103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"המדיניות שהופעלה עד היום נכשלה"

השר גלעד ארדן מסביר מה עומד מאחורי התמיכה שלו באי-הפללת צרכני קנאביס


השר לביטחון פנים ארדן הודה בראיון לכספית ובר-און שהמשטרה כשלה באכיפת נושא הסמים ואמר: השימוש בקנאביס רע מאוד אבל רק חמור לא משנה את דעתו. על דיוני הקבינט ב"צוק איתן": "אני מה זה לא זוכר מה היה שם". על הקפיצה למסקנות בפרשת אום אלחיראן וטרור ההצתות: "ב'תג-מחיר' מיד האשמתם את המתנחלים". על הטרדת חוקרי ראש הממשלה: המפכ"ל ממדר אותי. רוני בר-און: "לך תעשן גראס"

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הודיע היום (חמישי) על שינוי במדיניות האכיפה הפלילית בתחום השימוש בסם הקנאביס (מריחואנה), והחלפתה בהטלת קנסות. בראיון לבן כספית ורוני בר-און הסביר ארדן: "נכון שעמדתי בעבר הייתה התנגדות נחרצת לכל שינוי. הייתי אז יו"ר אגודת 'אל-סם' ופגשתי אישית בני נוער שהתמכרו לסמים, לקנאביס וראיתי את הנזקים שבשימוש בזה. גם היום אני לא חושב אחרת. הבהרתי היום שכל המחקרים מראים ששימוש קבוע ומתמשך בקנאביס הוא רע מאוד ויש לו נזקים גדולים. אנשים מזיקים לעצמם בשימוש בסמים. עיקר הנזק לאחרים הוא בהשפעה על קטינים וכמובן נהיגה תחת השפעה. בשני העניינים האלה המדיניות מאוד ממוקדת, גם בהפניה לטיפול ובאכיפה יותר משמעותית".

השר הבהיר: "המדיניות כולה מותנית בכך שהמשטרה תקבל סמכות לבצע דגימות רוק, בדומה לנשיפון של האלכוהול, שאנשים יידעו שאם הם עולים על ההגה תחת השפעת סמים, יש סיכוי גבוה שהמשטרה תצליח לתפוס אותם. אי אפשר להתכחש לכך שהמדיניות שהופעלה עד היום נכשלה. מספר המשתמשים גדל, הלגיטימציה שהסם הזה מקבל הלכה וגברה, והרבה מאוד מדינות בחנו את המדיניות ועשו איזשהו מעבר מהתמקדות באכיפה פלילית ותיוג אנשים, שחלק נכבד מהם אנשים נורמטיביים. זה פוגע אחר כך בצעירים מבחינת שירות צבאי וקבלה למקומות עבודה. את ההליך הזה אפשר לחסוך מהמשטרה ומבתי המשפט ואת הקנסות המנהליים שיחליפו את זה, לייעד להסברה, חינוך וטיפול בבני נוער וצעירים, שאפשר עדיין לגמול אותם משימוש קבוע. אני זוכר כמה היו חסרים לי תקציבים ב'אל-סם' או בעמותות האחרות שמטפלות. זה ההיגיון מאחורי הדברים, ורק חמור אינו משנה את דעתו".

בר-און טען ששימוש בסם קל הוא מבוא אוטומטי לשימוש בסמים קשים ושמשמעות המדיניות החדשה תהיה הרחבת שוק הסמים. "לרשום רישום פלילי ללא עונש יותר טוב מלתת קנס ולא להעניש", אמר בר-און. ארדן הגיב: "קנס הא עונש. המסלול החדש אומר שבפעם הרביעית שתיתפס כן ייפתח לך תיק פלילי ובפעם השלישית יהיה הסדר מותנה, שזה הליך חדשני שבו המשטרה, במקום לפתוח תיק פלילי, תפנה אותך לסדרת מפגשים בעמותה או התנדבות איפשהו, תהליכים אחרים". בר-און טען שמדובר בכניעה והרמת ידיים של רשויות החוק מול תופעת השימוש בסמים. השר הודה: "בסדרי העדיפויות והקצאת הכוחות ש משטרת ישראל, אל מול איומי טרור, פשעים כמו פריצות לבתים וכו', אנחנו מאזנים בין השיקולים של המשטרה בהקצאת משאבים".

כספית אמר שעל פי ציטוטים מישיבות הקבינט במהלך מבצע "צוק איתן" ארדן, לצד בנט, דרש גם הוא טיפול בנושא המנהרות. השר השיב: "אני מה זה לא זוכר מה שהיה שם. אני מתקשה. אני חושב שהדיון הוא דיון חסר. בוא נמתין שיפורסם דו"ח המבקר". כספית שאל האם אכן מטרידים את קציני המשטרה שחוקרים את ראש הממשלה בפרשיות השונות, כמו שאמר המפכ"ל. ארדן ענה: "אני לא הצלחתי לקבל על זה פרטים. חשבתי שאני יכול להבין על מה מדובר, אבל המפכ"ל עמד על כך שגם בנושא הזה צריכה להיות הפרדה מוחלטת ביני לבין הדרג החוקר".

כספית שאל את ארדן מדוע הוא והמפכ"ל מיהרו לקבוע קביעות נחרצות בנוגע ל"טרור ההצתות" ובפרשת אום אלחיראן. ארדן השיב: "וכשהיו פעולות תג-מחיר, לפני שהיו חשודים, לא מיהרתם להעריך שמדובר במתנחלים? באום אלחיראן קיבלתי תוך זמן לא רב את התחקיר המשטרתי, כולל עדויות השוטרים. בית לא חוקי, יישוב לא חוקי, יוצא ממנו ג'יפ, צילומי המסוק המשטרתי מראים שהוא מאיץ, שובר ימינה את ההגה, דורס שוטרים ואחרי זה עוד פעם שובר ימינה להימלט". כספית העיר: אבל ירו בו לפני כן, כשהוא עוד נסע לאט. ארדן הסכים: "נכון, אבל התחקיר המשטרתי, שאני בהתחלה מסתמך עליו ועדיין חושב שהוא נכון, דיבר על כך שהם נקשו לו על החלון, ביקשו לעצור, הוא ממשיך לנסוע, יורים לגלגלים כדי לעצור אותו והוא מתחיל להאיץ. אני מזכיר ששבוע לפני כן היו טענות הפוכות על קבוצת חיילים מדוע היא לא ירתה על פיגוע דריסה, ולכן אני קודם כל נותן גיבוי לכוחות המשטרה, בעיקר כשאני יודע ששוטר נרצח שם. מח"ש כבר היו צריכים לסיים את החקירה הזו. הם לא סימנו לי כיוון. זה יגיע קודם לפרקליט המדינה שי ניצן".

26/01/2017
הישארו מעודכנים

השר לביטחון פנים גלעד ארדן
השר לביטחון פנים גלעד ארדן  |  (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)