גבי גזית

"רוצים להפגין? תפגינו מול הכנסת"

ח"כ יוליה מילינובסקי מוחה נגד ההפגנות שנערכות במקומות ציבוריים


גבי גזית שוחח עם ח"כ יוליה מילינובסקי מוחה נגד ההפגנות שנערכות במקומות ציבוריים: "זה הפך להיות קל מידי להפגין בישראל"

סיעת 'ישראל ביתנו' מציעה לאסור בחוק חסימות כבישים במהלך הפגנות. יוזמת החוק ח"כ יוליה מילינובסקי מ'ישראל ביתנו' התייחסה ליוזמה וטענה: "כל עוד אנחנו לא סיימנו עם בעיות הנכים ועניין שלהם לו הוסדר החוק הזה לא יקודם, החוק הזה לא נוגע לבעיות הנכים לעת עתה. אנחנו נמצאים בעיצומה של מחאת הנכים ואני לא מתכוונת לפגוע במחאה שלהם. חקיקה תמיד מסתכלת קדימה ואנחנו יכולים לקבוע חוקים רק לעתיד".

על המחאות בישראל טענה: "זה הפך להיות יותר מידי קל, כל מי שרוצה מוחא וחוסם כבישים, זה הפך להיות טרנד. זה קל מידי, פשוט מידי ופוגע בציבור הרחב. מי שרוצה להפגין שיפגין מול הכנסת, זה המקום למחות, אל תפגעו באנשים שמאחרים לגן והגננת מחכה שיבואו לקחת אותו. הכללים צרכים להשתנות. אני בחרתי באופציה של מאסר בפועל, אולי זה ישנה בהמשך. צריך לסיים את התופעה הזו".

לשיחה הצטרף אברהם מנקס מהוועדה להצלת עולם התורה התייחס לדבריה וטען: "המאבק שאני מנהל כיום בנוגע לגיוס החרדים לצה"ל הוא מאבק חיי. זכיתי לרגע משעשע כעת, מפלגה רוצה לשלול תקציבים ממוסדות שאינם חושבים כמוה, למנוע פרסום בעיתונות ועכשיו גם למנוע חסימת כבישים. אחד הדברים המשעשעים מבחינתי הוא שאני צריך להסביר לחילונים את ערכי הדמוקרטיה. הזכות להפגין ולמחות היא זכות ייסוד, החוק הזה הוא חוק אדום, חוק עם ריח סובייטי ואני תוהה אם 'ישראל ביתנו' הפכה ל'רוסיה אימנו'. כשרוצים להביא את זכויות המיעוט בדמוקרטיה זה מאד מציק לציבור הרחב, זה הציק בהתנתקות, ביחס לאתיופים ועוד. הזכות להפגין היא זכות לגיטימית והיא פוגעת, אין הפגות כל יום אבל יש זכות למיעוט להישמע והיא מגיעה לפעמים על חשבון הרוב בישראל. כל הציבור רוצה להפגין ואנחנו נעשה מה שצריך כדי לעמוד על זכותנו".

גבי גזית התייחס לדיון וטען: "תארו לכם שביום ראשון יפגינו הנכים, ביום שני יפגינו האתיופים, ביום שלישי יפגינו החרדים, יום רביעי יפגינו פועלי התעשייה וכך בכל יום יהיו חסימות כבישים בישראל". השיבה לו חברת הכנסת: "זה מצחיק לעשות מחאות כנגד המדינה שלך, מדינת ישראל. כשטיל נופל על המדינה הוא לא מבדיל בין ישראלי לישראלי אלא פוגע בכולנו. יש הבדל בין דמוקרטיה ואנרכיה, היום כל אחד יכול להחליט שהוא סוגר את הכביש. ישנם מקומות מוסדרים להפגנות באישור המשטרה, המחאה היא לא פרופורציונאלית. הכנסת היא המקום לקבל החלטות, זוהי זכות דמוקרטית להפגין אבל מילת המפתח כאן היא איזון".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

08/11/2017

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנת הנכים
הפגנת הנכים  |  (צילום: פלאש 90)
Paris