103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

מתיחות מול סוריה

ד"ר גיא בכור: "דאעש נמצא 4-5 ק"מ מארמונו של אסד וזה מלחיץ מאוד את הרוסים"


המזרחן אמר למשעל ורפאל: ישראל לא צריכה להתערב בסוריה. חיזבאללה ממילא בתוך סוריה אז להפצצות אין משמעות. צריך הבנות שקטות עם הרוסים. המורדים ודאעש נמצאים ק"מ מעטים מארמונו של אסד והוא בלחץ

המתיחות בין ישראל לסוריה וחיזבאללה עלתה מדרגה בימים האחרונים, עם תקרית יירוט טיל 'החץ' את הטיל הסורי שכוון לבקעה, בעקבות הפצצת מטוסי חיל האוויר את טילי הסקאד די, שיועדו לחיזבאללה, שמצידו חגג אמש (שני) על הפלת מזל"ט ישראלי באזור קונייטרה. כמו כן דווח על תקיפה נוספת של חיל האוויר בסוריה ועל חיסולו של איש מיליציות בגולן.

המזרחן ד"ר גיא בכור, ניתח את המצב בשיחה עם ניסים משעל ודרור רפאל: "המצב בסוריה רק הולך ומסתבך ואנחנו לא אמורים להתערב. אנחנו לא סונים ולא שיעים. אני רואה את ההתערבויות האלה האחרונות כדבר לא רצוי. הרי חיזבאללה כבר יושב בתוך סוריה והכל עובר אליהם. אז על מה אנחנו מדברים פה בכלל? זו מין מצגת כזאת של חיסול נשק שובר שוויון או לא שובר שוויון. עדיף לא להתערב ולהגיע להסכמים סודיים ושקטים עם הרוסים, ויש לנו יכולות לעשות את זה. לא צריך להתערב כי הם הרי עושים את העבודה בשבילנו. לא צריך להפריע לאויבים שלנו לתלות את עצמם. הם עושים את זה כל כך מוצלח, למה צריך להפריע להם? המעורבות שלנו מאפשרת להם להפנות את תשומת הלב אלינו. נמנענו מזה 6 שנים. למה להפריע עכשיו ולקלקל? אני באמת לא מבין".

על הראיון העיתונאי בו הזהיר נשיא סוריה בשאר אל-אסד את ישראל מתקיפות נוספות, אמר בכור: "להערכתי מה שבשאר אל-אסד אמר בראיון הזה, והוא באמת במצוקה, זה תעזבו אותי, והרוסים יסדרו את הדברים בשקט עם ישראל. כנראה שיש אי-הבנות, צריך לחדד את הדברים הללו, ואני מעריך שכך יקרה, בלי שנשמע על זה בתקשורת. כי יש לנו אפיקי הגעה מצוינים אל פוטין, כמו שיש לבשאר, לחיזבאללה ולאירן, והוא (פוטין) מושך בחוטים. אני מניח שהדברים יסתדרו".

משעל אמר שהפרשנים מדברים על צמצום מרחב התמרון הישראלי ביכולת הפעלת חיל האוויר. ד"ר בכור הגיב: "הם רואים את זה בפריזמה הקטנה שלנו, אבל לא את התמונה כולה, שהיא כמובן שונה. אסד והרוסים נמצאים בצרה גדולה. שש שנים של מלחמה, הם כבר בשנה השביעית, רוסיה מעורבת שם עד לצווארה, מאז ספטמבר 2015, ומיום ראשון מתקיימת מתקפה של המורדים הסונים בדמשק, חמישה קילומטרים מארמונו של בשאר. כלומר הלחץ הוא מאוד גדול. הרוסים אומרים, מה עשינו פה? החרבנו את סוריה, ועכשיו זה מגיע לדמשק? הבוקר הייתה מתקפת רקטות לעבר רובע בארזה של המורדים. מסתבר שהמורדים הסונים בנו שם עיר של מנהרות. כלומר, בחודשים האחרונים של השקט הם היו עסוקים בהכנת מערכה צבאית הרבה יותר גדולה, והם הפעם מזיזים כוחות לדמשק. הם נמצאים 2 ק"מ ממרכז דמשק. גם דאעש נמצא 4-5 ק"מ מארמונו של בשאר".

"כל הדברים הללו מלחיצים מאוד את הרוסים ואת משטרו העלאווי של בשאר, שהדבר האחרון שהוא צריך עכשיו זה להתעסק עם ישראל", הדגיש ד"ר בכור. "אבל זו דרך להפנות את תשומת הלב החוצה, כאילו העניינים חזרו למסלולם, אבל מה חזר? שום דבר לא נגמר, זה רק הולך ומסתבך. מאז שהחלה המעורבות הרוסית, בשאר הצליח להשתלט על 25% משטח סוריה. השמיכה שלו קצרה. הוא שלח כוחות לחלב בצפון ולדרעאה בדרום וכך הפקירו את דמשק. ביומיים האחרונים הם מבהילים כוחות חזרה מהאזורים המרוחקים, מהאגפים, ועכשיו הם מפקירים אותם. אז המורדים הסונים מחכים עכשיו באזור חומס וחלאב ותוקפים שם, כי הוא מזיז כוחות חזרה. אין לו מספיק כוחות. החגיגות של חיזבאללה זו תעמולה, כי חיזבאללה 'נטחן' שם. אותם העבירו לאזורים האלה כתגבורת, להיהרג כבשר תותחים. לכן המעורבות של הרוסים מסתבכת מאוד".

משעל שאל מי הם הארגונים שכרגע מרכיבים את המורדים, וד"ר בכור פירט: "המורדים היא קואליציה של ארגונים, בראשות ארגון ג'בהאת אל נוסרה. מבחינת ארה"ב ורוסיה זה ארגון טרור, אבל הם שינו עכשיו את שמם ל'ג'בהת פתח א-שאם'. מעבר לזה יש את אחרר א-שאם, שהיו שותפים לשיחות עם הרוסים בקזחסטן, אז פתאום הם חברו לג'יהאדיסטים ויש את 'צבא סוריה החופשית'".

"זאת נדנדה", ציין בכור. "עד לפני חודש זה היה לטובת השיעים, אז זה יחזור לטובת השיעים. זה הדבר הגרוע ביותר. שאין שום הכרעה. למה זה ממשיך להסתבך? עכשיו בשיחות באסטנה, בקזחסטן, הם אמרו לחיזבאללה לעזוב את סוריה. אבל חיזבאללה בחיים לא יכול לעזוב את סוריה, מפני שמאז 2013 הוא בנה עמדות בהרי קלמון סביב הגבול הלבוני כדי שהסונים לא יפרצו פנימה. ג'בהאת אל-נוסרה מאוד התחזקה, כי ארגונים אחרים הצטרפו לשיחות השלום, ומהאכזבה הנאמנים שלהם ערקו לג'בהאת אל-נוסרה. עכשיו אם חיזבאללה עוזב את סוריה וחוזר ללבנון, זה אומר שהסונים יפרצו ללבנון. כך שחיזבאללה לא למען אסד או אירן לא יכול לעזוב את סוריה, אלא למען עצמו. אז איזה סיכומים ועל מה מדובר פה בכלל? זה רק הולך ומסתבך. יש פה אינטרסים אמיתיים".

21/03/2017
הישארו מעודכנים

Photo by Issam Rimawi/Flash90