103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"לנתניהו תפקיד לא מבוטל בהחלטת האו"ם"

ח"כ סמוטריץ' על נאום קרי ורעיון המדינה הפלסטינית


ח"כ סמוטריץ' מ"הבית היהודי" הגיב לנאום קרי בראיון לבן כספית ואריה אלדד: "משעמם וצפוי מראש, כמו השמאל שמסתכל על העולם בצבעי שחור ולבן. רעיון המדינה הפלסטינית מת. יש פתרונות אחרים". על נתניהו: יש לו תפקיד לא מבוטל בהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם.כשראש הממשלה של הימין מדבר במשך שנים על מדינה פלסטינית, העולם אומר לו לעשות את זה

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי האשים אמש (רביעי) בנאומו את ההתנחלויות בהיותן מכשול לשלום, ואף ציטט דברים שכתב חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' ממפלגת "הבית היהודי" לאחר אישור חוק ההסדרה בכנסת. ח"כ סמוטריץ' הגיב על נאום קרי בשיחה עם בן כספית ואריה אלדד ב-103FM: "הנאום הזה היה פתטי, מרובע, משעמם וצפוי מראש. העמדה האמריקנית, כמו העמדה של השמאל הקלאסי, מוכרת. הם מסתכלים על העולם בצבעי שחור ולבן. או מדינה פלסטינית או מדינה דו-לאומית, ואם מדינה דו-לאומית אז או שהיא יהודית או שהיא דמוקרטית. אין טיפת חשיבה יצירתית ושום התכתבות עם המציאות והבנה שהיהודים לעולם לא יוותרו על ירושלים והערבים לעולם לא יוותרו על זכות השיבה. לכן הפנטזיה והאשליה הזו של מדינה פלסטינית היא פיקציה שמעולם לא הייתה ריאלית. מי שרוצה למצוא פתרונות כדי שאפשר יהיה לחיות כאן בדו-קיום ובשלום, צריך לחפש אותם במקומות אחרים ויש שלל אפשרויות".

"אני לא אומר שג'ון קרי לא אוהב את מדינת ישראל, אבל הוא שבוי בקונספציה שחלקים בציבור הישראלי שבויים בה, שהפיתרון לקונפליקט היהודי-ערבי עובר דרך חלוקת הארץ", הוסיף סמוטריץ'. "הנקודה היא לא ההתנחלויות, אלא השאלה האם תהיה כאן מדינה פלסטינית, או לא. מי שחושב שצריכה לקום מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון לא רוצה את ההתיישבות הישראלית שם. אנחנו, שבמשך ארבעה עשורים דוחפים להפוך את ההתיישבות למשהו בלתי הפיך, עושים את זה כדי להבהיר שלא תקום מדינה פלסטינית. אני שמח שרעיון שתי המדינות מת. מבחינתי הוא מעולם לא היה חי. יש כאלה שניסו לעשות לו הנשמה מלאכותית, בכאילו, להחזיק אותו כמו איזו בובה על חוטים. אנחנו מתפללים הרבה זמן שכולם יפקחו את העיניים ויבינו שהפיתרון הזה מת, ואני שמח שזה הולך וקורם עור וגידים לעינינו".

אלדד תהה מדוע קרי בחר להתמקד דווקא בישראל בנאום הפרידה שלו. ח"כ סמוטריץ' השיב: "לפי המסורת היהודית ארץ ישראל היא מרכז העולם. העם היהודי הוא מרכז העולם. לעולם יש שלל נושאים שהוא יכול ואמור וצריך לפי השכל הישר לעסוק בהם, אבל בסופו של דבר זכוכית המגדלת מופנית אלינו, ולא סתם. זה רק מלמד על התפקיד הגדול והשליחות הגדולה שיש לנו בעולם. אני ממש לא מופתע שאנחנו עומדים במרכז. אנחנו מקווים מאוד שטראמפ ישנה את המדיניות של ארצות הברית. ככל שיעשה זאת אני חושב שיש לזה פוטנציאל גדול לשינוי במדיניות של מדינות רבות אחרות, בדגש על אירופה. לארה"ב יש תפקיד של שחקן מרכזי גם שם, ולעמדות של טראמפ ולאומץ שלנו כאן להציב גם חלופות אחרות על השולחן, תהיה השפעה גם על העמדה האירופאית".

כספית טען שהעולם אמר לישראל את דעתו על ההתנחלויות בהחלטה שקיבלה מועצת הביטחון של האו"ם ביום שישי האחרון. ח"כ סמוטריץ' הגיב: "אני לא מופתע מההחלטה ואני גם חושב שלראש הממשלה שלנו יש בה תפקיד לא מבוטל. כאשר ראש הממשלה שלנו, של הימין, מדבר במשך הרבה מאוד שנים על מדינה פלסטינית, ובעצם מסכים שהפיתרון לקונפליקט עובר דרך חלוקת הארץ, אז העולם אומר לו תעשה את זה, וקשה לבוא אליו בטענות. הרי אם גם אתה מודה שזה הדבר הצודק המוסרי והנכון, אז תפסיק לחפש תירוצים למה לא עכשיו ופשוט תעשה את זה. יש לך בעיות ביטחון? נפתור לך אותן. ברגע שהעמדה הישראלית תשתנה, ואנחנו נגיד שלא תקום מדינה פלסטינית, כי זה לא פיתרון טוב ולא אפשרי, כי זו התאבדות למדינת ישראל, ונציב על השולחן פתרונות אחרים, שמבוססים על איחוד ארץ ישראל ויאפשרו לנו להישאר גם מדינה יהודית וגם מדינה דמוקרטית, ואפשר למצוא בהם פיתרון לערביי הארץ, אז בתהליך מדורג העולם יאמץ את זה".

29/12/2016
הישארו מעודכנים

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)