רוני דניאל

האישה שבטנק תנצח

אביגדור קהלני: "לא לשים בדרג המסתער בנות", צביקה גרינגולד: "אין שום בעיה בכך"


רוני דניאל שוחח בתוכניתו עם אביגדור קהלני וצביקה גרינגולד על הטנקיסטיות החדשות של צה"ל. צביקה גרינגולד: "אם הכורדים יכולים להציב נשים בחזית גם אנחנו יכולים"

היסטוריה בצה"ל, 13 טנקיסטיות ראשונות קיבלו את אות הטנקיסט בטקס בלטרון. התגובות להחלטה להציב נשים בשדה הקרב מנוגדות. אביגדור קהלני התייחס להחלטה וטען: "אני בין אלו שבנו את קרק"ל והעבירו את קורס הקצינות לבה"ד 1. אני מאמין בנשים ותומך בהן אך לא חושב שהגענו למצב בו יש צורך להציב נשים בדרג המסתער. נשים היום יושבות על הקו ואני מצדיע להן, אך אני רואה הבדל גדול בין הדרג המסתער שצריך להרוג את האויב על פי פקודה לזה שעומד ומשגיח עם עיניים פקוחות".

לשיחה הצטרף צביקה גרינגולד שקיבל את תואר גיבור המלחמה על 'כוח צביקה' שהתייחס לתופעה: "לי אין שום בעיה עם העניין המגדרי, אם הנשים נמצאו כשירות אין לי בעיה שהן יהיו בדרג המסתער. נראה לי לגמרי סביר שחיל השריון, בו יש צורך בכוח אדם איכותי, ישבץ גם נשים, דווקא המגזר הזה יכול לסייע מאוד". על חיל השריון הוסיף אביגדור קהלני: "אני מרצה ל-40 אלף חיילים בשנה ומבין את המצוקה לכוח אדם בשריון. בגבעתי וגולני יש 4-5 אנשים על כל תפקיד, אנחנו מכירים את המציאות. אני לא רציתי להיות טנקיסט, התחלתי שם ונשארתי. זה אינו חיל של מתנדבים אלא חייל שזקוק לכוח אדם של קצינים ולוחמים".

עוד הוסיף צביקה גרינגולד: "נשים יוכלו להתמודד עם כל קושי. קציני השריון איבדו את מעמדם המוביל בצבא מאז מלחמת יום כיפור, מאז נותנים לחי"ר לנהל את העניינים. לגופו של עניין, נשים יכולות לבצע את כל המשימות כל עוד נבדק מצבם הפיזי שהכשיר אותם לתפקיד. מדובר בהתפתחות טבעית ויש להוציא את הדעות הקדומות בנושא. אם הכורדים יכולים להציב נשים בחזית גם אנחנו יכולים".

ענה לו אביגדור קהלני: "אנחנו יודעים מה זה לחזור משדה קרב ללא ידיים ורגליים. אנחנו יודעים מה קורה ללוחמים שחוזרים עם פוסט טראומה מהקרב. זה מה שאנחנו צריכים שיקרה לבנות שלנו? הנכדה שלי צריכה להיות לוחמת עם סכין בין השיניים? אני חושב שאין צורך במדינת ישראל להציב נשים להתייצב בחזית להסתער על הבופור. יש לחזור לשפיות, זה לא צריך לקרות רק למען השוויון. מדובר בסיסמאות, אני זוכר כיצד חזר צביקה מהמלחמה וכיצד חזרו חברי. נשים אכן יכולות לעשות כל דבר אבל יש לשמור גם עליהן מפני הדבר הזה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

06/12/2017

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיילות שריון
חיילות שריון  |  (צילום: דובר צה"ל)
Paris