103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

שפטל על הרב עובדיה יוסף: "הוא היה שבוי בידי חבורה של אנשים ציניים שניצלו את שמו"

יורם שפטל מתייחס להדלפת הקלטות של הרב עובדיה יוסף ז"ל וטוען שאריה דרעי כלל לא התכוון להקים מפלגה משלו כי הוא פחד מהקללות של מרן - האזינו


 

השבוע לדעתי האירוע החשוב ביותר ללא צל צילו של ספק היה הפצתה של אותה קלטת לוהטת (ולוהטת זו לא מילה) שבה נחשפו דברים שאומנם יודעי דבר היו מודעים אליהם במידה כזו או אחרת אבל הציבור הרחב בוודאי ובוודאי שלא. ראשית, הקלטת חושפת באופן ברור שלמעשה הרב יוסף (באחרית ימיו לפחות) היה שבוי בידי חבורה צינית של אנשים שניצלו את שמו, ולמעשה באמצעות שמו, עשו ככל העולה על רוחם כביכול בשמו ועל פי רצונו של הרב יוסף בפועל בניגוד גמור למה שהוא רצה. כך למשל ברור לחלוטין מהקלטת שהרב יוסף לא רצה בשום פנים ואופן שאריה דרעי יחזור להנהגת ש"ס. נשאלת השאלה אם ככה מדוע בכל זאת החזיר הרב יוסף את דרעי להנהגת המפלגה. יש קלטת נוספת שלא פורסמה, ואני רוצה להקריא לכם מילה במילה ממה שמופיע בה, שמסביר היטב גם את סיבותיו של הרב להחזרת אריה דרעי לש"ס. בשנת 2008, תשס"ח, הרב יוסף היה כבר קרוב לגיל 90 וכפי שהוא העיד על עצמו הוא לא היה במיטבו וכוחו לא היה עימו ולכן הוא היה שבוי בידיי הכנופיה שסביבו.

הרב עובדיה יוסף ז 

ואלה הדברים שהרב יוסף אמר בהקלטה גלויה שנמצאת בידיו של אלי ישי (הוא מסרב לפרסם אותה אבל היא מופיעה באינטרנט): "אלי ידידי, אהוב נפשי", כך הרב יוסף, "אתה יודע שעשיתי את ההדחה בגלל שכפו עליי עד שאומר רוצה אני. לא רוצה בזה, דעתי לא נוחה מכך, עושים לך עוול. בגיל שלי אין לי כוח להילחם, הפעיל עליי לחץ רב הרב בעדני וחכם שלום, אלי ידידי, אני יודע". וכאן הרב יוסף מתחיל לבכות: "אני אוהב אותך מאוד, אין נאמן וירא אלוהים כמוך, קשה לך איתו", ואיתו זה כמובן עם דרעי, "אתם לא יכולים להיות יחד בכפיפה אחת, אין אני והוא אמורים לדור". (הוא אומר שגם הוא לא יכול ולא סובל את הרב דרעי). "מי יודע מה ילד יום, אדם יודע מתי ימות? אם לא תצליח איתו אני מתיר לך לפתוח מפלגה חדשה ולהשתמש בשמי. מעשיך לשם שמיים, חזק ואמץ אל תירא ואל תחת, גם אם ימנעו ממך אל תירא, לך בכוחך זה והושעת את ישראל. אין רצוני שאריה ינהיג את התנועה, זה נכפה עליי, אני אוהב אותך אלי עימי במחיצתי. רבי אליהו לא יודע מה קורה למעלה, אולם משם אפעל שהוא, אריה, לא ינהיג את התנועה, מכאן אני לא יכול. די כמה אפשר, אני זקן בקושי כותב, אני חלש". ושוב הרב יוסף פורץ בבכי: "שלא יהיה בליבך עליי, עימו אנוכי בצרה", כלומר עם דרעי, "אתה ואני ביחד, יהי חלקי עימך רבי אליהו."

