103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

חוק ההסדרה

השר זאב אלקין: הכנסת לא יכולה לפעול כאילו בג"צ הוא הסמכות המחוקקת


השר זאב אלקין בראיון לכספית ואלדד: הכנסת לא תימנע מלחוקק את חוק ההסדרה כי אולי בג"צ יפסול אותו. על נתניהו: "לא זכור לי משטר קיסרי שבו הקיסר נחקר על ידי המשטרה". על משבר מקסיקו: "מכל הדברים שקורים היום במדינת ישראל זה הנושא האחרון"

חוק ההסדרה, שמטרתו למנוע פינוי בתי מתנחלים ביהודה ושומרון כפי שקרה בפרשת עמונה, צפוי לעלות להצבעה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית מחר (שלישי), זאת על אף שהיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט הודיע שלא יגן עליו בבג"צ. השר להגנת הסביבה זאב אלקין ממפלגת "הליכוד" התייחס לאפשרות שהחוק ייפסל על ידי בג"צ בראיון לבן כספית ואריה אלדד: "הכנסת לא יכולה לפעול מתוך תפיסה שבג"צ הוא הרשות המחוקקת העליונה והכנסת זו האינסטנציה הקודמת, כאילו שיש בפרלמנט הישראלי בית תחתון הכנסת ובית עליון בג"צ. הכנסת מחובתה לחוקק לפי מה שהיא רואה לנכון כשיש רוב פרלמנטארי. היא לא יכולה להגיד שהיא שואלת את עצמה מה בג"צ יגיד על חוק כזה או אחר. הכנסת גם לא יודעת לנבא את זה".

על היועץ המשפטי לממשלה אמר אלקין: "הוא אמר אל"ף, אבל היועץ המשפטי של הכנסת עוד לא אמר את דברו. לא שמעתי שהוא הגדיר את זה כחוק לא חוקתי בכל תהליך החקיקה, ולא אמר שהוא לא מוכן להגן על החוק בבג"צ. מי שבסוף מחייב את הכנסת זה היועץ המשפטי לכנסת ולא היועץ המשפטי לממשלה. הסיבה לחקיקה היא שיש אלפי משפחות ישראליות שמצאו את עצמן - על לא עוול בכפן וללא כוונת מכוון - בסיטואציה שבה הם התיישבו - במעורבות כזו או אחרת של המדינה - ביהודה ושומרון. ואז פתאום באה המדינה ואומרת להם, סליחה, טעינו, גרתם עשרים שנה בבית על קרקע פרטית, ועכשיו נזיז אתכם מבתיכם. לפעמים זה יישובים שלמים ולפעמים בתים בתוך יישובים. יש הרבה מאוד משפחות שזו הסיטואציה שלהן ומול זה חוק ההסדרה בא לתת פיתרון".

כספית הזכיר שראש הממשלה עצמו אמר שהחוק יגרור את המדינה לבית הדין הבינלאומי בהאג ואז הצביע בעדו. השר אלקין ענה: "לא זכור לי שראש הממשלה אמר את זה, בטח לא בניסוח הזה. ראש הממשלה תמך בחוק בכל שלביו והצביע בעדו. החוק נותן פיתרון אמיתי לאלפי משפחות ישראליות וחובת המדינה, ששלחה אותם לשם, וחובת הכנסת, לתת להם את הפיתרון הזה. אחר כך יבוא בג"צ וינסה לפסול את החוק? דעתי ידועה על מערכת היחסים בין הכנסת לבג"צ ועל כך שהוא פוסל חוקים בלי שזה עצמו נקבע בחוק מסודר כמו חוק יסוד החקיקה. אבל ככה עובד המשטר שלנו. שהכנסת תשבור את הראש. חובתה לחוקק לפי מה שהיא מאמינה לנכון".

אלדד שאל האם תגובת הכנסת לפסילת חוק ההסדרה בבג"צ תהיה הגבלת כוחו של בג"צ לבטל חוקים, או סיפוח השטח. "חוששני שלא", השיב השר אלקין, "אין בכנסת הזאת רוב להסדרת מערכת היחסים בין הכנסת לבג"צ בחוק יסוד החקיקה. אנחנו קרובים כבר לרוב. יש היום כמעט 61 ח"כים שמוכנים לתמוך בחוק כזה. לצערי, ברגע שמפלגת 'כולנו' עיגנה בהסכם הקואליציוני את אי הנכונות שלה לתמוך בחוקים כאלה, אז אין רוב בכנסת הזו, וזה לא יקרה. אבל התהליך ההיסטורי מקרב אותנו לרגע החשוב הזה, שבסוף יהיה רוב בכנסת, פעם אחת ולתמיד, להסדיר את הסוגיה הזאת".

כספית אמר שאז אפשר יהיה להכריז על ישראל כעל דיקטטורה עם משטר קיסרי. השר אלקין הגיב: "נו, באמת, בחייך, לדבר על מדינת ישראל כמשטר קיסרי. לא זכור לי משטר קיסרי שבו הקיסר נחקר על ידי המשטרה ושכל התקשורת באותו משטר קיסרי עסקה בלתקוף את הקיסר. תן לי ערוץ טלוויזיה שתומך היום בקיסר, כהגדרתך".

על המשבר הדיפלומטי מול מקסיקו אמר השר אלקין: "זה מה שהכי מעניין אתכם בערב כזה? אתם אומרים שכולם פותחים בזה מהדורות ואז אתם פותחים בזה תוכנית. ככה נוצר שאצל כולם זה בראש החדשות, מכל הדברים שקורים היום במדינת ישראל זה הנושא האחרון".

30/01/2017
הישארו מעודכנים

השר זאב אלקין
השר זאב אלקין  |  (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)