103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

מוטי קירשנבאום נפרד מחברו ספי ריבלין ז"ל: "הוא היה כישרון קומי אדיר!"

קירשנבאום מספר על העבודה המשותפת עם הקומיקאי האהוב שנפטר אמש (ג') בגיל 66 - "הוא היה שחקן יוצא מגדר הרגיל"


אפרת קורמן

"הבית של פיסטוק הוא בית מוזר, 
הולכים קצת ימינה עוברים את ההר, 
מעבר לשביל על יד הענן, 
יש בית מוזר ומצחיק וקטן" 

שנים חיפשתי את הבית של פיסטוק, מאחורי המכולת, בדרך לבית הספר ומאחורי מגרש המשחקים. עם הזמן הבנתי שהחדר שלי נהיה מוזר ומצחיק, אוגרים בכלוב, ספרים מפוזרים, בובות מחייכות שישבו בכל פינה ובעצם כל מה שאימא שלי כינתה "בלאגן" היה בעצם 'הבית של פיסטוק' הפרטי שלי. כולנו גדלנו על התכניות, המערכונים, הפרסומות וסדרות הטלוויזיה בהן השתתף ספי ריבלין, השחקן והקומיקאי האדיר שנפטר אמש (ג') והוא רק בן 66. האיש הכי מצחיק במדינה הצטרף אתמול לשורת אמנים מדהימים שהלכו מאתנו בזמן האחרון והותירו אחריהם חלל גדול שאף אחד לא יוכל למלא.

ספי ריבלין השתתף בתכניות הטובות ביותר שהיו במדינה כמו "ניקוי ראש", "רגע עם דודלי", ואפילו "הופה היי". בתכנית "זהו זה" הגיש פינות חידה קבועות, היה אחד ממגישי התכנית "מוצ"ש" בה גילם את דמות יוסף המיתולוגית, ב"ציפי בלי הפסקה" שיחק את אדריאן- המוכר של הקיוסק ובתכנית שזכתה להצלחה הרבה "איצ'ה" כיכב בתפקיד הראשי. רשימת התפקידים שעשה ריבלין במהלך הקריירה שלו ארוכה ומגוונת אך אין ספק כי בכולם הצליח להצחיק אפילו אם לא הוציא מילה מפיו.

מוטי קירשנבאום סיפר לניסים משעל כי ספי הגיע היישר מתיאטרון החאן לעונה השנייה של 'ניקוי ראש'- תכנית ש"הצליפה" ללא רחם בשלטון שהיה אז תחת מפלגת העבודה. מבחינה פוליטית ל'ניקוי ראש' היה גב שמאלני ברור, ספי לעומת זאת היה ידוע בדעותיו הימניות אך הוכיח יכולת משחק יוצאת מגדר הרגיל: "החיבור שלו עם צוות התכנית היה נהדר. אמרתי לו שאם יש מערכונים ותפקידים שלא נוח לו לשחק אותם אז הוא לא חייב וכי הוא צריך להיות שלם עם מה שהוא עושה אבל לאורך כל העונה לא היה אפילו אייטם אחד שהוא לא הסכים לעשות. הוא השתתף באייטמים חריפים שמאלניים כי היה שחקן בנשמתו".

ניסים משעל ציין כי בדרך כלל אמנים בורחים מזיהוי פוליטי וספי דווקא לא התבייש בדעות שלו. קירשנבאום הסכים ואמר כי ספי מעולם לא הסתיר את הזיהוי הפוליטי שלו: "כשהיו הבחירות ב-1977 זו הייתה הברקה לקחת אותו להוביל את קמפיין הבחירות של הליכוד כי היו לו אחוזים לא מעטים בניצחון". עוד סיפר כי באותה תקופה חלק מהשמאל החרים את ספי ולא הזמינו אותו להופיע במקומות מסוימים כך שהוא שילם על זה מחיר אבל קיבל הכנסה טובה מהצד השני כך שהדברים התקזזו: "אני חושב ששחקן המחליט להזדהות פוליטית זה בהחלט מעשה ראוי. כשעושים מערכון בתכנית לא דורשים הזדהות פוליטית למרות שבראיונות לעיתונים לא הסתרנו מה העמדות והדעות שלנו. במקרה של ספי הייתה הזדהות פוליטית בוטה משום שהוא עבד למען הצלחתה של מפלגה בבחירות ובתקופה ההיא זה היה לגיטימי ומוצלח מאוד".

ניסים הזכיר כי מפלגת המערך הביאה את חבורת "הגשש החיוור" כקונטרה לספי וקירשנבאום אמר כי הם סבלו מאוד: "הבעיה ש"הסחורה" שהגששים היו צריכים למכור כבר הייתה מאוד רעועה בעוד שספי הביא את הדבר החדש, את השינוי ואת מה שחיים יבין כינה- מהפך". עוד סיפר כי הכיר את ספי אישית ומדובר באיש שהיה פשוט תענוג לעבוד איתו: "היה לו כשרון קומי נדיר עם יכולות אדירות של טיימינג, מימיקה, תנועות גוף, הגשת הטקסט ובניית סיפור. הוא היה בונה סיפורים כביכול מהחיים כי הרי הרוב היה מומצא והיינו מבקשים ממנו לספר את אותו הסיפור שוב ושוב כי גם בפעם העשירית צחקנו". לפני שבוע הלך אריק איינשטיין, לפניו דב לאוטמן שתרם הרבה לתרבות ועכשיו ספי- זו מכה קשה מאוד.

04/12/2013
הישארו מעודכנים