האמת על אריה דרעי

במשך שנה שלמה, לכל אורך תשס"ח, מקורביו ועושי דברו של אריה דרעי פרסמו שוב ושוב שהוא הולך להקים מפלגה חדשה, זאת משום שאריה דרעי ידע שהרב יוסף לא רוצה בשום פנים ואופן שהוא יחזור להנהגת ש"ס. אבל אלו היו רק קולות כדי שהרב יוסף יחזיר אותו להנהגה, ואת זה אני יודע אישית מפיו של אריה דרעי. אריה דרעי לא התכוון להקים מפלגה חדשה משום שאריה דרעי פחד, כך הוא אמר בלשון הכי מפורשת, שהרב יוסף יקלל אותו והוא פחד מאוד מהקללות של הרב יוסף. אבל הרב יוסף לא ידע עד כמה אריה דרעי פוחד מקללותיו ולכן חצרו, בניו ובני בליעל אחרים שכנעו אותו שאם הוא לא יחזיר את אריה דרעי להנהגת ש"ס אז אריה דרעי ילך ויעשה מפלגה חדשה, דבר שיפגע קשות לפחות במחצית מהכוח האלקטוראלי של ש"ס. זאת האמת. ושתי הקלטות, זו שפורסמה וזו שאת תוכנה כרגע אני קראתי, הן משקפות את האמת, את מה שבאמת הרב יוסף חשב, מה הוא חשב על אריה דרעי מצד אחד, אותו הוא ראה כלא מתאים להנהיג, ומה הוא חשב על אלי ישי שבאמת במשך 13 שנים הצליח יפה מאוד להחזיק את ש"ס כל העת מעל 10 מושבים בכנסת, הישג יוצא מגדר הרגיל.

אריה דרעי 

הקלטת שפורסמה בתחילת השבוע חשפה עוד פן מכוער ודוחה של אריה דרעי. אריה דרעי, מסתבר מהקלטת, הוא אולי ראש וראשון מפושעי אוסלו, איש דמים. 1,700 ישראלים נרצחו בגלל פשע אוסלו שהוא הפשע החמור ביותר שבוצע כלפי העם היהודי מאז השואה. אריה דרעי הוא אדריכל של פשע אוסלו משום שהוא ולא אחר גרם לכך שיצחק רבין יכול היה להרכיב ממשלה. דרעי נתן את הכיסוי "המוסרי" לפשע הזה בכך שש"ס לא הצביעה נגדו, והיא לא הצביעה נגדו כפי שעולה מין הקלטת משום שאריה דרעי רימה את הרב יוסף.

נקודה למחשבה

יש עוד היבט מאוד חשוב שנחשף בקלטת הזאת והוא שלרבנים, ויהיו הם גדולים ככל שיהיו ויהיו הם חכמים ובקיאים בתורה ככל שיהיו, אין שום יתרון יחסי לגבי אף אחד ברגע שהם יוצאים מגדר ההלכה. אנחנו רואים באיזה קלות היה משטה אריה דרעי ברב יוסף, וכיצד הוא היה מוליך אותו בכחש. זה לא קרה כשהרב יוסף היה בן 86 ויותר אלא כשהרב יוסף היה בן 70 וגם פחות מכך, גם אז עדיין אריה דרעי היה מוליך אותו בכחש בנקל והיה מסובב אותו על אצבעו הקטנה כפי שהוא רצה, הן בענייני פנים, הן בענייני חוץ, הן בענייני ביטחון, והן בענייני פוליטיקה, בכל דבר ועניין היה מסובב אותו בכחש ובלי מאמץ רב. הרי למעשה לא מתייחסים לרב יוסף אלא עם תארים של גאון וגדול הדור ואני לא יודע מה, הוא אולי גדול הדור בתורה, קטונתי כדי לתת ציונים לרבנים בענייני הלכה, אבל הקלטת מוכיחה שלרב, ולשום רב, אין יתרון יחסי על אף אדם ברגע שהעניינים שהוא צריך להחליט בהם, ברגע שהדברים שהוא עושה אותם יוצאים מגדרה של הלכה. וטוב שנזכור זאת היטב ותמיד.

01/01/2015
הישארו מעודכנים