומעים אמירות והסתות מלפיד נגד הציבור החרדי אז מישהו מכה את לפיד על דבריו? אל תשתמשו במה שמר"ן אמר כדי לנגח אותו. לכל אורך הדרך דרכו היא דרך שלום, זו דעתו של מרן ואף אחד לא יכול לעשות בזה שימוש ולהשתמש באלימות". חבר הכנסת התייחס בהמשך גם לסיבות שהובילו למחלוקת העמוקה בין הציונות הדתית לציבור החרדי וטען: "הרב סתיו רוצה לעשות שינויים והוא דיבר בעצמו על כל העניין הזה של לעשות שינויים בעולם התורה, אנחנו מרגישים נרדפים בכל מה שקשור לעולם הישיבות. צריך לעצור את זה! איך עוצרים את זה? צריך לחזור לתקופת פרעה? מה האמירות האלה וההתפרעות הזו? מעניין שאף אחד לא יצא נגד הדברים האלה".
הרב בורנשטיין מיהר להגיב לדברים "אני שמח שהאמירות החריפות של הרב עובדיה יצאו החוצה שיידע הציבור הישראלי על מה המחלוקת. לדעתי העסקנים של הרב פגעו ברב שלהם, יראה הציבור הישראלי מה הסגנון, מה צורת החשיבה והחשש משינויים. אנחנו מדברים על יהדות של דרכי שלום."
פוירשטיין הסביר את השינוי שרבני צוהר והציבור הציוני-דתי מבקשים להנהיג: "אין זה סוד שהציבור בישראל, בעיקר הצעיר, מדיר את רגליו מהמוסדות הרבנים. ארגון צוהר רוצה להפוך את המוסדות הדתיים למשהו שהציבור יכול להתחבר אליו, אם הוא מסורתי או חילוני או כל דבר אחר".

הדיון הסוער חשף את המאבק הגדול שמתנהל סביב הזהות היהודית והדתית בישראל, והסתיים למרבה הצער בכך ששני הצדדים נשארו נצורים עמוק בעמדותיהם. היהדות אומנם מעודדת לשאול שאלות, להתעמק לפקפק ולחקור, אך כנראה ששינויים היא בכלל לא מעודדת.

17/06/2013
הישארו מעודכנים