103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

אריק סיני מדבר על השיר שבו הוא חושף את חולשותיו: "אני כבר לא במקום או בגיל ש..."

סיני מספר על הסינגל החדש שלו ששמו 'עשה זאת בעצמך', שיר אישי שמדבר על מצבו בחיים - אל תחמיצו!ליאת בלכטובסקי מלכא

אריק סיני הוא זמר שמלווה את נוף ארצנו כבר שנים ארוכות. הזמר, שרבות מיצירותיו הצליחו להפוך לחלק מהפסקול הישראלי, היה נחשב להצלחה מסחררת בשנות ה-80, אולמות מלאים, מעריצים, הופעות. אך בשלב מסוים משהו קרה, סיני איבד מקסמו וכמו אמנים אחרים שהיו על האולימפוס ולאט לאט איבדו מכוחם גם כוכבו של סיני התחיל לדעוך. הזמר לא הצליח לשחזר את הצלחת אלבומיו הראשונים ופשוט הפסיק למכור.

אריק סיני

במשך השנים סיני עבר להתגורר בארה"ב, מאוחר יותר חזר לארץ וניסה שוב את מזלו ושחרר אלבומים, גם הם משום מה לא נמכרו כמצופה. בשלב מסוים סיני שבר את הכלים והודיע שיפסיק להקליט חומרים חדשים אך כמובן שלא הצליח לוותר על אהבתו למוזיקה וחזר ליצור. למרות הכאב והאכזבה שחש אריק סיני, הן מהמעריצים שנטשו והן מחברות התקליטים ותחנות הרדיו שסירבו להשמיע את השירים שהוציא, הוא תמיד הקפיד לשמור על שתיקה מכובדת ואף פעם לא השתלח בכל אלו שהפנו לו עורף, אך כנראה שבערוב ימיו החליט הזמר הוותיק לשבור שתיקה, ובראיון נדיר אצל איריס קול נפתח ואחרי שנים רבות שפך את כל אשר על ליבו ללא מעצורים.

סיני שהוציא לאחרונה סינגל חדש- 'עשה זאת בעצמך', סיפר שהשיר נולד בעקבות הקיטורים הרבים "ששחרר" באוזנו של היוצר שי להב ששמע, הפנים וגיבש אותם לשיר "במקרה שלי אני מרגיש שאני לא קיים, אלו קיטורים יומיומיים. כשיוצא שיר חדש כל שיר עובר מסננים אינסופים. אני לא במקום ולא בגיל של מישהו שרוצה להיות 'כוכב נולד' אבל אני רוצה נחת, שידברו איתי שישמיעו את השיר".

היוצר הוותיק התוודה בכאב על ההשפלות שהוא נאלץ לספוג פעם אחר פעם "אתה בא להופעה ב'תמונע', יום לפני זה אומרים לך נמכרו שני כרטיסים ואתה אומר אני לא אבטל, ואז מגיעים 40 איש אחרי 40 שונת קריירה! מה לדעתך זה עושה לבן אדם שעומד ושר כרגיל? אתה אומר לעצמך תארוז את המזוודות, אבל הלאן זה הקטע... הקולות שצפים כל הזמן הם 'יאללה, הבנו מה אתה מנסה בכוח לעשות?' זאת האמת אני לא מנסה להתכחש לזה."

נדמה כי סיני מאשים בעיקר את תחנות הרדיו "בקצר" שנוצר בינו לבין הקהל. תחנה אחת שאת שמה הוא מסרב לומר במפורש מצליחה להרתיח אותו יותר מאחרות "כששיר חדש מגיע לרדיו אנשי הרדיו מקשיבים לרבע ממנו. יש ערימות של שירים, מתי אני אהיה בערימה הנכונה? יש סיפור עצוב שחשוב שישודר- שיר חדש של אריק איינשטיין הגיע לתחנה הנחמדה שכולנו מכירים, ונציג של חברת התקליטים מצלצל לשאול אם קיבלו את השיר של איינשטיין. עונה בחור שהתגייס בטח לפני שנה- 'כן קיבלנו אבל לא נפלנו, תגידי יש לך עוד דברים?' עכשיו איך מעבירים את המשפט הזה לאיש ששר פה 50 שנה ושעשה 70 אלבומים?! בתחנה הספציפית הזו כשלא אוהבים אסור להשמיע שום דבר. אני מניח שאריק לא מרגיש כמוני אבל עמוק בתוכו הוא בטח אומר 'כוס אמק' וזה בטח המצב של כל המתבגרים. את הזקנים מכניסים רק בגלל שמם. עושים טובה".

דקות ארוכות שפך אריק סיני את ליבו בפני איריס קול, כאילו הסכר נפרץ ושנים של תסכול יצאו מהאומן המיוסר שמדינת ישראל שכחה מאחור. אך למרות התסכול הרב שחש הבטיח אריק סיני כמו תמיד לא להישבר והצהיר "אני אופטימי! הכל יהיה בסדר!"

05/08/2013
הישארו מעודכנים