103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"משרד המשפטים לא נתן לעשות את זה יותר מוקדם"

השר חיים כץ מתייחס לעיכוב בהטלת עיצומים על קבלנים שאינם מקפידים על בטיחות באתרים


ענת דוידוב שוחחה בתוכניתה 'איפה הכסף' עם השר חיים כץ:  "אני מקווה שנכים יקבלו את מה שמגיע להם"

מכת תאונות העבודה של פועלי בניין אינה חולפת. שר העבודה והרווחה, חיים כץ, שוחח עם ענת דוידוב וסיפר על כיצד מתכוון להתמודד עם התופעה: "כשנכנסתי למשרד העבודה קראתי לצוות המנהל של כל נושא הבטיחות ושאלתי אילו סנקציות יש לכל מפקח עבודה על פרויקטים שלא עומדים בהנחיות. לצערי עד כה המפקח נותן דו"ח, בסוף פונים לבית המשפט, תהליך שלוקח 7 שנים שבסופו נגמר בקנס כספי קטן בלבד. חיפשתי את פתרון ההרתעה וקראתי לעיצומים שיכנסו לתוקפם בינואר 2018. משרד המשפטים לא אפשר לי לעשות זאת קודם לכן. האנשים החזקים ביותר במשק הם היועצים המשפטיים. למרות כל המאמצים לקדם את הנושא, הוא ייכנס לתוקף בינואר 2018 בלבד. עד אז אין לי כלי הרתעה אבל ינואר 2018 יגיע וגם ממשלת הימין לא תוכל לעצור את השעון. קראתי לבדיקה של כל הגורמים כדי שהכל יצטרך לעבוד כראוי. במידה ורחפן יתעד עשרה מפגעים בבניין,  היזם ייקנס ושמו יפורסם בתקשורת. זה ישפיע על יזמי הבניין שבאותו רגע ייאבד בניין שלם ואת שמם הטוב. יזם שיצטרך לשלם חצי מיליון שקלים קנס כתוצאה של כשל בטיחות בעצם ייאבד רווח של דירה שלמה".

על מחסור מעונות יום סיפר: "קיבלתי את עניין מעונות היום לפני שנה. הגעתי להסכמה עם משרד האוצר, שכל מה שלא הושג עד 2014 יימחק. בתמורה קיבלתי 108 מעונות שהם 350 מיליון שקלים לבנייה בשנת 2017 ועוד 108 מעונות ל-2018 , יצאתי במבצע אכיפה, ברור וחיפוש של כל המעונות שנבנים. נכון להיום נבנו 70 מעונות חדשים. 108 ההקצאות של 2018 יצאו לדרך.  פתחנו 17 אלף מקומות לתינוקות החדשים. זה יוריד את יוקר המחיה". על שכר המטפלות סיפר: "כשקיבלתי את האחריות על המעונות, שר האוצר אפשר לי לעסוק בנושא ולבצע משא ומתן. העלנו את שכר המטפלות ל-5400 שקלים, טיפלנו בנושא ההפרשות הפנסיוניות, היטבנו את תנאי העבודה, אין יותר פיצול בשעות העבודה של המטפלות וכעת עלינו לשפר את התקנים. לא יכולה להיות מטפלת אחת על כל שישה ילדים. יש לנו עוד הרבה עבודה בנושא".

כשנשאל האם שיפר את רמת הלימודים עבור בבתי הספר המקצועיים השיב: "הנושא נשאר בחסותי. אנו עוסקים בילדים שלא נקלטו במערכת החינוך או נפלטו ממנה. שיפרנו ופתחנו בית ספר מקצועי בחברת חשמל. שיפרנו את רמת הלימודים, הלימודים יותר מצומצמים, בכיתות קטנות יותר. במקביל אנחנו מנהלים משא ומתן עם משרד החינוך בכדי לאפשר להם תנאים של משרד החינוך. אני מסתכל על צעירים ואנחנו צרכים לאפשר להם להתפתח כדי שלא נצטרך לטפל בהם לאחר מכן במשרד הרווחה".

על קצבת הנכים: "שר האוצר רצה לתת לכל הנכים 4 מיליארד שקלים. בעיני ככה לא מנהלים משא ומתן. אני הייתי נותן להם שכר מינימום (5,300) ולא פחות. אבל מדובר על הרבה כסף וצריך לראות מאיפה לוקחים אותו. יש במחאה קבוצות שאוהבות את ההישגים עד כה. אני מעריך את נעמי מורביה וזה לא מכובד שהנכים שלנו צרכים לסגור צמתים ולרדת לרחובות כדי להשיג את הזכויות שלהם. שר האוצר העביר את הנושא לאבי שמחון ואני מקווה שהם יקבלו את מה שמגיע להם באמצעות הידברות".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

28/08/2017
הישארו מעודכנים

שר העבודה והרווחה חיים כץ
שר העבודה והרווחה חיים כץ  |  (צילום: לע"מ)