103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

יאיר לפיד על הרווחים הכלואים: "עכשיו נוכל לסייע יותר למעמד הביניים"

שר האוצר יאיר לפיד משוחח עם משעל על 4.3 מיליארד השקלים שהתווספו אמש (ב') לקופת המדינה מרווחים כלואים של החברות הגדולות. בהמשך הוא מביע את דעתו גם על המשא ומתן עם איראן


אפרת קורמן

יאיר לפיד הבטיח שידאג בראש ובראשונה למעמד הביניים ולאחר שזכה בבחירות והפך ממנחה טלוויזיה "ההוא עם הג'ל" לשר האוצר כולם היו בטוחים שסוף סוף 'יש עתיד' למדינת ישראל. אבל הגזירות הכלכליות הכבדות של השר הטרי לא אחרו לבוא, האכזבה הייתה קשה, העם חש מרומה ואין דבר שישראלי שונא יותר מלגלות ש''עבדו עליו''. לפיד ספג ריקושטים, האשמות, עלבונות והמון אצבעות מאשימות המופנות ישירות אליו. אמש (ב') הודיעה חברת 'טבע' על שחרור חלק ניכר מהרווחים הכלואים שברשותה, לאחר מספר שעות הודיעה גם חברת 'צ'ק פוינט' על מהלך זהה ובסך הכול קופת המדינה תפחה בסכום של 4.3 מיליארד שקלים. לפיד כנראה יכול לנשום לרווחה ולהגיד בגאווה -"אמרתי לכם".

לפיד סיפר בגאווה לניסים משעל על ההישג האדיר: "זה מה שהבטחתי. אני אמרתי: אתם תראו שאנחנו נהיה הראשונים שיביאו כסף לא רק ממעמד הביניים אלא גם מחברות הענק, הטייקונים וכל אלה שעד היום לא שילמו". לפיד מספר כי המהלך היה מותח במיוחד וכי הייתה להם החלטה טקטית למשוך את העניין כלומר להמשיך במשא ומתן עד לרגע האחרון ובחצות הלילה פקעה ההנחיה. ניסים משעל טען כי המסר שהמגזר העסקי קיבל הוא שאם יש בידו תירוץ כלשהו אז הוא יכול לא לשלם מיסים, מותר לו להתווכח, לאיים ללכת לבית משפט ורק בסוף להגיע לפשרה. לפיד שלל את הטענה ולדעתו ההיפך הוא הנכון והחוק לעידוד השקעות הון הוא "חוק הרווחים הכלואים" במתכונתו הישנה היה רע מאוד: "אם הייתי בתקופה ההיא שר האוצר לא היה חוק כזה אבל במסגרת העובדה שהחוק כאמור היה גרוע תיקנו את המצב, הוא אינו קיים יותר, לחצנו איימנו וגרמנו לחברות להבין שאין מה לעשות והן יצטרכו לשלם את המיסים שהן חייבות. טבע וצ'ק פוינט הן לא האויב שלנו אלא המעסיקים הגדולים ביותר במשק הישראלי ויש עשרות אלפי משפחות שמשכורתן מגיעה מהחברות האלה". לדבריו הרצון הוא שהחברות האלה לא יברחו מישראל.

כשהחל את תפקידו כשר האוצר אחד הדברים הראשונים שגילה הוא שחברת אינטל רצתה להקים מפעל בישראל אבל במקום זה הם הקימו אותו באירלנד כי שם נתנו להם הטבות מס יותר גדולות. ''הצעקנים הגדולים'' היו מאושרים שלא נתנו להם הטבות מס אבל בפועל הפסידו אלפי ישראלים מקומות עבודה בשכר מצוין: "עכשיו יש איזה אירי שמשתכר היטב כי פה רצו לרדוף את החברות הגדולות וצריך להבין שהן לא האויב אלא הכלכלה הישראלית. אנחנו צריכים לעבוד איתם ולגבות מהם את כל המיסים שמגיעים לנו". ניסים משעל תהה איך בפועל האזרחים ייהנו מהמיליארדים שנכנסו לקופת המדינה. לפיד ענה שהכסף ישמש למטרות הנכונות ביותר כמו בריאות, רווחה וחינוך, דברים שעד היום מעמד הביניים היה מממן: "נשבעתי לעצמי ולאחרים שאנחנו נשנה את חוקי המשחק. זה כסף שלא צריך לקחת ממעמד הביניים וכעת נוכל סוף סוף להקל על חייהם של מעמד הביניים והאוכלוסיות החלשות".

ניסים משעל העלה את נושא העימות החזיתי של ראש הממשלה  נתניהו עם הממשל האמריקני ותהה אם ישראל עושה צעד חכם כשהיא נכנסת לעימות עם ידידתה שהיא גם המעצמה הגדולה ביותר. לפיד השיב כי האמריקאים בהחלט טועים, ההסכם המתגבש עם האיראנים לא טוב ואסור שיחתם במתכונתו הנוכחית. טענתו של ג'ון קרי היא שישראל לא מכירה את ההסכם ורק אחרי שיפורסמו פרטיו תוכל להגיב: "זו טענה בעייתית הרי מה הם רוצים? שרק אחרי שיחתם הסכם סופי נוכל להגיד את מה שיש לנו להגיד? אנחנו צריכים לדבר עכשיו ולהגיד באופן חד וברור שאי אפשר לעשות הסכמים עם אנשים שמשקרים כאסטרטגיה והאיראנים משקרים כאסטרטגיה". עוד אמר כי ההסכם לא טוב כל עוד הצנטריפוגות פועלות ואפשר להיות עם תכנית גרעין אזרחית גם בלי צנטריפוגות: "זו הונאה ואנחנו צריכים לצעוק שזו הונאה גם אם לא כיף גדול להיות הפרצוף החמוץ היחיד בקהל".

על האמריקאים אמר כי הם בהחלט לא טיפשים אבל קיימים חילוקי דעות בין ישראל לארה"ב בנושא הזה כך שהחברות הטובה לא בהכרח מחייבת לומר "כן" על כל דבר: "לא צריך לגלוש לפסים אישיים ויש לדאוג שהעניין לא יוביל לקרע אבל לא צריך לשתוק כשאיראן מובילה את העולם בכחש כדי להקל לעצמה בסנקציות. הפתרון הדיפלומטי תמיד עדיף על מלחמה אבל זה צריך להיות הפתרון הנכון". לדבריו ישראל מנסה להרגיע את הרוחות, מותר לה להתווכח עם ידידתה הטובה ולא צריך שהנושא יזלוג לתהליך השלום עם הפלסטינאים. יש ויכוח עמוק על מהי הדרך הנכונה ביותר להתנהלות מול האיראנים ולישראל יש לא מעט ידע והמון ניסיון בתחום הזה  אז ראוי שייקחו זאת בחשבון.

ניסים משעל העלה נושא נוסף והוא הקרב על תפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כאשר נתניהו רוצה את צחי הנגבי אך לפיד מתעקש למנות את עופר שלח והוא השיב כי הוא מקווה שיצליח לשכנע את ראש הממשלה: "עופר הוא אדם ראוי, נפצע קשה במלחמת לבנון, הקדיש את כל חייו ללימוד מערכת הביטחון והוא איש בכיר מאוד בוועדת חוץ ובטחון בחודשים האחרונים. גם בפוליטיקה ישראלית יש דבר כזה שלפעמים בוחרים את האיש הכי מתאים לתפקיד הכי מתאים, במקרה שלי זה לא הצליח אבל אולי עם עופר זה כן ילך".

12/11/2013
הישארו מעודכנים