103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

היה או לא היה סרטן?

מנהל המחלקה האונקוגנטית, שיבא: "מכבסת המילים 'ריפאנו אותו מהסרטן' מאוד לא סבירה"


דרור רפאל וספי עובדיה שוחחו עם אחיו של אמיר פרישר גוטמן ז"ל, אייל פרי ועם פרופסור איתן פרידמן מבית החולים שיבא שהתייחסו להצהרת בית החולים כי אמיר נרפא ממחלת הסרטן בעקבות הטיפול שקיבל בבית החולים: "חוות דעת נוספת קבעה במפורש כי אמיר אינו היה חולה סרטן"

לאחר מותו הטרגי של אמיר פרישר גוטמן ז"ל הודיעה המשפחה כי היא ממשיכה בתביעתו כנגד בית החולים איכילוב אשר העניק לו טיפול כימותרפי כנגד מחלת סרטן שהתברר כי כלל לא חלה בה. אמש (א') הצהיר דובר בית החולים איכילוב כי אמיר פרישר גוטמן ז"ל אכן סבל ממחלת הסרטן וכי הטיפול שקיבל בבית החולים היה זה שהציל את חייו וריפא אותו. אייל פרי, אחיו של אמיר, הזדעזע מלשמוע את הדברים והגיב בכעס למחדל ביתה חולים איכילוב: "אנחנו לא מפסיקים להיות מופתעים ומאוכזבים מהיצירתיות של בית החולים, אני חושב שכל אדם מבין שמבחינה לוגית הדברים של בית החולים איכילוב לא מסתדרים עם המציאות ובמהרה יודע שזו עוד המצאה של בית החולים. בית החולים מעולם לא הודה בטעותו. הדגימות על בסיסן קבעו 4 מומחים שונים כי לאמיר אין סרטן הוצאו מגופו של אמיר עוד כשהיה בבית החולים איכילוב טרם קיבל טיפול כלשהו, על סמך הדגימות האלו בית החולים איכילוב קבע כי אמיר חולה בסרטן בעוד ששאר המומחים מהעולם קבעו כי לא כך הדבר. איכילוב אף התעקש עד הרגע האחרון כי על אמיר לעבוד השתלת מח עצם, לכאורה אם הם טוענים שהם ריפאו אותו מסרטן לאחר ארבעה טיפולים, כיצד ייתכן שהם התעקשו כל כך להעבירו השתלה שכזו?"

"רק לאחר שהודענו שאנחנו עוברים לבית החולים 'תל השומר', בית החולים 'איכילוב' נזכרו לחשוף בפנינו כי אמיר אינו סובל מסרטן", הוסיף אייל פרי: "כשהגענו לתל השומר הם נאלצו לתת לנו את המסמכים שהם עצמם העבירו לרופאים המומחים בחו"ל. כשהגענו לתל השומר הרופאים שם קבעו שבמסמכים מצוין כי אמיר אינו חולה בסרטן ולכן עצרו את השתלת מח העצם וטענו שצריך לא לתת לו אפילו אקמול. הם עצרו הכל וביצעו חשיבה מחדש, זה מה שאיכילוב לא עשו".

עוד סיפר אחיו של אמיר פרישר ז"ל: "אנחנו קיבלנו חוות דעת חד משמעית מתל השומר ובעקבות המעבר לבית חולים אחר הופעלו לחצים גדולים מאוד מצד בית החולים איכילוב ומצד הפתולוגים שחתמו על מצבו הבריאותי של אמיר בניסיון להכניס נתונים בדיעבד בתוך חוות הדעת. בעקבות המלצת תל השומר סידרנו ויזה לארצות הברית תוך יום ונסענו לרופא מומחה בניו יורק לחוות דעת נוספת שקבעה במפורש כי אמיר אינו היה חולה סרטן אלא סבל מדלקת מערכתית".

לשיחה הצטרף מנהל המחלקה האונקוגנטית בבית החולים שיבא, איתן פרידמן שהתייחס לסיפורו של אמיר פרישר גוטמן ז"ל: "סרטן אכן יכול להיות חמקמק, בדרך כלל ישנה אבחנה חד משמעית אך לעיתים קורה מצב של אי ודאות גם באופן פתולוגי, כשיש ספק באבחנה אכן ראוי לפנות ולקבל חוות דעת נוספת וזה לא גורע מכבודו של אף פתולוג שאדם אחר בודק את התיק של החולה שלו כדי למנוע טיפול שגוי או טיפול שאיננו לצורך". על הטענה של איכילוב כי אמיר פרישר גוטמן ז"ל היה חולה בסרטן ונרפא כתוצאה מהטיפול השיב הפרופסור וקבע: "זה בערך באותה רמת סבירות כמו זו שאיסמעיל הנייה יתפקד לליכוד. אם סרטן מסוג לימפומה דרגה 4, כמו זה שאיכילוב טען שזיהה בגופו של אמיר אכן היה בגופו, דורש כ-6-8 טיפולי כימותרפיה והשתלה של מח עצם, לא סביר בעיני שאחרי 3-4  טיפולים המחלה נרפאה והמטופל החלים. יתרה מכך שבדגימות שנלקחו מגופו של אמיר לפני שהחל את כל הטיפולים לא נמצא תיעוד לקיומו של הסרטן, אני חושב שמכבסת המילים של איכילוב כי הם ריפאו את אמיר מהסרטן היא מאוד לא סבירה".

כשנשאל האם יש להתייחס לאבחנות בית החולים בספק השיב הפרופסור: "המקרה של אמיר הוא יוצא מהכלל, ברוב המקרים ישנם אבחנות חד משמעיות ובדרך כלל יותר מרופא אחד עובר על הדברים לפני קביעת הטיפול הדרוש. ישנם מקרים נדירים בהם גם טובי המומחים טועים באבחנה, בכל פעם שישנה איזושהי תהייה בכל נושא רפואי אכן לגיטימי לקבל דעת נוספת. מקרים כמו אלו של אמיר יכולים להתרחש, זו מערכת של בני אדם וישנם טעויות".

אייל פרי התייחס לדבריו של הפרופסור וסיכם: "יש כאן סיפור שקשור לניהול סיכונים לא ברור של בית החולים והחלטות שבית החולים הסתיר מהמשפחות ומהמטופל בנוגע למצבו הרפואי. בית החולים איכילוב אבחן אחרי חודש של ניסיונות את אמיר כחולה בלימפומה, ביקשנו מבית החולים לבדוק איזה סוג מדויק של סרטן יש לאמיר כדי שנוכל לתאם לו טיפול לו הוא זקוק, בית החולים בדק את הנושא ודי במהרה קיבל תשובה מחו"ל שהדגימות של בית החולים לא טובות ושאי אפשר על פיהן לקבוע סרטן. התשובה הזו שקיבל בית החולים הוסתרה מאיתנו וממנו תוך כדי שבית החולים ממשיך להכין את אמיר להשתלת מח עצם. לא מדובר כאן בטעות, זוהי הסתרה וסיכון של חולה באופן מכוון".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

27/11/2017
הישארו מעודכנים

אמיר פרישר גוטמן ז"ל
אמיר פרישר גוטמן ז"ל  |  (צילום: ויקיפדיה)