103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

מיכל על חיסון הפוליו: "אם החלטתם לחסן את הילד אז חסנו אותו, גם אם הוא מתנגד"

מיכל מסבירה מדוע המזגן גורם לנו לחלות בקיץ ובהמשך מעניקה טיפים להורים שמתלבטים אם לחסן את ילדיהם נגד פוליו - האזינואני רוצה להתחיל במשהו אישי, הגעתי היום חולה, אני קצת מצוננת, כנראה נדבקתי מאחד הנכדים שלי, היינו במשך השבוע בטיול משפחתי ולרוב היינו במקומות ממוזגים - אגב, אתם יודעים למה חולים מהמזגן? בגלל שני דברים עיקריים  - הראשון הוא שבדרך כלל כל החלונות הסגורים כשהמזגן פועל ואז אין אוורור וכל החיידקים נשארים בחדר, ממש מבשלה למחלות, קצת כמו במטוס. הסיבה השנייה היא האוויר שהמזגן זורק לחדר שאינו איכותי - גם בגלל שהוא ממחזר את עצמו בחדר, וגם בגלל שהוא עובר את כל הפילטרים של המזגן ולא בטוח שכולם מנקים ומחליפים את הפילטרים בזמן. בקיצור, כל הדברים האלה ביחד יוצרים ממש מבשלה של חיידקים שגורמת למחלות.

אתם המחליטים

אפרורופו מחלות - כנראה שכל הילדים בארץ יחויבו לעבור חיסון של פוליו. למי שלא יודע מדובר בחיסון שנותנים דרך הפה, 2-3 טיפות על הלשון וזהו. זו לא זריקה, זה לא פולשני ולא כואב. קיבלתי הרבה שאלות בנושא הזה, אז אענה עליהן באופן כללי: הורים יקרים שלי, יש דברים בחיים שלא שואלים את הילד! אנחנו המבוגרים, אתם ההורים, לכם יש את הניסיון ולכם יש את הידע ולכן, אם החלטתם שהילד יחוסן כי זה חשוב ונכון ואתם מקשיבים להמלצות משרד הבריאות - אז הילד יחוסן - נקודה. הוא יחוסן גם אם לא בא לו וגם אם הוא פוחד וגם אם הוא מתנגד. לפעמים הילדים פוחדים, אבל פחד הוא לרוב משהו נרכש. תסתכלו על תינוקות - הם לא פוחדים כי אין להם ניסיון, עוד אין להם ידע. כדי לפחד ממשהו אתה צריך לדעת שאתה אמור לפחד מזה. ילדים בפעם הראשונה שהם מקבלים זריקה הם עוד לא יודעים מה המשמעות של זה, ואז 'אוי' כואב, ואחר כך יכולה להיות לנו סצנה בכל פעם שניקח אותם לקבל זריקה.

 לכן חשוב שתדעו - אתם המסר! אתם המתווך בינם לבין המציאות, איך הם יתמודדו עם המציאות אחר כך. לכן אם תהיו שקטים ונחושים בזמן שתיקחו אותם לחיסון, תסבירו להם שצריך, תגידו 'אני שומרת עליך' אז אולי הם יבואו ברצון וזה יהיה נהדר. אבל אם הם לא יבואו ברצון, קחו אותם למרות רצונם כי זה מה שצריך לקרות, מכיוון שאתם לא רוצים שהם חס וחלילה ייחלו בפוליו. קחו אותם לטיפת חלב שישימו להם שם את הטיפות בתוך הפה - ואז אחר כך חבקו את הילד (אבל אל תנשקו  אותם בפה, כי עדיין יש שם את החיסון ואתם יודעים שחיסון זו המחלה עצמה באופן מוחלש), אז לחבק אותם, להכיל אותם ולומר: 'היית עצוב, נכון, לא רצית אבל הנה זה נגמר', וללכת משם ודי.

אני זוכרת את החיסונים שקיבלתי בתור ילדה, אז היו עושים  את זה בבית הספר - היינו עומדים כולנו בתור בהכנעה, כי ידענו שזו חובה. ולמה חובה? כי כך החליטו המומחים, המבוגרים, ההורים ששומעים את ההמלצות של אנשי המקצוע.

צ'יק צ'ק וגמרנו
אז לפני שלוקחים את הילד לחיסון, יש להסביר לו באופן קצר וענייני מה עומד להיות, לא לנסות לשכנע אותו או להרגיע אותו ולומר: 'נקנה לך מתנה', 'זה לא כואב' - כל הדברים האלה רק מפחידים את הילד, נותנים לו הרגשה שמשהו מפחיד עומד לקרות, כי עובדה שצריך לפצות אותו על זה. יש לקחת את הילד לחיסון גם אם הוא לא רוצה, ואם הוא מסרב ולא מתמסר אז אפילו לעשות את זה קצת בכוח, אבל לגמור עם זה מהר וללכת, לא לעשות מזה עניין, כי אין ברירה, אני מאמינה שאתם, בדיוק כמוני, לא רוצים שלילדים יהיה פוליו.

09/08/2013
הישארו מעודכנים