ניסים משעל

דבריו המקוממים של דובר הבית הלבן

ד"ר יעל שטרנהל: "אני לא חושבת שהוא אנטישמי, הוא הוכיח את עצמו מההתחלה כעילג"


ד"ר יעל שטרנהל, מרצה להיסטוריה אמריקנית באוניברסיטת תל אביב התראיינה בתכנית של משעל, רפאל ועובדיה על ההתבטאות של דובר הבית הלבן, שון ספייסר ועל החלטת טראמפ לתקוף בסוריה: "בשביל להיות אנטישמי או מכחיש שואה צריך ידע אידיאולוגי מגובה"

לאחר התבטאות דובר הבית הלבן על ההשווה בין היטלר לאסד, קמה קריאה להתפטרותו. לדבריו  היטלר לא השתמש בגז סארין על בני עמו, כמו אסד. לאחר שניסה להבהיר את דבריו ללא הצלחה הוא התנצל. ד"ר יעל שטרנהל, מרצה להיסטוריה אמריקנית באוניברסיטת תל אביב שוחחה עם רון קופמן וספי עובדיה על הנושא: "אני לא חושבת ששון ספייסר הוא אנטישמי. בשביל להיות אנטישמי או מכחיש שואה צריך ידע אידיאולוגי מגובה. ידע שאני לא בטוחה שלשון ספייסר יש. אני חושבת שהוא הוכיח את עצמו מהרגע שבו הוא נכנס לתפקיד שלו כעילג, הוא מבולבל. לא כמישהו שיכול לשאת במשרה המאוד קשה ועדינה הזו של דובר הבית הלבן".

על החלטתו של טראמפ לתקוף בסוריה: "המרחק בין טראמפ לבין הישג קונבנציונלי הוא כל כך גדול. קשה מאד להבין או להעריך מה המדיניות המסודרת והמחושבת שלו. נראה כי תוצאות תהליכי קבלת ההחלטות בארה"ב הם לא עניין של נשיא כזה או אחר אלא הם נבנים לתוך המערכת כפי שהתגבשה במלחמת העולם השנייה. טראמפ החליט שהוא לא יכול לשאת את מה שקורה בסוריה. גם בעידן אובמה היו רבים בתוך הממשל, בוודאי בתוך הפנטגון אבל גם בתוך הצוות האזרחי שלו בבית הלבן שרצו שארה"ב תגיב. זה לא מפתיע שכשהתחלף הקודקוד ונמצא קודקוד שקל יותר לשכנוע, זה קרה. חוות הדעת הזו הייתה קיימת גם בממשל אובמה. היו לטראמפ תומכים רבים גם בתוך ממשל אובמה. גם הילרי קלינטון תמכה בהתערבות בסוריה. אובמה עמד על דעתו שזה לא הדבר הנכון בשביל ארה"ב. שאין דרך להתערב בסוריה בצורה אפקטיבית. בניגוד לאובמה, טראמפ השתכנע מאותם חוות דעת. הוא יצא לדרך עם התקיפה הזו".      

   

עריכה: מיכל גור

12/04/2017
הישארו מעודכנים