השר אורי אורבך: "מירוצי סוסים זה ספורט דוחה, שילוב של התעללות בבע"ח והימורים"

המועצה להסדר ההימורים בספורט פתחה ליין של הימורים על מירוצי סוסים המתקיימים בחו"ל - השר אורי אורבך מתנגד בתוקף: "זה יותר דומה לקרקס מאשר לספורט" - האזינו


אפרת קורמן

כשהייתי קטנה הייתה תלויה בחדרי תמונה של שני סוסים יפים ואצילים שדהרו להם בחופשיות אל עבר האופק. כילדה לא ידעתי על קיומם של מרוצי סוסים והאמת שגם היום אחרי שנים אני מעדיפה שלא לדעת. ישראלים תמיד מחפשים להרוויח כסף קל אז אחרי הלוטו והטוטו נפתח כעת ליין הימורי סוסים ומסתבר שכל האמצעים, כולל בעלי חיים, מקדשים את המטרה הלא היא כסף. חבל שאת קולם של הסוסים אי אפשר לשמוע כי לצערנו אין סוסים שמדברים עברית.

המועצה להסדר ההימורים בספורט פתחה ליין של הימורי סוסים בישראל כאשר המרוצים עצמם לא מתקיימים בארץ. השר אורי אורבך הסביר לגיא זהר למה המרוצים האלה הם ספורט דוחה בעיניו: "ההתנגדות הבסיסית שלי היא להרחבת תחום ההימורים בישראל באופן כללי אבל כשזה מדרדר ומגיע להתאכזרות בבעלי חיים זה כפל קנס- גם הימורים וגם צער בעלי חיים". בבריטניה הימורים מסוג זה הם חלק מהתרבות אותה מגנה אורבך ולדבריו כדי לגרום לסוס לנצח במרוץ לא סומכים רק על מהירותו: "כדי שינצח מענים אותו ומזריקים לו חומרים. יש סוסים שמשתמשים בהם כטיפול לילדים פגועים או כסוסי משטרה ואלו הם צרכים אמיתיים". בנוסף אמר כי קיימים נתונים בארה"ב המוכיחים כי מספר רב של סוסים מתים על המסלולים ועצם הרתימה של סוסים לצורך הימורים ובידור של בני אדם זה דבר שיש למחות עליו.

גיא זהר ציין כי במועצה להסדרי הימורים בספורט סירבו לעלות לשידור והסתפקו בתגובה כתובה: "הפרסומות המשודרות אינן מעודדות לקיים מרוצי סוסים אלא מטרתן לעודד השתתפות במרוצים המתקיימים אך ורק בחו"ל. חשוב לזכור כי מרוצים אלה הם מסורת רבת שנים ומתקיימים בעשרות מדינות בעולם. קיומם אינו מותנה בהימורים בישראל וההכנסות מהימורים אלה יאפשרו לטוטו להגדיל משמעותית את השקעתו בספורט הישראלי". אורבך הגיב על הדברים וטען כי העולם נלחם בזנות והימורים למרות שגם הם חלק מתרבות של מאות שנים ואפילו בקרקסים המערביים כבר לא משתמשים בבעלי חיים כדי לבדר קהל כי הבינו שפיל לא באמת צריך לעמוד על שתי רגליים ונמר לא צריך לקפוץ לתוך חישוק של אש. על מרוצי הסוסים אמר:" זה יותר דומה לקרקס מאשר לספורט ואם נוסיף את עניין ההימורים נבין עד כמה זה מיותר".

גיא זהר העלה בפני אורבך את הטענה כי הלוטו ומפעל הפיס תורמים רבות לאוכלוסיה המבוגרת ובתור השר לאזרחים ותיקים הוא דווקא לא מתנגד לתרומות האלה. אורבך ענה שהוא מתנגד באופן כללי להרחבת תחום ההגרלות וההימורים אבל יש גבול: "האלמנט הנוסף של הרחבת ההימורים לתחום שיש בו בעלי חיים זהו הקש ששבר את גב הסוס". לדבריו יש הרבה דברים לא הגונים ולא ראויים שעושים בשביל כסף וקורא לגנותם: "אני שר בממשלה ואני מתנגד לקבל את הכסף הזה לתועלת הקשישים. גם קרבות תרנגולים והשלכת גמדים הן תרבות של מאות שנים בדרום ארה"ב וישנה עוד שורה של דוגמאות, אז מה? תרבות ההימורים עצמה היא מה שמכעיסה אותי  ולא יודעים להגיד לה "לא" כי היא באה מהמערב וזה מה שמקובל".

03/11/2013

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


Paris